Shrnutí zápasu 17. 4. 2021

Finálová série srovnána! O mistrovi rozhodne pátý zápas

Parádní podívanou nabídl i čtvrtý zápas finálové série. Jihostroj začal lépe a nebýt chyby rozhodčího, který se u klíčového míče v druhém setu upískl, vedl by už 2:0 na sety. Maratonskou druhou sadu nakonec vyhrálo Karlovarsko, ale Jihostroj tento moment nezlomil. Třetí i čtvrtý set Jihostroj vyhrál a srovnal stav série! O mistrovi tak rozhodne až pátý duel, který se hraje v pondělí v Karlových Varech.
Finále – 4, pá 16. 4. 2021, 20:20
VK ČEZ Karlovarsko
3:1
25:23, 31:33, 25:19, 25:20

VK Jihostroj České Budějovice: de Amo, Michálek, Ondrovič, Rejlek, Stoilovič, Todua, libero Kryštof. Střídali: Polák, Schouten, Mach

VK ČEZ Karlovarsko: Indra, Wiese, Wilson, Keemink, Vašina, Patočka, libero Pfeffer. Střídali: Lux, Římal, Ticháček, Baláž, Kočka

Nejvíce bodů: Michálek 20, Ondrovič 15, Schouten 12 – Vašina 15, Wiese 12, Římal 11

Útoky: 58:54

Esa: 3:2

Bloky: 14:7

Chyby soupeře: 31:32

Rozhodčí: Činátl a Kovář

Čtvrté utkání finálové série začalo ve vysokém tempu. Z domácích hráčů se dařilo Rejlkovi na pozici univerzála, kterému trenér Dvořák opět věřil. Hned od začátku byly na palubovce znatelné emoce a challenge byla několikrát v akci. Jihočeši se dostali do mírného náskok, ale Karlovarsko se drželo na dostřel. Za stavu 13:13 hosté vyrovnali, ale Jihostroj opět odskočil na rozdíl 19:15. Domácí se ale nechali nadějným vedením ukolébat a Karlovarsko rázem stáhlo náskok na 20:19. Závěr sady byl emotivní z obou stran, ale domácí působili sebevědomějším dojmem a v koncovce vedli už 24:21. Nakonec první set skončil 25:23 pro Jihostroj.

Ve druhém setu domácí rozjeli svůj stroj. Dařilo se Rejlkovi a na smeči vynikal Michálek a Stoilovič. Jihostroj působil kompaktně a dostal se do vedení 11:4. Domácím se podařilo několikrát zablokovat i nebezpečného Indru, ale Karlovarsko přesto dokázalo stáhnout vysoký náskok soupeře. Ke slovu se dostal energický blokař Todua, jehož útoky z výšky se zdály být pro hosty nechytatelné. Domácí vedli už 17:12, ale hosté se postupně dotahovali. V závěru setu měl mírný náskok Jihostroj a za stavu 25:23 ukončil set. Jenže rozhodčí Činátl se u posledního balonu zbrkle upískl a pětadvacátý bod Jihostroje se nezapočítal. Míč se opakoval, a tím začal maraton. Frustrovaní domácí se drželi, ale nakonec za stavu 33:31 vyhrálo set Karlovarsko.

Jihostroj se cítil právem poškozený. Karlovarsko bylo po zvládnuté dlouhé koncovce druhého setu psychicky nahoře. Oba týmy vystřídaly univerzály a jak domácí Schouten, tak hostující Římal dodali hře jiskru. Hra byla vyrovnaná a mužstva se přetahovala o každý míč. V závěru setu už byl aktivnější Jihostroj. Schouten byl ve vzduchu suverénní a parádními bloky pomohl Ondrovič. Domácí vyhráli třetí sadu 25:19 a ujali se vedení 2:1 na sety.

V tu chvíli se domácí ještě více nakopli a šlapali jako dobře namazaný stroj. Univerzálové se ve čtvrtém setu trochu bodově odmlčeli, ale domácí měli Michálka, který hrál bez nervů. Domácím navíc pomohla spolehlivá obrana, která dokázala zvednout mnoho zdánlivě ztracených balonů. Jihostroj si pomohl servisem, a i díky ve čtvrtém setu sedmibodovému Michálkovi dotáhl i čtvrtý set do úspěšného konce. Koncovka nakonec nebyla příliš dramatická a domácí si pohlídali vítězství 3:1 v zápase. Finálovou sérii tak rozhodne až pátý zápas v Karlových Varech.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Chyba rozhodčího poznamenala zápas, protože hráči v sobě měli křivdu a musel jsem je neustále uklidňovat. Třetí i čtvrtý zápas jsme hráli výborně. Máme dva dny na regeneraci a v pondělí se rozhodne.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Já si moc vážím toho, co náš tým dokázal. Možná je dobře, že jsme spadli až na dno, protože jsme se odrazili a v pondělí budeme hrát zápas o všechno. Doufám, že zůstaneme na této vítězné vlně a vybojujeme titul.

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Gratulace soupeři. Byl to dobrý zápas a o všechno si to rozdáme v pátém utkání. Tak to asi mělo být.

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Musím říct, že Budějovice zápas skvěle odpřihrávaly. De Amo si dělal na síti, co chtěl. My jsme netlačili servisem. Nemohli jsme se na ničem chytit. Minule nám zápas tady odmlátili smečaři, teď se to nestalo. Nemáme ale hlavy dole. Máme ještě šanci vyhrát doma a na to se teď musíme soustředit.