Projekt Minivolejbal do škol se rozrůstá! Zájem o volejbal je velký, hodnotí Zach

04.06.2018Blanka Popelková

ROZHOVOR - V pondělí dopoledne hostila nová tělocvična Základní školy O. Nedbala poslední turnaj projektu Minivolejbal do škol v tomto školním roce. Halu obsadilo 70 družstev. Počet dětí se pohyboval kolem počtu 220. Turnaj řídil šéftrenér mládeže VK České Budějovice Vojtěch Zach, který v závěru zhodnotil sezonu mládežnického volejbalu českobudějovického klubu.

Projekt Minivolejbal do škol se rozrůstá! Zájem o volejbal je velký, hodnotí Zach

Dnes probíhal poslední turnaj klubového projektu “Minivolejbal do škol,” který je vnímán velmi pozitivně, je to tak?
Tento projekt byl původně cílený jen na kluky a jmenoval se “chlapecký minivolejbal do škol.” Nyní se rozšířil do Tábora, kde jsme přibrali i dívčí složku a díky té se zdvojnásobil. V projektu máme 16 škol napříč Jihočeským krajem (Český Krumlov, České Budějovice, Tábor, Husinec u Písku). Na osmi školách v Táboře se vytvořily nové kroužky volejbalu, díky kterým jsou u nás některé děti na turnaji poprvé. Bylo to náročné, protože jsme to museli zafinancovat z rozpočtu Jihostroje. Hodně stálo vybavení, školy se musely vybavit dlouhou specifickou sítí na minivolejbal, která je napříč tělocvičnou. A ohlasy, které slyším od kantorů, jsou velmi pozitivní. Děti to baví a kantoři mají všechno zařízené tak, aby se mohli soustředit na trénovaní a ne na papírování. Vypadá to, že i v přístím roce budeme pokračovat ve stejném složení, nebo i možná povyrosteme. Strašně moc nám pomáhá nová tělocvična na Základní škole Oskara Nedbala. Chtěl bych poděkovat panu řediteli Mgr. Poláčkovi a všem kantorům,  protože bez této školní haly by to nešlo. Je důležité mít místo, kde můžete hrát, což je vzkaz i politikům a funkcionářům. Cesty ke sportu se dají najít, ale  nejdůležitější je mít místo, kde budou děti hrát. Tato tělocvična nám pomohla, ale nevyřešila problém. Tímto projektem začne narůstat přetlak dětí. Za chvíli už možná budeme muset děti i odmítat. Zájem o volejbal je díky projektu velký. 

Projekt láká děti k minivolejbalu a následnému přechodu do žákovských kategorií. Takže v této kategorii si Jihostroj vede dobře?
Tento projekt nám přináší radost a dostatečný počet dětí v přípravkách a zároveň i v žákovských kategoriích, kde máme jistou míru přeplněnosti. A bohužel nastává znovu problém s adekvátní prostorem. Letos jsme vstoupili do klíčové soutěže Českého poháru žáků s třemi družstvy. To je v České republice unikát, který  opravdu nikdo nemá. Hráli jsme s družstvy A, B, C a dokonce dvě družstva (poprvé v historii klubu) postoupily do finálové části. To je obrovský úspěch. Naše základna je široká a relativně kvalitní. Nestačilo to na medailová umístění, ale postup dvou vyrovnaných družstev do finálové části je velkým úspěchem. Mladší žáci měli na medaile, ale to sportovní štěstí se jim vyhlo a skončili na 5. místě. Na posledním Memoriálu Myslíka jsme skončili šestí, což je také úspěch, protože je to soupeření krajů. 

Když se posuneme do extraligové kategorie kadetů, jaké bude hodnocení?
Kadeti skončili na 6. místě. To je slušné umístění, protože jsme byli jedni z nejmladších. Ročníky, které v této kategorii máme, jsou pracovité. Za jejich pracovitost je musím pochválit. Výborně je připravil trenér Zdeněk Pekař. Tým dosáhl svého maxima. Mohli být pátí, ale poslední zápas sezony prohráli 2:3 v tiebreaku. Nemůžu jim to vytknout, takový už je sport.

A hodnocení kategorie juniorů…
V juniorech se nám to trošičku zkomplikovalo. Tým jsem vedl já a nemyslím si, že jsem některé věci podcenil. Ale měl jsem je udělat jinak. Nestala se žádná tragédie, ale nepostoupili jsme mezi první osmičku v republice. Nehráli jsme závěrečné finále, což je problém, ale na druhou stranu by finále nebylo z naší strany správně pojaté, protože Český volejbalový svaz si neuvědomil, že finále se hrálo během maturitních termínů a ty koncové ročníky bychom tam neměli, protože kluci skládali maturitní zkoušky a nebyli bychom tam v plné síle. To mě mrzí. Byla by to dobrá zkušenost a doufejme, že svaz se z toho poučí. Poté jsme měli malý zádrhel s fair-play s Příbramí, která zamíchala kartami v posledních dvou zápasech, kdy prohrála (znovu opakuji) “schválně” dva zápasy. Informace to jasně naznačují. Tím nás o jeden set poslala na 5. místo, proto jsme nepostoupili do finálové osmičky. 

Další složkou je prvoligové družstvo EGE, které skončilo po základní části na 7. místě.
Složitý mančaft. Mísí se v něm dorostenci, hráči z A mužstva a nadějní hráči, kteří jsou na pomezí A družstva a dorostu. Letos se nám hodně zapojili mladí hráči, ale je zde vidět nevyhranost a nevyzrálost, ale právě proto plní družstvo EGE tuto funkci. Přechod z dorostu do mužů by měl probíhat právě v tomto družstvu, aby nešli tito mladí hráči do extraligy jako bažanti. Tento rok se to splnilo a příští rok to bude ještě výraznější. Musíme také poděkovat starším hráčům, kteří v EGE zůstali, protože bez nich by to nešlo. Nebo možná šlo, ale hodně složitě. Je důležité, když starší hráči předávají zkušenosti jak po stránce životní tak volejbalové. 

Celkové hodnocení mládežnické složky je tedy kladné. Přechod mladých hráčů do extraligy je navazující a to je nejdůležitější, je to tak?
Kladné je v tom, že z ročníku 99 máme tři hráče, jenž mají extraligový potenciál. Patří tam Josef Polák, Marek Šotola a Filip Humler. Za nimi jsou ještě další jako Martin Jindra nebo Matyáš Janda, potom Dan Šulista a Matěj Emmer. Máme také mezičlánky - čekatele na extraligu, což jsou hráči jako Matěj Koranda a Petr Novák. Pozitivní je, že máme přechod do extraligy a vychováváme mladé hráče do reprezentace. My upřednostňujeme růst jedinců před tím, než aby se řeklo - teď něco vyhrajeme. Ale v té herní - volejbalové stránce máme rezervy. To je černý puntík, na kterém budeme hodně pracovat. S kolegy trenéry vyjedeme na trenérské soustředění, kde si tyto volejbalové věci, které jsou dost sofistikované, budeme vysvětlovat. Nedá se to popsat tak jednoduše, ale budeme tam ladit některé věci, které potřebujeme vyřešit. Doufám, že nám to pomůže a do dalších let se hodně zlepšíme. Já pevně věřím,  že to půjde. Nicméně, úspěšní jsme, ale něco nám tam chybí.  Pořád máme na čem pracovat. Je před námi hodně práce a my se do ní s chutí pustíme.


Autor: Blanka Popelková


 

Další zápas

17.11.2018 18:00
 

České Budějovice - Brno
Vstupenky online

Fanshop

Chci dostávat novinky

Copyright © 2018 VK Jihostroj České Budějovice & eSports.cz, s.r.o. & | Autorská práva | RSS | Poskytovatel domény: PROINTERNET s.r.o.