Jihostroj udolal Ostravu v pěti setech, soupeřem pro čtvrtfinále je Zlín

Jihostroj udolal Ostravu v pěti setech, soupeřem pro čtvrtfinále je Zlín12.03.2016 | Lukáš Dvořák | Foto Dominik Svoboda
Opravdové drama viděli diváci ve Sportovní hale v rámci posledního kola UNIQA volejbalové extraligy. České Budějovice bojovaly o udržení prvního místa a dost se na to natrápily. Nakonec však Ostravu udolaly v tie-breaku a ve čtvrtfinále play-off je čeká Zlín.22.kolo, sobota 12.3.2016, 18:00
České Budějovice České Budějovice
3:2
-23, 27, 11, -25, 13
OstravaOstrava

České Budějovice: Mach, Michálek, Habr, Fila, Sobotka, Kuliha - libero Kryštof. Střídali Kuliha a Kraffer. Trenér Jan Svoboda.
Ostrava: Mikula, Kotas, David, Berzins, Šmídl, Zapletal - libero Dohnal. Střídali Čechmánek, Fořt, Karol a Záhorský. Trenér Marek Tomáš.
Rozhodčí: Činátl - Dmejchal
Čas: 119 minut
Nejvíce bodující hráči: Fila (24) - Berzins (17)
Diváci: 956

Jihostroj udolal Ostravu v pěti setech, soupeřem pro čtvrtfinále je Zlín

Komentář

Domácí začali aktivně a teč Šmídla na bloku při útoku Maciela znamenala vedení 2:0. Následně navýšil vedení černobílých kapitán Habr přímým bodem z podání. Soustředěný výkon Jihostroje pokračoval, naopak Šmídlovi se jako hlavnímu univerzálovi Ostravy nedařilo a svým dlouhým balonem pomohl soupeři k vedení 6:1. Kouč Tomáš si poté vzal oddechový čas, který však sedmému bodu z ruky Tomáše Fily na podání nezabránil. Poté se ale hosté vzpamatovali a snížili na 4:7. Tříbodový rozdíl mezi oběma celky v dalším průběhu trval. Druhý technický time-out načali domácí za stavu 16:13. Po návratu na palubovku ale Jihostroj více chyboval a jeho vedení bylo rázem pryč. Hosté srovnali na 18:18 a trenér Jan Svoboda požádal o oddechový čas pro své svěřence. Těm se ale koncovka nevyvedla a Ostrava si vybojovala dva setboly. První odvrátil Mach, druhý už však Šmídl otřel o Michálka na síti a hosté získali první sadu poměrem 25:23.

Přestože se úvodní dějství nevydařilo, domácí nechali na hřišti stejnou sestavu i pro další část zápasu. Začátek druhého setu byl daleko vyrovnanější než v prvním případě a Jihočeši vedli maximálně o dva body. A to i v době první povinné pauzy. Jenže o chvíli později přišly dvě chyby Michálka a Slezané nejprve srovnali na 9:9 a následně otočili vývoj ve svůj prospěch. V tu dobu to byli oni, kteří diktovali tempo a vedli o dva body. Až Sobotkův blok za nepříznivého stavu 13:14 pomohl k tomu, že Jihostroj dokázal smazat náskok hostů a do druhého technického time-outu šel s jednobodovým náskokem jako první. Českobudějovickým ale ve druhé sadě absolutně odešlo podání, což byla pro Ostravu zásobárna snadných bodů. I proto se znovu udrželi s protivníkem do koncovky. Tu už s týmem odehrál i Kuliha, který na hřišti nahradil Michálka. Snahou oživit v křeči zmítající se domácí bylo také střídání Kraffera za Maciela. Před důležitou rozehrou za stavu 23:23 si ještě pro jistotu hostující lodivod Tomáš vzal oddechový čas tak, aby rozhodil na podání Kulihu. To se však nepovedlo a Jihostroj měl k dispozici první setbol. Jenže ani ten, ani ten následující k zisku setu nevedl, a tak se setbol objevil i na druhé straně. Ale ani v tomto případě dva pokusy na ukončení nestačily. Proto Fila zvrátil vývoj ve prospěch svého týmu a tentokrát už k ukončení dějství došlo. Jihočeši zvítězili 29:27 a srovnali počet získaných setů.

Kulihovo eso na začátku třetí části znamenalo pro černobílé vedení 4:1 a další úspěšný vstup do sady. Do technické pauzy se navíc náskok navýšil a České Budějovice vedly 8:4. Hostům se nadále nedařilo a černobílým rostlo vedení. Dařilo se Kulihovi, který byl platným hráčem a poctivě zastoupil Michálka. Ztráta vyrovnaného druhého dějství Ostravu naopak dost rozhodila a té se v této pasáži nedařilo takřka nic. Domácí si se soupeřem doslova pohrávali a na povinný oddechový čas dovedli průběh za stavu 16:8. Rezignovaní hosté byli daleko za soupeřem. Dva body Filipa Habra z podání znamenaly vedení 21:10 a velkou pravděpodobnost zisku třetího setu. Jistotu tomu dal za stavu 24:11 na hlavním kůlu Maciel.

Čtvrté dějství pokračovalo podobně jako to předchozí. Jihostroj si rychle vytvořil náskok a po špatném podání Ostravy vstupoval do povinného oddechového času za stavu 8:6. O dvoubodové vedení sice vzápětí přišel, ale netrvalo dlouho a Maciel ho přesným útokem na Dohnala vrátil zpět. Když posléze Šmidl přehnal svou razanci na síti, vedli domácí 14:10. Jenže ještě do technického time-outu se po drobných chybách náskok ztenčil  a Jihočeši museli znovu zabrat. Naštěstí se ale nezdálo, že by se měl průběh z první sady opakovat. Závěr však byl hodně dramatický, rozkouskovaný několika time-outy, ale především se hosté dokázali dotáhnout na protivníka. Tvrdý útok otřený o bloky znamenal odvrácení prvního mečbolu domácích, následný setbol Slezanů se podařilo odvrátit i Jihostroji. Když Šmídl vytloukl černobílé bloky, měla Ostrava druhý setbol. A ten bývalý budějovický nahrávač Zapletal se štěstím proměnil.

České Budějovice byly zaskočeny ještě v úvodu tie-breaku. Chyby na síti přinesly hostům vedení 3:1 a naděje na vítězství v základní části se vzdalovaly. Až teprve úspěšný dvojblok Sobotka - Habr pomohl srovnat krok na 6:6. To však netrvalo dlouho, Kuliha po chvilce zaútočil do zámezí a Ostrava při změně stran vedla 8:6. Naštěstí se domácím povedlo ihned srovnat a stále chovali naději na vítězství. Zvrátit vývoj se povedlo za stavu 9:9, kdy se na českobudějovické straně sítě vynořil úspěšný trojblok. To bylo pro Jihočechy důležité, sebevědomí jim znovu stouplo a hostům odskočili po jejich chybách na 12:10. Slezané si vzali time-out, ale po návratu nezastavili dělovku Habra na podání. Závěr už domácí zvládli a zvítězili v základní části UNIQA volejbalové extraligy.

Čtvrtfinále play-off začíná ve Sportovní hale ve středu 16. března. Soupeřem je Zlín.

Fotogalerie

                hidden 

Ohlasy trenérů

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice):
Čtyři sety skončily rozdílem dvou bodů, co víc si mohli diváci přát. Trenéři ale ne. Rozhodovalo se v koncovkách. Jestli se do toho někdo trefil, nebo šel razantně. Musím říct, že jsem nezažil takové utkání, abychom byli asi devatenáctkrát v síti. Udělali jsme strašně nevynucených chyb. Jsem rád za domácí neporazitelnost, těšíme se na play-off a na Zlín se připravíme. Obě utkání v základní části jsme s ním zvládli, ale nebude to jednoduchý soupeř. Chceme se soustředit na náš výkon.

Marek Tomáš (trenér VK Ostrava):
Jako na houpačce. V první řadě šlo o kvalitní sport pro diváky, jednoznačně se dá říct, že dominoval servis. Kdo táhnul, tomu se dařilo. Domácí nás zatlačili servisem, až na konci setu jsme se s tím vyrovnali. Druhý set byl vyrovnaný, koncovku jsme nezvládli. Třetí set kvalitní výkon Jihostroje, my k tomu přidali rozklad na přihrávce. Čtvrtý set podobný jako ten druhý se šťastnějším koncem pro nás. Tie-break byl otevřený až do konce.

 


Další zápas

29.02.2020 18:00
 

Kladno - České Budějovice
VSTUPENKY online

Fanshop

Chci dostávat novinky

Copyright © 2020 VK Jihostroj České Budějovice & eSports.cz, s.r.o. & | Autorská práva | RSS | Poskytovatel domény: PROINTERNET s.r.o.