Shrnutí zápasu 8. 4. 2023

Fantastická kulisa pomohla Jihostroji vyrovnat stav semifinálové série!

Klíčový zápas semifinále přilákal do Sportovní haly rekordní návštěvu sezony. Více než dvě tisícovky fanoušků pomohly domácím vyrovnat průběh semifinálové série. Jihočeši dali sebevědomým výkonem zapomenout na neúspěšný první zápas. Série se stěhuje 12. dubna do Liberce a na čtvrtý zápas se opět vrátí 16. dubna do Českých Budějovic.
Semifinále – 2, so 8. 4. 2023, 18:00
VK Dukla Liberec
3:1
25:23, 17:25, 25:16, 25:20

VK Jihostroj České Budějovice: Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, Polák, libero Kryštof. Střídal: Sedláček, Kriško, Michálek, Piskáček

VK Dukla Liberec: Ticháček, Demar, Krajčovič, Gavenda, Nivaldo, Veselý, libero Maar. Střídali: Pavlíček, Staněk, Jemeljanovs, Lux

Nejvíce bodů: van Schie 18, Licek 16, Stoilovič 13 – Nivaldo 14, Demar a Gavenda oba 10

Útoky: 50:46

Esa: 5:6

Bloky: 6:6

Chyby soupeře: 31:26

Rozhodčí: Grabovský a Možnár

Diváci: 2074

Na druhý duel se semifinálová série stěhovala do Českých Budějovic. Už před zápasem byla ve vzduchu atmosféra plná očekávání, do Sportovní haly se totiž chystala rekordní návštěva sezony. Tribuny byly opravdu už několik minut před zápasem zcela zaplněné a atmosféra pomáhala domácím hráčům. Znatelně lepší formu než v prvním duelu měl domácí univerzál van Schie, který si skvěle rozuměl s nahrávačem Giraudem. Obranu Jihostroje zaměstnával zejména Nivaldo, který útočil z velké výšky. První set byl vyrovnaný a k vidění byl skvělý volejbal. Koncovku zvládl lépe Jihostroj – 25:23.

V dalším setu se obraz hry změnil. České Budějovice polevily a přestalo se dařit van Schiemu, který po odpískaném přešlapu mírně ztratil sebejistotu. Ve druhém setu měl navrch Liberec, který několikrát využil útok středem přes blokaře Veselého a Krajčoviče. Dukla měla dostatečný náskok ve druhém setu, a nakonec si došla pro hladké vítězství a vyrovnání stavu zápasu – 17:25.

Po druhém setu se mohlo zdát, že Jihostroj znejistěl. Jenže ve třetím začali domácí opět solit do servisu a dostali se rychle zpět do formy. Velmi důrazní na útoku byli hlavně domácí van Schie a Licek, kteří dělali blokujícím hráčům Liberce problémy. Nahrávač Giraudo zapojil do hry také blokaře Sedláčka a rázem měly České Budějovice bezpečný náskok a ovládly třetí sadu 25:16.

Ve čtvrtém setu byli domácí ve velké eufórii díky fanouškům, kteří po celý zápas hlasitě podporovali Jihostroj. Přestože Liberec předváděl velmi dobrý výkon, České Budějovice jej bojovností dokázaly předčít. Dařilo se také Stoilovičovi, který ve čtvrtém setu pomohl dvěma esy. Když při mečbolu domácích za stavu 24:20 zkazili hosté servis, bylo rozhodnuto. Jihostroj vyrovnal stav série na 1:1 na zápasy.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Do zápasu jsme vstoupili mentálně jinak než do prvního duelu. Bojovali jsme a měli jsme i trochu potřebného štěstí. Ani prohraný druhý set nás nepoložil. Musím říct, že Liberec hrál dobrý sport a donutil nás předvést to nejlepší, co umíme. Zápas měl obrovskou kvalitu a věřím, že se fanoušci museli bavit. Byla to fantastická kulisa. Lidé nám přišli pomoct a moc jim za to děkuju. Rovnou je zvu na další zápas příští neděli, kdy je budeme opět potřebovat.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Neuvěřitelná atmosféra nás vybudila k super výkonu. Nicméně zůstáváme nohama na zemi. Získali jsme první výhru v sérii a s velkou pokorou pojedeme do Liberce, kde se pokusíme domácí zaskočit a urvat další vítězství.

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): Neodehráli jsme zápas dobře na servisu a na přihrávce. Spíš jsme koukali a čekali, co udělá soupeř. Nebyl to od nás dobrý výkon. Těšili jsme se do Budějovic, protože je radost hrát před takovým publikem. Bylo hezké, že i domácí fanoušci po zápase skandovali ‚Dukla Liberec‘. Je vidět, že jsou to fanoušci fair-play a slušní lidé.

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): Zápas jsme vůbec nezvládli na servisu – podle mě to byla klíčová činnost, kvůli které jsme prohráli. Budějovice byly lepší kromě druhého setu, ale i v něm to nebylo o nás, ale spíš o tom, že domácí polevili.