Shrnutí zápasu 6. 4. 2021

První finálový zápas na půdě Karlovarska jsme prohráli

Karlovarsko využilo v prvním finálovém duelu naplno výhodu domácího prostředí a díky parádnímu servisu ovládlo zápas. Jihostroji se nedařilo na přihrávce, jako citelná se ukázala absence Filipa Stoiloviče, který do utkání nemohl zasáhnout kvůli zranění. Západočeši tak půjdou do páteční odvety na jihu Čech s vedením 1:0 na zápasy.
Finále – 1, út 6. 4. 2021, 19:15
VK ČEZ Karlovarsko
3:0
25:21, 25:22, 25:21

VK ČEZ Karlovarsko: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Keemink, libero Pfeffer. Střídal: Ticháček

VK Jihostroj České Budějovice: Michálek, Mach, Schouten, Zmrhal, Ondrovič, de Amo, libero Kryštof. Střídali: Todua, Rejlek, Polák

Nejvíce bodů: Indra 24, Wiese 15, Vašina 7 – Zmrhal 15, Schouten 13, Michálek 10

Útoky: 42:35

Esa: 11:6

Bloky: 3:3

Chyby soupeře: 19:20

Rozhodčí: Kovář a Grabovský

První set utkání zahajuje skvělou sérií na podání domácí Vojtěch Patočka. Trenér Dvořák si bere svůj první oddechový čas za stavu 4:0 pro Karlovarsko. Hosté se dostávají do tempa a výborným podáním rychle stahují ztrátu z úvodu setu, 5:5. Domácí výbornou obranou opět odskakují soupeři na rozdíl čtyř bodů. Za stavu 14 :10 pro Karlovarsko si bere svůj druhý oddechový čas trenér Dvořák. Domácí hráči udržují nadále vysokou úroveň podání. Hosté mají problém se prosadit proti srovnané domácí obraně. Za stavu 17:12 přichází na palubovku v dresu Českých Budějovic místo Ondroviče Todua. Hostující Schouten tvrdým útokem přidává další bod a nutí tak trenéra Nováka k prvnímu oddechovému času, 17:14. První set se dostává do koncovky a v lepší pozici jsou hráči domácího VK Karlovarsko, 21:16. Petr Michálek dává ze svého podání eso a trenér Novák si bere druhý oddechový čas za stavu 22:19 pro jeho svěřence. Za stavu 23:20 přichází v dresu Jihostroje na podání místo Radka Macha Filip Rejlek. Rejlek kazí a Karlovarsko má tak první setbol v tomto setu. Na hřiště přichází Radek Baláž posílit obranu domácích. Indra ovšem kazí podání a tak Karlovarsko proměňuje až druhý setbol, když Wiese vytlouká blok Jihostroje. Karlovarsko tak vyhrává první set 25:21 a ujímá se tak vedení v zápase 1:0 na sety.

Druhý set opět zahajuje sérií na podání domácí Patočka. Za stavu 4:1 pro domácí si bere první oddechový čas druhého setu trenér Dvořák. Stejně jako v prvním setu hráči Českých Budějovic stahují skóre druhého setu na 5:5. Domácí mírně odskakují soupeři a stav je 10:7 v jejich prospěch. Další bod Karlovarska přidává Patrik Indra a za stavu 11:7 pro domácí si hostující trenér bere druhý oddechový čas. Domácí si stále drží čtyřbodový náskok, 16:12. Obě družstva dobře ztrátují a tak je bodový rozdíl stále čtyři body. Za tohoto stavu se dostává v dresu Jihostroje na podání Marek Zmrhal a využívá znalosti místní haly a dává dvě esa. Za stavu 17:16 pro domácí přichází první oddechový čas trenéra Nováka. Domácí Patrik Indra skvěle útočí a přidává další bod, 19:16 pro Karlovarsko. Za domácí opět skvěle útočí Patrik Indra a Karlovarsko jde do závěru druhého setu ve vedení 21:18. Skvělý trojblok Jihostroje a následný výborný útok Marka Zmrhala znamenají srovnání skóre na 20:20. Za tohoto stavu přichází druhý oddechový čas domácího kaprála Nováka. Patrik Indra pokračuje v galapředstavení. Jeho tvrdý útok a následné dvě esa znamenají první setbol druhého setu. Patrik Indra zahrál i poslední míč druhého setu a Karlovarsko druhý set vyhrává 25:22 a ujímá se tak vedení 2:0 na sety.

Úvod třetího setu prvního finálového zápasu je vyrovnaný, domácí mají na své straně minibreak a ve třetím setu vedou 7:5. Ani jedno družstvo si zatím nevytvořilo náskok a tak je stav třetího setu 11:11. Jako první odskakují ve třetím setu hráči Jihostroje. Kaprál domácích Novák si bere za stavu 15:13 pro Jihostroj první oddechový čas třetího setu. Následný bod Českých Budějovic nutí Nováka ke střídání nahrávačů. Do hřiště přichází Lukáš Ticháček. Ten se uvedl neskutečným zákrokem v poli, který nastartoval jeho spoluhráče ke zlepšení výkonu. Domácí srovnávají skóre na 17:17 a tentokrát si bere oddechový čas trenér Dvořák. Hráči Karlovarska přidávají další dva body a za stavu 19:17 přichází druhý oddechový čas Jihostroje. Koncovka třetího setu bude dramatická. Karlovarsko do ní jde opět s mírným náskokem, 19:17. Za stavu 22:20 dává eso domácí Wiese, další bod přidává Indra a stav je 24:20 pro domácí, ale Wiese kazí podání, 24:21. Poslední bod utkání dává Patrik Indra a Karlovarsko tak vyhrává třetí set 25:21 a celé utkání 3:0.

Autor: VK Karlovarsko

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Výborný vstup do série. Kluci odvedli parádní výkon se vším všudy. Samozřejmě víme, že jedna vlaštovka jaro nedělá, takže se připravíme na druhý zápas a půjdeme do toho znovu.

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Jsem moc rád, že jsme potvrdili formu v domácím prostředí. Vítězství 3:0 je velmi důležité pro naši psychiku a hlavně pro psychiku Budějovic, které jsou dole. Takže máme první krok. Co se týká hry, tak jsme hráli celé tři sety koncentrovaně s minimem chyb. Dobře jsme bránili, znovu nám fungovalo plachtící podání.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): My jsme zápas nezvládli na přihrávce. Musíme si přiznat, že jsme měli problémy s plachtícím podáním Karlovarska. S tím, že nám budou škodit skákaným servisem, jsme počítali, ale my jsme ztratili i hodně side-outů. Bohužel nám chyběl Filip Stoilovič, bez kterého jsme měli méně variant a nepřihrávali jsme tak dobře. Byl to takový divný zápas. Chvíli jsme dobře podávali my a začali jsme stahovat skóre, ale pak jsme nebyli schopni odztrátovat. Takhle to šlo celý zápas. Ve druhém a třetím setu jsme se zlepšili, ale v koncovkách jsme zase nezvládli příjem servisu.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Z naší strany to byl nervózní zápas. Hlavně proto, že jsme devět dní stáli a nebyli jsme rozehraní. Musím pochválit soupeře za to, že výborně podával, čímž nás držel daleko od sítě. My jsme se špatně prosazovali na ztrátu. Do domácího zápasu se z toho musíme poučit, vyvarovat se zbytečných chyb a trochu více si věřit. Tenhle zápas co nejdříve hodíme za hlavu a připravíme se na druhý zápas u nás doma.