Shrnutí zápasu 24. 4. 2016

Jihočeši zvládli první utkání o bronz ve třech setech

Ačkoliv vypadá výsledek utkání jednoznačně, tak opak je pravdou. Jihostroj a Karlovarsko se v prvních dvou setech tahaly o každý balon a rozhodovaly až koncovky setů, ve kterých byli úspěšnější domácí. Třetí set už si České Budějovice pohlídaly a po vítězství 3:0 se ujaly vedení v sérii.
Boj o bronz, ne 24. 4. 2016, 18:00
VK ČEZ Karlovarsko
3:0
22, 30, 20

VK Jihostroj České Budějovice: Červinka, Mach, Michálek, Maciel, Fila, Polák - libero Kryštof. Střídali Pochop a Tibitanzl. Trenér Jan Svoboda.

VK ČEZ Karlovarsko: Sukuba, Bartoš, Szczerbaniuk, Široký, Málek, Kriško - libero Pfeffer. Střídali Janků a Eriksson. Trenér Petr Brom.

Rozhodčí: Hudík – Rychlík.
Čas: 88 minut.
Nejvíce bodující hráči: Maciel (20) – Szczerbaniuk (19).
Stav série: 1:0

První dvě rozehry vyšly Jihočechům na výbornou a rychle se tak dostali do vedení. Poté ale Karlovarsko odztrátovalo, zablokovalo Maciela a stav byl srovnán. Vyrovnané skóre drželo i nadále. Přesto v prvním technickém oddechovém času byli o bod ve vedení domácí. Úvodní sada zápasu nabízela napínavou a vyrovnanou bitvu i v jejím dalším průběhu. Žádný tým se nedokázal dostat do větší bodové šňůry. Ta se povedla jako první domácímu celku, který prohrával 14:16, ale čtyřmi body otočil vývoj skóre na 18:16. Stejný náskok si České Budějovice přenesly i do koncovky prvního setu. Ten dokonce navýšily po přesné Michálkově smeči na tři body. Jenže Západočeši se dostali do kontaktu a Jan Svoboda si tak vyžádal oddechový čas. A ten domácím pomohl. Po jednom z úspěšných bloků zvítězil Jihostroj v prvním setu 25:22.

Druhá sada nabízela divákům krásnou volejbalovou podívanou. K vidění byla spousta dlouhých napínavých výměn. A opět bylo skóre dlouho vyrovnané. Hosté však několikrát zkazili a Jihostroj odskočil na tři body. Za stavu 15:12 dobíhal Maciel dlouhý balon, který nakonec odehrál nohou, ale Karlovarsko poté už míč složilo a bod tak putoval na stranu hostů. Těm se nakonec podařilo vyrovnat na 17:17. Vše tak směřovalo k napínavé koncovce. V ní se přelévalo skóre ze strany na stranu. Za stavu 24:23 měli Jihočeši první setbol, ale ten se jim proměnit nepodařilo. Následoval tak setbol hostů, ale ani oni svou výhodu nevyužili. Při třetím setbolu Karlovarska měli hosté několik možností na ukončení, ale Jihostroj se dokázal ubránit a poté vyrovnat. Českobudějovičtí tak dostali možnost druhého setbolu, který už využili a nakonec získali druhý set v poměru 32:30.

I set s pořadovým číslem tři začal vyrovnaně, ale do prvního technického time-outu šli Jihočeši s náskokem tří bodů. A po něm své vedení ještě navýšili. Poté přišla řada několika zkažených servisů a následné snížení Karlovarska, kterému se dokonce podařilo vyrovnat. Oba týmy se tak opět přetahovaly o každý bod. Dvoubodový rozdíl vrátil Jihočechům Maciel, který trefil eso a poté náskok navýšil Polák, který zablokoval útok hostí. Karlovarsku se nedařilo ani v útoku a hned další míč skončil v zázemí. Naopak Jihostroj byl v laufu a dařilo se mu takřka vše. Do koncovky šli domácí už s pětibodovým náskokem. Za stavu 22:17 sáhl hostující trenér k oddechovému času, ale České Budějovice si přesto vypracovaly pět mečbolů a druhý z nich využily. Nakonec tak zvítězily 3:0 na sety.

Série pokračuje opět zítra v Českých Budějovicích od 18 ve Sportovní hale.

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice):
Jsem spokojený s vítězstvím, které se nerodilo lehce. Byl to dnes dobrý volejbal se spoustou dlouhých výměn a dobrých obran. Rozdíl byl hlavně v tom, že jsme udělali méně chyb. Hosté propadali při vysokých balonech na bloku, a to byl také jeden z rozdílů.

Petr Brom (trenér VK ČEZ Karlovarsko):
Dneska jsme dostali 0:3. První dva sety byly o koncovkách. Náš problém je v tom, že jakmile se dostaneme přes 18 bodů, tak uděláme o dvě chyby víc než soupeř a to nás trápí. S Budějovicemi se taháme a pak uděláme dvě chyby na servisu. Druhý set byl o jediné chybě, kterou jsme udělali my. Ve třetí sadě si Budějovice vytvořily náskok, dokázaly ho udržet a my už jsme to nedokázali dotáhnout. Problém byl u nás i v obraně. To, co jsme si řekli, jsme neplnili. Když už jsme něco uhráli, tak se nám to nepodařilo kvalitně zakončit. Věděli jsme, že to tady bude těžké, ať už jsou Budějovice v jakékoliv sestavě.