Shrnutí zápasu 25. 11. 2012

Překvapení ve Sportovce: Jihostroj podlehl vysokoškolákům

Do Českých Budějovic zavítalo v 6. kole volejbalové Uniqa extraligy mužů ČZU Praha, které je vždy nepříjemným soupeřem. Tým z hlavního města hraje několik let v téměř stejném složení a uplatňují se v něm převážně vlastní odchovanci. Domácí jsou stále bez Petera Pláteníka, jenž doléčuje zraněná záda.
6. kolo, so 24. 11. 2012, 00:00
VK Lvi Praha
0:3
-21, -21, -26

VK Jihostroj České Budějovice: Zapletal, Fila, Rojas, Sukuba, Sobotka, Novotný - libero Juračka (Habr, Mach). Trenér Jan Svoboda.

VK Lvi Praha: Bartůněk, Záveský, Vachoušek, Lohr, Pajma, Finger - libero Pfeffer (Patočka). Trenér Jan Malina.

Nejvíce bodující hráči: Fila 13, Novotný 13, Rojas 11 - Finger 12, Pajma 10, Vachoušek 6

Čas: 86 minut Rozhodčí: Kořenek, Činátl.

První set začali hosté výrazně lépe než domácí a bylo z toho výrazné vedení pražského celku. Jihostroj se postupně vrátil do zápasu, ale nadšeně hrající vysokoškoláci si nenechali set vzít a zvítězili 25:21.

Ve druhé sadě byl k vidění od začátku vyrovnaný volejbal, kdy se oba rivalové přetahovali o každý míč. Bodový únik hostů se pokusili zastavit střídající Mach s Habrem. Pražané ovšem svým slušným servisem a nevynucenými chybami domácích udrželi slibný náskok a zvítězili opět 25:21.

Do stavu 8:8 ve třetím setu byla k vidění z obou stran opět vyrovnaná hra. Do prvního technického time outu šli domácí s vedením 8:6, v dalších rozehrách pak dokázali Českobudějovičtí svého soupeře přehrát a po několika ubráněných míčích se ujali vedení 11:8.

Bohužel přišel opět pokles pozornosti na příjmu a soupeř vyrovnal na 14:14. Domácí evidentně hodně chtěli, ale byl to upracovaný výkon. Na 22:22 snižoval blokem Mach, který v zápětí nahrával na brejk v setu, který nevyužil Rojas.

Za stavu 26:25 z pohledu domácích přišel sporný míč na síti, který rozhodčí přiřkli Pražanům, a ukázalo se, že to byl bod rozhodující - 26:28.

Utkání se od začátku vyvíjelo lépe pro hostující tým, a to díky lepšímu servisu a přihrávce. Naopak domácí překvapivě měli problémy jak s podáním, tak přihrávkou. Štěstí se v těžkých situacích přiklánělo také na stranu Pražanů. Budějovická hra působila upracovaným dojmem a postrádala lehkost ze zápasu s Novosibirskem.

„ČZU na nás mělo velkou motivaci a hodně se jim dařilo. Mysleli jsme, že si spravíme chuť po zápase v Rusku, ale nemůžeme hrát tak, že si na nich odpočineme. Místo toho, abychom si volejbal užili, tak jsme se museli rvát o každý bod. Šli jsme do tohoto duelu s taktikou méně kazit podání, ale ukázalo se, že oni mají přihráno a lehce točí, naopak my jsme měli problém jak s přihrávkou, tak s následnou ztrátou. Když jsme do toho začali ve třetím setu prát, tak soupeř byl už rozjetý, s vidinou možné výhry se nedal zatlačit a zaslouženě vyhrál,“ zhodnotil zápas domácí blokař Vladimír Sobotka.

„Nové míče jsme měli k dispozici tři dny a překvapivě dobře se nám s nimi podávalo, dokonce lépe než se standardními balóny. Budějovice jsme dnes přehráli bojovným kolektivním výkonem, ve všem se nám dařilo. Jsme pospolu jako mančaft ve stejném složení již tři roky, a to podporuje tým, partu a kolektivní výkon. Tři nula jsem tady ještě nikdy nezažil. Doufám, že se to ještě někdy povede. Je to úžasný pocit,“ nechal se slyšet Tomáš Pajma, opora ČZU Praha.

Stanislav Pochop: Nedokážeme se soustředit na EX-M jako na ligu mistrů. Soupeř byl lepší na podání a v obraně. My jsme se nemohli dostat do zápasu.

Jan Malina:Bylo to naše nejlepší utkání v této sezóně. Na začátku jsme dostali Jihostroj pod tlak a to se nám povedlo. Byl to velice kvalitní kolektivní výkon.