Shrnutí zápasu 20. 4. 2021

Karlovarsko si doma titul pohlídalo. Jihostroj skončil stříbrný

Jihostroji se nepodařily vstupy do prvních dvou setů a rázem na půdě Karlovarska prohrával 0:2. Ve třetím se sice nadechl a zadělal na drama, jenže v koncovce čtvrté sady už mělo více sil Karlovarsko. Západočeši vyhráli nádhernou finálovou sérii 3:2 na zápasy a získali mistrovský titul. Jihostroj sahal po senzačním obratu, když prohrával 0:2 na zápasy, ale nakonec se musí spokojit se stříbrnou medailí.
Finále – 5, po 19. 4. 2021, 20:20
VK ČEZ Karlovarsko
3:1
25:15, 25:19, 20:25, 25:22

VK ČEZ Karlovarsko: Wilson, Ticháček, Vašina, Patočka, Indra, Wiese, libero Pfeffer. Střídali: Lux, Římal, Keemink

VK Jihostroj České Budějovice: de Amo, Michálek, Ondrovič, Rejlek, Stoilovič, Todua, libero Kryštof. Střídali: Schouten, Piskáček, Zmrhal, Polák, Mach

Nejvíce bodů: Indra 22, Vašina 15, Wiese 12 – Michálek 14, Rejlek 11, Stoilovič 10

Útoky: 53:43

Esa: 8:4

Bloky: 14:10

Chyby soupeře: 20:24

Rozhodčí: Krtička a Rychlík

První set posledního finálového utkání začali lépe domácí. Díky skvělému servisu Lukáše Ticháčka se domácí dostali do rychlého vedení 4:0 a trenér Dvořák na to reagoval prvním oddechovým časem v utkání. Karlovarsko stupňovalo svůj tlak a skvělý servis Lukáše Ticháčka posunul domácí do sedmibodového vedení a za stavu 8:1 pro domácí si bere hostující trenér Dvořák druhý timeout. Ve skvělém podání pokračuje i Patrik Indra a připisuje domácím další dva body, 10:4. Domácí tým stále přitvrzuje a Budějovice zatím nemohou najít recept na skvělý servis Karlovarska a dostat se zpátky do úvodního setu, 18:8. Domácí vstupují do koncovky prvního setu s náskokem deseti bodů hlavně díky přesnému servisu Lukáše Ticháčka. Za stavu 21:12 si bere hostující trenér challenge, která však připsala bod domácím, kteří si nekompromisně kráčí k zisku první sady. První set končí za stavu 25:15.

Karlovarsko začalo druhý set ve stejném tempu. Hned v úvodu si díky skvělému servisu Lukáše Ticháčka vytváří domácí tříbodový náskok a trenér hostů Dvořák reaguje oddechovým časem a to za stavu 3:0. Kapitán domácích nepolevil a přidává další dva body pro svůj tým. Karlovarsko svou komplexní hrou odskakuje na rozdíl šesti bodů, trenér Dvořák si bere druhý oddechový čas, 11:5. Hráči Karlovarska předvádí výborný volejbal, díky tomu si drží příjemné vedení o pět bodů. Hosté ovšem přitvrzují na servisu a stahují náskok domácích a za stavu 17:14 si bere domácí trenér Novák oddechový čas pro svůj tým. Do koncovky druhého setu opět vstupují lépe domácí, kteří jsou ve vedení o šest bodů, 21:15. Hosté nepouští domácí tým do žádného dalšího útěku a stahují skóre na 17:22 z pohledu hostů, kaprál domácích na to reaguje oddechovým časem pro své svěřence. Druhý set končí za stavu 25:19.

Úvod třetího setu je zatím vyrovnaný, nezaznamenali jsme žádný bodový útěk a stav je 4:4. Za nerozhodného stavu si bere trenér domácích challenge, která ovšem připisuje bod hostům, ti ovšem kazí servis a stav je stále nerozhodný 6:6. Hráči Jihostroje byli úspěšnější při podání a utíkají domácím o dva body, 11:13 z pohledu domácích. Po tvrdém servisu Filipa Rejlka si trenér Novák bere oddechový čas a to za stavu 14:11 pro Jihostroj. Blíží se koncovka třetí sady, hráči Jihostroje si drží tříbodový náskok a trenér domácího týmu Novák požádal o oddechový čas pro své svěřence, 17:19. Hráči Jihostroje nepřipouští žádné drama, stále si drží čtyřbodový náskok. Třetí set končí vítězně pro Jihostroj 25:20.

Čtvrtý set začal opět vyrovnaně, poté ovšem domácí borec Patrik Indra přitvrzuje na podání a posílá svůj tým do vedení 6:4, trenér Dvořák na to odpovídá oddechovým časem. Hosté po oddechovém čase vylepšují útok, ujímají se vedení 9:8 a oddechový čas si bere i domácí trenér. Hosté stále drží domácí pod tlakem a to především díky servisu Filipa Rejlka. Jihostroj vede 15:13 a domácí trenér Novák je nucen si vzít timeout. Domácí ovšem nenechali Jihostroj dále unikat a otáčejí skóre ve svůj prospěch, za stavu 18:17 si trenér Dvořák bere svůj druhý timeout. Svěřenci kaprála Nováka se postarali o dramatický vstup do koncovky čtvrté sady, stav je opět nerozhodný 20:20. Lukáš Vašina svými dvěma skvělými servisy posílá svůj tým do dvoubodového vedení. První mečbol Karlovarska přichází za stavu 24:21, Jihostroj ho ještě odvrací, ale podání Filipa Rejlka do autu ukončuje utkání, ale i celou letošní sezónu UNIQA extraligy mužů.

Autor: VK Karlovarsko

Jiří Novák (hlavní trenér VK ČEZ Karlovarsko): Vítězství je krásné. Už jsme zase byli téměř zády u zdi, ale kluci se dokázali zkoncentrovat. Ve třetím setu jsme byli trochu zaražení, ale naštěstí se nám povedl úsek čtvrtého setu. Máme komplexní tým, jehož úroveň ještě poroste.

René Dvořák (hlavní trenér VK Jihostroj České Budějovice): První dva sety jsme předvedli podle mě nejhorší výkon v sezoně. Nevím, zda to bylo nervozitou, nebo přemotivovaností. Vůbec to nechápu a budeme si muset zanalyzovat s hráči, proč se to stalo, aby se to v budoucnosti neopakovalo. Po dvou setech jsme se trochu zvedli, třetí set jsme vyhráli, ale stále jsme nepředváděli náš standardní výkon. Ve čtvrtém setu nám po tahanici Karlovarsko v závěru odskočilo díky podání Vašiny a my jsme pak už neměli sílu na obrat. Gratuluji Karlovarsku, dnes bylo lepší.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Z naší strany jednoznačně špatný vstup do zápasu. Když hrajete proti tak silnému týmu, tak musíte začít s tím nejlepším hned od začátku. My jsme se rozjížděli moc pomalu, a jak bylo vidět, tak už nám to pak nestačilo. Gratulace domácím hráčům, protože hráli výborný volejbal. Myslím si, že celá finálová série byla reklamou na českou extraligu, což náš volejbal potřebuje. Sice jsme teď trochu zklamaní, ale myslím si, že s odstupem času to budeme i hodnotit kladně.