Shrnutí zápasu 20. 4. 2023

Dechberoucí semifinále vybojoval Jihostroj a slaví postup do finále!

Famózní semifinálová série vyvrcholila doslova infarktovým rozhodujícím zápasem! Jihostroj měl ve čtvrtém setu zdánlivě bezpečný náskok a mířil suverénně do finále, jenže Liberec klíčovou bitvu překvapivě zdramatizoval a vynutil si tie-break. V něm dokázaly České Budějovice vstát z mrtvých a vybojovat postup do finále! Jihostroj začne finále extraligy proti Lvům Praha v pondělí ve Sportovní hale.
Semifinále – 5, čt 20. 4. 2023, 18:00
VK Dukla Liberec
2:3
25:23, 16:25, 23:25, 31:29, 12:15

VK Dukla Liberec: Krajčovič, Ticháček, Demar, Nikačevič, Gavenda, Nivaldo, libero Maar. Střídali: Veselý, Staněk, Pavlíček, Lux, Jemeljanovs, Bryknar

VK Jihostroj České Budějovice: Sedláček, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kryštof. Střídali: Polák, Michálek, libero Kovařík

Nejvíce bodů: van Schie a Licek oba 25, Stoilovič 11 – Demar 18, Nikačevič 15, Jemeljanovs 13

Konečný stav série: 2:3

Při podání Lukáše Ticháčka se velmi snadno dostává Dukla do tříbodového vedení (3:0 – smeč středem Kruno Nikačević). Peter Ondrovič snižuje blokem (4:3), ale tříbodové vedení Dukle vrací Nivaldo Diáz Gómez, když zastavuje zalívku Stijna van Schieho (6:3). Nádherné výměny obou družstev se musí líbit zcela zaplněným tribunám liberecké haly. Stijn van Schie si napravuje svůj neúspěch za stavu 11:10, kdy se prosazuje z vedlejšího kůlu dírou v bloku Dukly a Jihostroj je opět jediný bod za Duklou. Po bloku Filipa Stoiloviče a Olivera Sedláčka se poprvé hosté dostávají do vedení (12:13). Vzápětí Oliver Sedáček signálem středem se neprosazuje na jednoblok, protože jeho útok končí daleko v autu (14:13). Po esu Stijna van Schieho trenér Dukly Martin Demar zastavuje hru oddechovým časem (14:15). Po odpočinku špatně došlapuje Lukáš Ticháček na nohu spoluhráče, další bod putuje na stranu Jihostroje a po kratší pauze nám hra pokračuje (14:16). Míč zadarmo Jihostroj trestá, Stijn van Schie přidává další plusový bod za stavu 17:20 (time Dukla, sevis Matias Giraudo). Po odpočinku zvyšuje Jihostroj své vedení hlavním kůlem, když Martin Licek vytlouká blok Dukly (17:21). Další strpení musíme mít při ověřování doteku bloku sítě jestřábím okem, nebylo, rozhodčí měl pravdu a Dukla snižuje. Na podání odchází Lukas Demar, připisuje si eso a snižuje na 19:21 (time Jihostroj). Po nádherném bloku Šimona Krajčoviče již schází Dukle jediný bod (21:22). Vzápětí Šimon trestá hned z první špatný příjem Jihostroje a máme tu v krátkém čase druhý time Jihostroje (22:22, podání Kruno Nikačević). Co nyní předvádí 208 cm vysoký blokař Dukly, to se líbí domácímu publiku, další bod blokem a domácí již vedou 23:22. Po útoku Stijna van Schieho do anténky tu máme první setbol pro Duklu (24:23). I poslední bod v tomto setu patří výbornému bloku domácích. Nivaldo Diáz Gómez zastavuje útok Stijna van Schieho a domácí získávají první sadu nejtěsnějším rozdílem 25:23.

Do druhého setu na nahrávku domácího celku nastupuje Šimon Bryknar (r. 2003), zranění nohy Lukáše Ticháčka bude asi vážnější, musel odejít do šatny ke krátkému ošetření. Úvod setu patří Jihostroji, který zásluhou kvalitních bloků se dostává do vedení 1:4. Po zvýšení vedení již Dukla žádá oddechový čas, to se na útoku prosazuje Stijn van Schie (2:6). Ani po time se nedokáže Dukla prosadit přes blok Jihostroje (2:7, blok Filip Stoilovič). Dukle v těchto fázích nejde vůbec nic, jako by se na ní podepsala ztráta Lukáše Ticháčka a druhý time na sebe nenechává dlouho čekat (3:11). Jihostroj nyní hraje v naprosté pohodě a vše mu vychází. Za stavu 6:15 se na hřiště vrací Lukáš Ticháček, snad to noha vydrží, ale náskok Jihostroje je značný a koncovka setu je na spadnutí. Po smeči Martina Licka o blok z hlavního kůlu se i Jihostroj raduje z prvního dnešního setbolu (14:24). Pavels Jemeļjanovs dlouhou diagonálou odvrací první setbol. I druhou jeho smeč tečuje blok Jihostroje, až zkažené podání Dukly ukončuje druhou sadu a máme vyrovnáno.

Do třetího setu Dukla začíná opět na nahrávce s Lukášem Ticháčkem, ale Jihostroj je ve velkém transu a bude to mít těžké. Při podání Martina Licka odskakuje Jihostroj o dva body (2:4 – eso). To domácím vůbec nejde podání a tím ulehčují soupeři udržet své vedení. Po smeči Stijna van Schieho do velkého autu máme vyrovnáno (6:6). Dvoubodové vedení Jihostroji vrací Martin Licek, který zastavil zalívku Dukly a když v další rozehře i Dukla smečuje do autu, Jihostroj bodově ujíždí (6:9). Kruno Nikačević 2x blokem zastavuje útok Jihostroje a za stavu 9:9 máme vyrovnáno. Až jestřábí oko posílá Duklu do nepatrného vedení 13:12 (smeč Jihostroje končí v autu). Vzápětí se z pipe prosazuje dírkou v trojbloku Lukas Demar a z dvoubodového vedení se radují domácí, trenér Jihostroje Vojtěch Zach si žádá oddechový čas (14:12). Lukáš Ticháček zvyšuje vedení blokem (17:14), Filip Stoilovič ztroskotal na jeho pažích, vzápětí smečuje do autu, ale jestřábí oko odhalilo nepatrný dotek bloku (17:15). Na 21:17 zvyšuje přímým bodem z podání Lukas Demar a na příjem přichází Petr Michálek. Jihostroj stejnou činností snižuje vedení Dukly a domácí trenér Martin Demar raději zastavuje hru oddechovým časem (21:19 – eso Martin Licek). Po time přidává Martin další dvě esa a je vyrovnáno (21:21). Po nekonečné a pěkné mezihře se Jihostroj dostává do vedení 22:23 a i Dukla žádá time (smeč Stijn van Schie). Špatný příjem podání trestá Oliver Sedláček a Jihostroj má setbol (22:24). Peter Ondrovič kazí podání a oddaluje konec setu. Ale i Dukla kazí své podání a Jihostroj se ujímá vedení 1:2 na sety.

I v úvodu další sady je Martin Licek na podání nechytatelný a Jihostroj velmi rychle bodově ujíždí (1:5 – time Dukla). Po smeči domácích do autu Jihostroj přidává další bod (1:6) a s Duklou to nevypadá nic moc. Další eso Jihostroje a rozdíl je již šest bodů (4:10 – eso čisté Petr Michálek). Po úspěšném trojbloku Jihostroj přidává další bod a v domácím celku dochází ke střídání (5:12). Ani střídání hráčů obraz hry nemění, další bod hned z první přidává Peter Ondrovič a Dukla sahá po druhém oddechovém čase (5:13). Až Marcel Lux chytrou smečí o blok snižuje propastný bodový rozdíl (8:14). Další bodík esem, prasátkem přidává Kruno Nikačević (10:15) a domácí publikum se probouzí. Ale náskok hostí je velmi vysoký, a tak zkušené družstvo by si vedení mělo pohlídat. Navíc je vidět, že domácí nahrávač velmi těžko dobíhá se zraněnou nohou horší přihrávku spoluhráčů a za stavu 15:20 definitivně opouští domácí palubovku. Blokem Pāvels Jemeļjanovs kosmeticky upravuje vedení Jihostroje na čtyři body (16:20). Lukas Demar svým podáním nedal kapitánovi Jihostroje Martinu Kryštofovi na příjmu šanci a hosté žádají oddechový čas (18:21 – eso). Další parádu na bloku přidává Pāvels Jemeļjanovs a hosté vedou o pouhé dva body (21:23). Bohužel zkažené podání daruje Jihostroji první mečbol (21:24). Při velmi dlouhé výměně je Jihostroj v síti a utkání nám pokračuje. Neuvěřitelnou razancí na podání přidává další bod Pāvels Jemeļjanovs (23:24). Potom Stijn van Schie smečuje do autu, ale to musí potvrdit jestřábí oko. A rozhodčí měli pravdu, je vyrovnáno. Další útok Jihostroje do autu, tentokrát Petr Michálek míří až k reklamám a Dukla má setbol (25:24). Stijn van Schie o blok vyrovnává. Druhý setbol dvojblokem přidává Dukla. Stijn van Schie opět srovnává na 26:26. Pāvels Jemeļjanovs získává další dva setboly pro Duklu, ale Jihostroj trojblokem a smečí z hlavního kůlu nepouští Duklu do tiebreaku. Dopad míče se ještě velmi dlouho zkoumá na jestřábím oku. Míč byl dobrý (28:28). Po zkaženém podání má Dukla další setbol, ten ale Jihostroj odvrací. Pāvels Jemeļjanovs přesnou zalívkou přidává třicátý bod (30:29) a nejzkušenější, nejstarší hráč domácího celku blokem posílá utkání do páté rozhodující sady. Tak to je semifinále, jak se patří – nádhera.

V domácí sestavě zůstává Pāvels Jemeļjanovs, který měl lví podíl na obratu v koncovce čtvrté sady, Šimon Bryknar a Marcel Lux. Jihostroj stále ve stejném složení. Základní bodík v tiebreaku si připisuje Lukas Demar, přesnou smečí po lajně, druhý z pipe Pāvels Jemeļjanovs a Dukla vede o dva body (2:0). Bohužel nedorozumění při vracení míče na stranu Jihostroje vyrovnává na 2:2. Při podání Martina Licka Jihostroj otáčí vedení na svou stranu (3:5). Na palubovku se opět vrací Lukáš Ticháček, přesto Jihostroj trojblokem zvyšuje své vedení (3:6). Po time se konečně podání dostává na stranu Dukly, protože Jihostroj svoje zkazil. Lukas Demar trefuje své podání a připisuje si další eso (5:6). Vyrovnání v tiebreaku zařizuje blokem Jakub Veselý (7:7). Přesto Jihostroj při střídání stran přechází spokojenější, protože blokem si zajišťují vedení 7:8. Obě družstva se pravidelně střídají na podání a body pomalinku přibývají na obou stranách stejně (12:12). Až smeč z velké nouze Dukly končí těsně v autu (12:14) a Jihostroj má další mečbol v tomto utkání, ten trojblokem hned proměňuje a je ve finále.

Autor: Zdeněk Šolc (VK Dukla Liberec)

Vladan Merta (asistent trenéra VK Dukla Liberec): Je to škoda takto nepostoupit. Hlavně bych chtěl pogratulovat Budějovicím k postupu. Myslím si, že musím pogratulovat i našim hráčům, protože hráli velice vyrovnaně se soupeřem až do úplného konce. Hlavně čtvrtý set jsme úžasně dotáhli, přestože už byl úplně ztracen, a dokonce jsme ho získali. Jenom škoda toho tiebreaku, měli jsme v něm několik příležitostí, které jsme neproměnili, a tím pádem jsme vlastně nepostoupili.

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): Je to smutné, ale takový je sport prostě. I zranění dost ovlivňují výkony ve volejbale, což se bohužel zrovna projevilo na naší straně. Myslím si, že moje zranění ovlivnilo prakticky celý zápas, protože to bylo v prvním setu. Potom už jsme tahali pořád za kratší konec, takže gratuluji do Budějovic, byly lepší.

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Určitě nejtěžší zápas, který jsem zažil ve své trenérské i hráčské kariéře. Bylo to hodně o emocích, kdo udržel víc nervy na uzdě, ten zvládl koncovky setů. Čtvrtý set jsme měli výborně rozehraný a měli bychom být schopni ho dohrát. Na hřišti byli mladí hráči, kteří takovou situaci zažívali poprvé, a není to pro ně jednoduché. Ale jít potom do tie-breaku a znovu se v hlavě nastartovat je nesmírně těžké a za to hráčům tleskám. Strašně moc děkuji našim fanouškům, kterých do Liberce přijel obrovský počet. Přijďte i v pondělí na finále, s vámi máme šanci letos vyhrát.

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Šílený zápas. Neuvěřitelné vyvrcholení nádherné série. Oba mančafty si pokazily jasně vyhrané sety. Ukázali jsme sílu v tie-breaku, do kterého jsme šli po čtvrtém setu se hlavami dole. Jsme v obrovské euforii a o únavě ani nevíme. Jsme šťastní za finále a moc se těšíme, že bude doma natřískaná hala.