Shrnutí zápasu 24. 1. 2015

Série pokračuje. Jihostroj veze tři body z Příbrami

A další výhra. V 15. kole UNIQA extraligy to zezačátku vypadalo lépe pro domácí, ale volejbalisté Jihostroje zvládli úlohu favorita a potvrdili nárůst aktuální formy. Na hřišti Příbrami, která v týdnu vypadla z Českého poháru, vyhráli 3:1 na sety.
15. kolo, so 24. 1. 2015, 17:00
VK Trox Příbram
1:3
18, -18, -23, -17

VK Trox Příbram: Moník, Kust, Pajma, Owens, Böhm, Józefacki - libero Juračka. Střídali Anděl, Čížek a Ulč. Trenér René Dvořák.

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Habr, Michálek, Kuliha, Fila, Sobotka - libero Hupka. Střídali Zapletal a Šulista. Trenér Jan Svoboda.

Rozhodčí: Krtička - Renčín
. Čas: 108 minut.

Přestože úvod sady odstartovalo eso z ruky příbramského Józefackiho, první výměny se nesly ve vyrovnaném duchu. Drobné nepřesnosti před technickým time-outem ale přinesly čtyřbodový náskok domácím. Ani po něm se však svěřenci Jana Svobody nedokázali zvednout a rychle prohrávali 4:11.

Drobná korekce přišla ve střední pasáži hry, kdy se chyby nevyhnuly ani Středočechům, do druhé povinné pauzy však Příbram znovu vedla o sedm bodů. Kocouři hnaní publikem vstoupili do koncovky za stavu 20:11 a jasně si šli za výhrou v prvním setu. Lehká ztráta koncentrace sice povolila Jihostroji dotáhnout se, ale i přes zlepšenou hru to hostům k obratu stačit nemohlo.

Se Zapletalem na hřišti chtěli Jihočeši změnit vývoj duelu. A podařilo se. Budějovičtí rychle získali vedení 7:3 a domácí kouč René Dvořák si bral oddechový čas. Výkon hostů ale otupit nedokázal. Středočeši zkoušeli prostřídat sestavu, ani to však nestačilo na to, aby se náskok Jihostroje zmenšoval. Ten jej sice nenavyšoval, ale udržoval, což mu bohatě stačilo.

Příbrami se nedařilo tak dobře blokovat, naopak útoky Českých Budějovic včas nalézaly palubovku, a proto před koncovkou hosté vedli 20:14. Tu si ohlídali s přehledem, stejně jako v předchozím dějství Příbram, a vyrovnali na 1:1.

Třetí dějství bylo od začátku nejvyrovnanější. Oba výběry si uvědomovaly důležitost tohoto setu, a tak zbytečně neriskovaly a předváděly svou klasickou hru. Ani jeden z týmů nechyboval a nevytvořil si náskok, který by ho posunul do role favorita pro zisk celého utkání. V průběhu sice Jihočeši odskočili o dva body, víc ale Příbramští nedovolili a brzo se na soupeře dotáhli.

Za stavu 18:18 ale hosté udělali tříbodovou šňůru a vypadalo to, že získají třetí část. Jenže kocouři stáhli ztrátu a lodivod Jihostroje bral time-out. Hned poté skvěle zasmečoval Michálek na 22:20 a nalil svým spoluhráčům sebevědomí do žil. Závěr sice byl dramatický, nicméně Českobudějovičtí byli šťastnější.

Podobně vypadal i čtvrtý set. Průběh zápasu byl dlouho vyrovnaný, ale Jihočeši neměli v plánu nechávat v Příbrami body. V prostřední pasáži úspěšně proráželi soupeřovy bloky a dávali znát, že momentálně hrají v dobré formě. Klíčové body ale přišly před koncovkou, kdy domácí začali chybovat na příjmu a dávali aktuálnímu mistrovi prostor ke snadnému zakončení.

To se následně projevilo v závěru. Trenér Dvořák zkoušel všemožně zastavit útoky protivníka, ale ten svou roli zvládl a koncovku jasně opanoval. Závěrečnou tečku za střetnutím udělal dělovkou Mach.