Shrnutí zápasu 11. 12. 2014

K postupu do Final Four vede po prohře s Karlovarskem dlouhá cesta

Těžkou práci před sebou budou mít volejbalisté Jihostroje v odvetném utkání 4. kola Českého poháru. Úvodní střetnutí totiž vůbec nedopadlo podle jejich představ a vývojem kopírovalo extraligové měření sil. Budějovičtí prohráli 1:3 na sety a jsou daleko od postupu.
CP, čt 11. 12. 2014, 18:00
VK ČEZ Karlovarsko
1:3
19, -27, -19, -21

VK Jihostroj České Budějovice: Sobotka, Habr, Michálek, Mach, Pleva, Kuliha - libero Hupka. Střídali Zapletal, Fila a Šulista.

VK ČEZ Karlovarsko: Szczerbaniuk, Bartůněk, Málek, Koláček, Mihajlovič, Loftesnes - libero Pfeffer. Střídali Janků, Penčev a Sukuba.

Rozhodčí: Němeček.
Čas: 105 minut.
Nejvíce bodující hráči: Kuliha (19) - Mihajlovič (19).

Zápas začal v dobrém tempu a jednotlivé výměny měly slušné parametry. Po prvním technickém time-outu, do kterého to byla jedna velká přetahovaná, se Karlovarsko dostalo do útlumu a domácím se dařilo vytloukat bloky. Při nepříznivém stavu 11:14 zkusil přerušit rozjetý Jihostroj hostující kouč Petr Brom. Nijak zásadně se to však nepovedlo a černobílí měli nakročeno do slibné koncovky. Také díky útokům Martina Plevy, kterému se daří lepit díru po Michalu Kriškovi. Západočechům se povedlo lehce dotáhnout na soka, poslední výměny už ale byly po jejich chybách v režii Českých Budějovic. Ty vyhrály 25:19.

Lehce pozměněná sestava Karlovarska zachytila start druhého dějství lépe a rychle vedla 3:0. Jenže následný servis Szczerbaniuka byl natolik chabý, že se z něj povedlo Jihostroji snadno složit a o několik chvil později i vyrovnat. Hra tak vjela do kolejí prvního setu. Přestože se vývoj neměnil a oba týmy se střídaly v získávání bodů, tempo hry opadlo. Kvalitní volejbal se v této pasáži rozplynul jako pára nad hrncem. A vrátil se až před koncovkou, kdy hráči zlepšili své podání a příjem, což znamenalo, že v napínavém závěru bylo rozložení sil stejné. Při vedení 21:20 vytloukli Jihočeši další karlovarský blok, následně přišel útok hostí do zámezí, a tak stav 23:20 vypadal velmi slibně. S nepříznivým poměrem se ale Západočeši suverénně vypořádali a dokonce si vybojovali první setbol. Nevyužili jej, stejně jako druhý, a dali příležitost také domácím. Po úspěšném útoku Michálka měl i Jihostroj první a vzápětí druhý setbol. Ani jemu se však nezadařilo. Nakonec set ukončily Karlovy Vary úspěšným blokem, do kterého pálil Radek Mach, který byl krátce před zasažen do obličeje a možná ještě byl trochu otřesen.

Misky vah se nepřelily na jednu stranu ani ve třetí sadě. Dlouhou dobu se zdálo, že se mužstva budou znovu střídat po získaných bodech, před druhým technickým time-outem ale Jihočeši vypadli z rytmu a soupeř jim odskočil na vedení 16:12. To si udržoval, dařilo se hlavně Loftesnesovi, který zakončoval naprosto nechytatelně. Přišla tak pochopitelná změna na postu nahrávače, do hry šel Zapletal a brzy jej ze čtverečku následoval Fila. Karlovarsko však bylo velmi sebejisté a domácím nedalo ani náznak šance k obratu. Před Jihostrojem byl obtížný úkol.

A jeho řešení se začalo rozplývat hned v úvodu čtvrté části, kdy si po českobudějovických chybách řekli hosté o čtyřbodový náskok. Dostat se zpátky do kontaktu bylo přes bloky ligového nováčka složité, přesto se ale malými krůčky dařilo umazávat ztrátu. Jenže ztracená pohoda byla znát a černobílí občas vyrobili chyby, které by v uplynulé sezóně nebyly k vidění. Karlovy Vary vedly již 20:14 a bylo jasné, že jen malý zázrak by je mohl připravit o druhé historické vítězství nad extraligovým mistrem. Skvělá úspěšnost hostí na příjmu k tomu ani nedávala příležitost. Nejčastěji a nejlépe útočící Jan Kuliha neměl kudy protlačit míč. Hosté si závěr uhlídali a zvítězili 3:1 na sety.

Jan Svoboda (VK Jihostroj České Budějovice): Jsem hrozně rozzlobený, když to řeknu slušně. Bylo to utkání na 2:0, i když pořád platí to, že sestavu lepíme, nahrazujeme a marodi nejsou v top formě. Zápas byl rozehraný slušně, ale za stavu 23:21 ve druhém setu přišel zkrat a úplně jsme odešli, což mě mrzí.

Petr Brom (VK ČEZ Karlovarsko): První set jsme udělali strašně moc chyb a nedokázali jsme Budějovice ubránit. Měly to obrovsky jednoduché. Hlavně ti, na které jsme se speciálně připravovali. Ve druhém setu rozhodla koncovka, oba dva týmy ztrátovaly, my jsme nakonec byli šťastnější. Potom už jsme ubránili více balonů než Budějovičtí.