Shrnutí zápasu 25. 4. 2024

Jihostroj v pětisetové bitvě přetlačil Lvy a slaví po pěti letech mistrovský titul!

V Českých Budějovicích zavládlo při finále extraligy volejbalové šílenství! Do posledního volného místečka vyprodaná Sportovní hala viděla parádní bitvu, která byla reklamou na volejbal. Jihostroj vedl 1:0 a 2:1 na sety, Lvi Praha však vždy dokázali vyrovnat. Koncovka nervydrásajícího tie-breaku už byla jen pro silné povahy. Jihostroj odvrátil mečbol za stavu 14:15 a před burácejícím publikem si zvrátil vítězství na svou stranu. Po pěti letech tak České Budějovice slaví zisk mistrovského titulu!
Finále – 4, čt 25. 4. 2024, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Lvi Praha
3:2
25:21, 22:25, 25:17, 24:26, 17:15

VK Jihostroj České Budějovice: Luengas, Okolić, van Schie, Balabanov, Sedláček, libero Kovařík. Střídali: Leština, Ondrovič

VK Lvi Praha: Madsen, McCarthy, Kollátor, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Schouten, Vodička, Thiel, Estrada

Nejvíce bodů: Okolić 21, Luengas 19, van Schie 17– Kollátor 29, Madsen 14, Crer 11

Útoky: 64:61

Esa: 4:8

Bloky: 20:11

Chyby soupeře: 25:24

Rozhodčí: Kovář a Grabovský

Nejlepší hráč: Kaloyan Balabanov (České Budějovice)

Konečný stav série: 3:2

České Budějovice zažily před čtvrtým finálovým zápasem hotové šílenství. Už čtyři hodiny po spuštění prodeje vstupenek na zápas zmizelo prvních 1000 vstupenek a v den utkání zbývala v napěchované Sportovní hale už jen poslední místa. Už hodinu před začátkem utkání byla hala zaplněná a stálo se opravdu všude.

Hlasitá podpora bláznivě hnala Jihostroj v prvním setu. Nahrávač Carísio využíval nejčastěji Luengase s van Schiem, ale také několikrát zahrál pěkně středem přes Sedláčka a Okoliće. Zvláště Sedláček v prvním setu dostál své přezdívce Kraken, když ničil Prahu čtyřmi bloky. Zejména v této činnosti byli domácí dominantní a zvládli zkušeně také koncovku první sady – 25:21.

Do druhého setu si Jihostroj přenesl dobrou formu a jel na vlně. Carísio však postupně přestal využívat svého univerzála van Schieho a hrál téměř výhradně přes Luengase nebo středem. Domácí vedli ve druhé sadě už 18:12 a měli zdánlivě vyhráno. Jenže Lvi se rozjeli a Jihostroj se dostal do útlumu. Rozehrál se především univerzál Lvů Kollátor, kterému po druhém setu svítila v kolonce bodů patnáctka. Jihostroj v závěru ztratil vedení a hosté vyrovnali stav setů – 22:25.

Českobudějovičtí se i díky podpoře Sportovní haly nenechali položit nepovedeným závěrem druhého setu a ve třetí sadě byli od počátku agresivnější. Jihočeši byli v mírném vedení, i když dvakrát challenge neposvětila útok van Schieho a Lvi byli stále na dostřel. Hostující útočníky však několikrát zablokoval Jihostroj a v této činnosti nad sítí opět dominoval. Domácí měli v závěru setu bezpečný náskok a díky výhře 25:17 byli už jen jediný set od zisku mistrovského titulu.

Do čtvrtého setu Pražané změnili sestavu, do které naskočila velká útočná hrozba Elian Estrada. I tak začal lépe Jihostroj, který dokázal naopak využít Estradovi slabší činnosti, kterou je příjem. Jihočeši vedli 8:5, ale Lvi trpělivě drželi krok. Za stavu 11:13 už dokázali skóre otočit a v každé výměně bylo vidět, že hráči nechávají na hřišti úplně všechno. Lvi začali útočit s větší úspěšností a domácí tolik neblokovali. Závěr setu byl neuvěřitelně dramatický a hostům opět pomohl fantasticky hrající Kollátor dostat se do tie-breaku.

V pátém setu byli zpočátku lepší domácí. Každá výměna byla obrovsky intenzivní a hráči obou celků dělali všechno možné i nemožné pro zachycení jakéhokoliv i zdánlivě ztraceného balonu. Jihočeši se několikrát dostali do mírného vedení, ale Praha se vždy dotáhla. Když České Budějovice vedly 14:11 a měly triumf na dosah, celá hala byla na nohou. Jenže domácí zaváhali, Lvi skóre dotáhli a za stavu 14:15 měli dokonce mečbol. Závěr už byl jen pro silné povahy. Jihostroj si nakonec i díky parádnímu bloku Okoliće vzal vedení zpět a v nervydrásající koncovce zvítězil.

Jihostroj tak vybojoval mistrovský titul po pěti letech a celkově jedenáctý v historii klubu.

Nejlepším hráčem utkání se stal domácí smečař Kaloyan Balabanov, který zaznamenal v průběhu play-off úctyhodný progres.

Ohlasy

Michael Kovařík (libero VK Jihostroj České Budějovice): Pro mě je to nepopsatelný pocit. Atmosféra byla neuvěřitelná. Před dvěma lety jsem ukončil kariéru a generální manažer Robert Mifka mi zavolal, jestli bych to zkusil v Jihostroji po boku Martina Kryštofa. Za dva roky jsem se tady stal prvním liberem a vybojoval titul… Je to jako ve snu.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Neuvěřitelný pocit. Není to můj první titul, ale každý z nich má jiný příběh. Před sezonou jsem netušil, jaká tu bude atmosféra. A teď musím smeknout, protože to je jako v Polsku. Děkujeme fanoušků, byla to pro nás opravdu neuvěřitelná pomoc.

Fynn McCarthy (blokař VK Lvi Praha): Dali jsme do toho všechno. Nemám slova pro to, jak se teď cítím. Jsem zklamaný. Ale je normální, že někdo musí skončit druhý. Sezona to ale byla úžasná a chtěl bych poděkovat fanouškům.

Juan Manuel Barrial (trenér VK Lvi Praha): Dnes jsme měli šanci vrátit sérii do Prahy. Byli jsme hodně blízko, ale nebyli jsme dost blízko. Neměli jsme prohrát první zápas v Praze. Jet do Budějovic a muset vyhrát v této atmosféře je těžké. Dva nejlepší týmy byly ve finále. Myslím, že hlavně v prvních dvou zápasech byl Jihostroj lepší než my a v celé finálové sérii byl prostě o něco lepší.