Aktuální zpráva 3. 2. 2019

Z Prahy vezeme dva vítězné body

Vysoce favorizované České Budějovice přijíždí do Prahy s jasným cílem, odčinit domácí porážku před TV kamerami s Ostravou. Oproti tomu domácí Lvi, opět posíleni Ginem Naardenem, mohli vidět v předchozím kole, jak je nutné tlačit na Budějovice, aby byla šance na úspěch.

VK Lvi Praha – VK Jihostroj České Budějovice 2:3 (19:25, 25:11, 25:22, 18:25, 12:15)

Sestavy (od zóny I):
Domácí: Kozák, Krajčovič, Naarden, Šulc, Van Werkhoven, Fortuník, libero Kovařík. Střídali: Svoboda, Špulák, Démar, Kuboš
Hosté: De Amo, Michálek, Mach, Křesťan, Kraffer, Todua, libero Kryštof. Střídali: Šotola, Fila, Kupilík, Stamples, Polák

Vyjádření:
Domácí:
Matyáš Démar (kapitán Lvi Praha): „Velká škoda super rozehraného zápasu – zápas jsme bohužel nedotáhli do vítězného konce.“
Tomáš Pomr (trenér Lvi Praha): „Teď jsem zklamaný z porážky, ale odehráli jsme kvalitní vyrovnané utkání, které se muselo líbit. Zápas měl vše, co má mít. Drželi jsme dobře taktiku a udrželi kvalitu po celý zápas. Rozhodujícím momentem utkání v pátém setu byla kvalita a důraz na útoku. Pokud navážeme na dnešní výkon, budeme úspěšní.“

Hosté:
Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „V prvním setu vše vycházelo, jak jsme potřebovali. V druhém setu se výkon Lvů zvedl a bylo těžké je zastavit. To se podařilo až ve čtvrtém setu naší úpornou bojovností. V pátém setu to již bylo čekání na chybu, která přišla na straně soupeře a nám se po výborném ztrátování podařilo zvítězit.“
René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Dnes velmi těžké utkání. Bohužel nemáme herní pohodu z před vánoc, chybí nám herní sebedůvěra. Nemáme jistotu na příjmu a servisu, tak jak v prosinci. Velmi si cením dnešního vítězství, hlavně oceňuji zvednutí hráčů po kládě z druhého setu.“

Popis utkání:
Od počátku prvního setu Budějovice pečlivě ztrátují a spolehlivě podávají. Lvi se snaží opětovat ztrátu. To se daří ve hře prvním sledem, ale z kůlu přichází chyby, které posílají hosty do vedení. Ti precizní hrou na ztrátu a perfektním seskupováním trojbloku v obrané činnosti vítězí 19:25.

Začátek druhého setu je v režii domácích, vypadá to, že dnes nedají kůži zadarmo. Gino (Naarden) je při chuti a Lvi vedou 7:2. Co zahrají Lvi středem, to padne, potřebují udržet přihrávkou Forbese (Fortuník) u sítě. Daří se, 9:4 a další body obranou dostávají domácí do trháku. Trenér hostů točí se sestavou, Komín (Šotola) místo Křesťana 12:6, nepomáhá – 15:7 a na nahrávku jde Kupilík. Místo Krafiho (Kraffer) jde Fila, ani to Lvy nezastavuje. Snad Macháčkovo (Mach) zavazování bot - na dvakrát, ale to přináší nejprve žlutou a pak červenou 18:7. O vítězství v setu je rozhodnuto. Dlouho „Budějky“ nedostaly 25:11.
Lvi mají hlad po vítězství a i ve třetím setu jsou velmi agresivní na útoku, vedou 9:5. Začíná boj o každý balon a úspěšnou ztrátu. Diváci se probouzí. Za stavu 13:10 jde na servis Křesy (Křesťan) a přihrávači domácích si neví rady 13:13. Už to vypadalo na újezd, ale Lvi se opět zvedají a jdou do vedení 20:17. Znovu dramatický zvrat po chybě Šimona Kozáka – 20:20. Houpačka pokračuje a v koncovce vítězí větší agresivitou domácí 25:22.
Od začátku čtvrtého setu je patrné, že Budějovice nechtějí přijít o další body. Kapitán hostů Radek Mach velí do ofenzivy a hecuje celé družstvo 4:8. Začíná to jiskřit na obou stranách. Hráči si to „sypou“ a hra má grády. Diváky to evidentně baví. Na hostech je vidět větší herní zkušenost. V této fázi zápasu domácí chybují, ale stále mají hlavy nahoře a bojují. Přes veškerou snahu se nedaří dotáhnout se na hosty a ti vítězí v setu 18:25.
Máme tu opět pátý set. Ten má krásný vývoj, jedna hezčí ztráta než druhá. Do vedení 4:2 se dostávají Lvi blokem Marta a Forbese proti super útoku Macha. Ztrátuje se bod po bodu a čeká se, kdo udělá první chybu. Lvi stále mírně vedou 10:8. Přichází urputná rozehra, tu domácí prohrávají a následně Křesy tlačí na servisu 11:11. Další útok na ztrátu přichází od Gina po lajně a tam ho snad poprvé v zápase famózně chytá Kryštof a útokem Křesťana jdou Budějovice do vedení 11:12. V koncovce setu Forbes sází na jistotu, hraje 2x přes Gina. Krásné útoky jsou provázeny perfektním blokem Michálek – Todua a bohužel pro domácí Jihostroj vítězí 12:15.

Autor: VK Lvi Praha