Rozhovor 5. 3. 2018

Marek Šotola: Když údeřím do míče, všechno ze mě spadne

ROZHOVOR - Závěr základní části extraligy finišuje a volejbalové týmy ladí pozice před play-off. Důležitý zápas o čelo tabulky se o víkendu odehrál ve Sportovní hale v Českých Budějovicích, kde domácí Jihostroj přivítal Kladno, se kterým měl ještě v sobotu odpoledne stejný počet bodů. Dnes už je opět lídrem tabulky.

Souboj o čelo extraligy začal už v 17 hodin, protože domácí tým měl po utkání na programu Volejbalový ples. A po třísetové bitvě, kde rozhodovaly dramatické a vypjaté koncovky, byl důvod k pořádné oslavě.

Mužem tohoto veledůležitého zápasu byl talentovaný Marek Šotola, jenž vstoupil na hřiště před koncovkou prvního setu a na palubovce už zůstal až do vítězného konce. Mladý univerzál (syn bývalého blokaře Jihostroje Miroslava Šotoly) patřil spolu s Petrem Michálkem k nejvíce bodujícím hráčům vítězného týmu a do statistik si připsali během tří setů oba po deseti bodech. Marek Šotola podržel tým v důležitých momentech a v útoku se prosadil na výborných 69%.

Všichni očekávali pětisetovou bitvu a najednou během 90 minut 3:0. Tak hladký výsledek nad Kladnem jste určitě nečekali ani vy?
Herně to nebyl jednoduchý zápas a tak hladký výsledek jsme si určitě nepředstavovali. Nejdůležitější byla určitě koncovka prvního setu, kterou jsme otočili a zvládli dotáhnout do vítězného konce. Nešlo nám ani o první místo v tabulce, což je taky dobré, ale hlavní bylo vyhrát!

Tak důležitá koncovka, která rozhodla zápas, přišla právě s tvým příchodem na hřiště. Nesvazovala tě v důležitých koncovkách nervozita?
Ze mě to všechno spadne s prvním úderem do míče. Potom už je to v pohodě a peru do toho!

Trenér Jihostroje Dvořák tě po utkání pochválil, že jsi podržel tým v těžkých chvílích. Na co ses nejvíce soustředil?
Soustředil jsem se na ty těžké míče, které jsem se snažil hrát vysoko nahoře o prsty, a to mi vycházelo.

Pokud bys měl něco z dnešního duelu proti Kladnu vyzvednout, co by to bylo? Čím jste vyhráli?
Vyhráli jsme bojovností. A také  bych vyzdvihl útok. Ten se nám v poslední době nedařil, ale dnes to bylo dobré.

Přišel po nevydařeném boji v semifinále o Český pohár nový impuls?
My jsme se potřebovali vítězstvím trochu nakopnout, protože jsme v poslední době prohráli zápasy se silnějšími týmy ( doma Liberec a ve Svitavách s Karlovarskem), a tak doufám, že nás tato výhra nad silným soupeřem z Kladna nastartuje.

Jihostroj zápasil s marodkou. Blokař Peter Ondrovič sledoval zápas mezi diváky a místo něj přišel na hřiště Pepa Polák. Opět přišla chvíle, kdy při tak důležitém zápase pomohli Jihostroji ti nejmladší hráči.
To je strašně moc dobře i pro nás dva, že jsme si zahráli. Je dobře, že jsme nepříznivý stav v prvním setu otočili a 3:0 vyhráli. Každý takový zápas nám dává hodně zkušeností.

Před startem play-off vás čeká ještě poslední zápas základní části v Karlovarsku. To je těžký soupeř, kterému budete chtít oplatit prohru z Českého poháru ze Svitav, je to tak?
Obzvlášť u nich doma, tam to bude hodně těžké, ale samozřejmě, že udržet první místo jako výchozí pozici do play-off by bylo nejlepší. Karlovy Vary se poslední dobou rozehrávají a budou v domácím prostředí, kde budou mít své fanoušky, takže to bude těžké.