Tisková zpráva 11. 1. 2018

Jihostroj vítězně vykročil k postupu do semifinále Českého poháru! Brno zdolal 3:1

Domácí Budějovice nastoupily do čtvrtfinále Českého poháru v obměněné základní sestavě s nahrávačem Filipem Kupilíkem a s blokaři Radkem Machem a Petrem Ondrovičem. Na smeči dostal důvěru od kouče Dvořáka Petr Michálek a Tomáš Fila, na postu univerzála Filip Křesťan. Libero již tradičně patřilo Martinu Kryštofovi.

Jihostroj si držel po celý první set vedení. Brno se snažilo nepříznivý stav zvrátit, ale Jihočeši si koncovku pohlídali. Útočně zářil českobudějovický univerzál Filip Křesťan. První set zvítězil Jihostroj poměrem sady 25:22.

Ve druhém setu se hra vyrovnala. Brno dobře útočilo i bránilo a stav byl vyrovnaný (11:11). Poté přišel na servis Tomáš Fila a Jihostroj šel do vedení (13:11). Výborně útočil Křesťan, který zařídil čtrnáctý bod a o patnáctku se postaral Petr Michálek. Před koncovkou sady přitlačil Jihostroj na servisu a odskočil do tříbodového vedení (21:18). V samotném závěru se výborným servisem blýskl brněnský univerzál Okosanovič a místo Michálka přišel smečař Jirka Kraffer. Druhá sada skončila nejtěsnějším rozdílem 25:23.

Ve třetím setu zůstal na hřišti místo Petra Michálka Jirka Kraffer. Ale třetí sada nezačala pro Jihostroj vůbec dobře. Do prvního oddechového času vstupovalo hostující Brno za vedení 8:5. Brněnští se zvedli ve všech herních činnostech a za nepříznivého stavu pro Jihostroj (8:14) přišel místo Ondroviče blokař Todua. A střídání pokračovalo, protože po druhém tech. oddechovém čase se vrátil na hřiště Petr Michálek (místo Jirky Kraffera) a za nahrávače Kupilíka přišel Palgut.  Ale střídání nepomohlo a Brno zakončilo třetí set vítězstvím 25:18.

Ve čtvrtém setu se stav přeléval ze strany na stranu a až polovině sady Jihostroj odskočil do vedení (16:10). Před koncovkou přišel na servis místo Fily Kraffer, ale podával pouze do zámezí.  Za stavu 20:18 vzal domácí trenér René Dvořák oddechový čas.  Poté jihočeský trojblok (Kupilík, Mach a Michálek) přidal jedenadvacátý bod. V závěru přišel místo Toduy Ondrovič (23:21) a Tomáš Fila se postaral o mečbol. Závěrečný jihočeský bod z podání první klání pohárového utkání ukončil.

Nejvíce bodující hráč domácího Jihostroje byl Filip Křesťan (17 bodů) a nejvíce bodující hráč hostujícího Brna byl Stefan Okosanovič ( 18 bodů).

Čtvrtfinálový odvetný zápas Českého poháru se bude hrát 25. ledna v Brně.

1. čtvrtfinále Českého poháru:

11. 1.  2018      Jihostroj Č. Budějovice - Volejbal Brno   3:1 (25:22,25:23,18:25,25:22)

Sestava Jihostroje: Kupilík, Křesťan, Michálek, Fila, Ondrovič, Mach, libero: Kryštof. Střídali: Kraffer, Todua, Palgut.
Sestava Brna: Boula, Okosanovič, Mendoza, Richard, Handlíř, Pražák, libero: Weber. Střídali: Hrazdira

Kompletní výsledky úvodních zápasů čtvrtfinále Českého poháru (odvety 25. ledna):

Ústí n. L. - Kladno 1:3  (-20, -18, 23, -20)

Příbram - Liberec 1:3 (-22, 23, -21, -29)

Č. Budějovice - Brno 3:1 (22, 23, -18, 22)

Zlín - Karlovarsko 0:3  (-20, -27, -18)

Autor: Blanka Popelková