Tisková zpráva 28. 12. 2017

V posledním zápase tohoto roku Jihostroj zvítězil! Brno porazil 3:2

Poslední extraligový zápas tohoto roku, který začínal kvůli televiznímu přenosu už od 16 hod, začal v brněnské hale velmi rozpačitě.

Vyrovnaný úvod první sady dorovnával svým útokem na 11:11 Filip Křesťan. Nejednotné výroky postranních a hlavního rozhodčího vyvolaly na straně Jihočechů hlasitý rozruch, který vyústil ve žlutou kartou, která ale hostující tým nerozhodila. Do koncovky vstupovaly Budějovice s dvoubodovým vedením (20:18).  Pevný dvojblok Mach/Halaba připsal čtyřiadvacátý bod (24:20), poté ještě René Dvořák zažádal o oddechový čas. Set zakončil důrazným útokem Filip Křesťan (25:21).

Do druhé sady nastoupily oba týmy ve stejných základních sestavách jako v prvním setu, ale hned v úvodu přišlo zranění kapitána Michala Hrazdiry, který špatně došlápl a z hřiště ho museli odnést. Místo něj přišel na palubovku smečař Jan Muroň. Do prvního oddechového času vstupoval s vedení 8:7 Jihostroj, ale druhý oddechový čas už patřil domácímu Brnu, které vedlo 13:11. Před vstupem do koncovky dorovnával skóre na 18:18 kapitán Radek Mach. Poláka Pawla Halabu vystřídal Jirka Kraffer. V samotném závěru se však dařilo domácímu Brnu. Nahrávač Ondřej Boula výborně servíroval a středem sítě se blýskl rychlým útokem Jan Pražák. Brno ve druhém setu zvítězilo 25:22.

Do třetího setu poslal českobudějovický kouč Dvořák v základní sestavě Kupilíka a Kraffera. Jihostroji se dařilo bránit na síti a v úvodu vedl 5:0. Brno pomalu dotahovalo skóre a na hřiště přišel místo univerzála Filipa Křesťana mladý Marek Šotola. Jirka Kraffer útokem do diagonály zapsal dvanáctý bod pro Jihostroj, který už byl v tříbodovém vedení. Poté ale nepříjemný servis Mendozy dorovnal na 18:18 a Jihostroj opět odskakoval bod po bodu. Okosanovič útočil do zámezí, potom byl zablokován a Budějovice vedly 23:18. Poté dostal René Dvořák červenou kartu, ale tým to opět nerozhodilo v Jihočeši  s přehledem zvítězili 25:20.

Do čtvrté sady nastoupil v základní sestavě Kupilík, Kraffer i Šotola (spolu s Machem, Michálkem a Ondrovičem). Hrála se vyrovnaná partie, (13:13, 14:14), ale do druhého oddechového času vstupovalo s vedením 16:14 Brno. Za stavu 18:16 pro Brno přišel domácím na servis pomoci Klapal. Okosanovič před koncovkou útokem urval 19 bod, poté skvěle bodoval i na servisu (20:18 pro Brno). Marek Šotola útokem snížil rozdíl o jeden bod, jenže Kraffer servíroval do zámezí a domácí tak stále vedli o dva body. Na palubovku přišel Luboš Pospíchal. Okosanovič zpřesnil svůj útok a Brno už vedlo 23:21. Šotola zamířil svůj útok do zámezí a za stavu 24:21 přišel oddechový čas.  Kapitán Mach ještě bodoval středem sítě, ale poslední útok domácích na sebe dlouho nenechal čekat a stav setů se srovnal na 2:2 a následoval tie-break.

Krátký set do patnácti bodů začal, jak už to u tie-breaku bývá, tahanicí o každý bod (3:3, 4:4,). Ale opět přišla červená karta, tentokrát pro Brno, která pomohla Jihostroji upravit stav na 6:4. Brno několikrát chybovalo a za nepříznivého stavu s čtyřbodovým mankem si vzalo time. Poté přišel zpět do hry na stranu hostujících Palgut i Křesťan. Také Brno vystřídalo na servis Pospíchala místo Mendozy, ale ten zkazil. Trojblok Michálek, Ondrovič a Palgut připsali 14. bod a  smečař Michálek se postaral o bod poslední.

Nejlepším hráčem byl vyhláčen budějovický blokař Peter Ondrovič

13. kolo extraligy:

28. 12.    Volejbal Brno - Jihostroj Č. Budějovice     2:3 (21:25,25:22,20:25,25:23,11:15)

Sestava Jihostroje: Palgut, Mach, Křesťan, Halaba, Michálek, Ondrovič. Libero: Martin Kryštof. Střídali: Kraffer, Kupilík, Šotola
Hlavní trenér Jihostroje: René Dvořák

Sestava Brna: Hrazdira, Mendoza, Boula, Pražák, Okosanovič, Handlíř. Libero: Weber. Střídali: Klapal
Hlavní trenér Brna: Ondřej Marek

Autor: Blanka Popelková