Shrnutí zápasu 21. 11. 2012

Ohniví mladíci z Jihostroje mile překvapili, ruským bohatýrům byli víc než důstojným soupeřem

V pět tisíc kilometrů vzdáleném Novosibirsku zatopili mladíci z Jihostroje pod kotlem a v souboji s ruským velkoklubem sahali minimálně po bodu. Favorizovaný domácí tým ale prokázal svou zkušenost a nakonec zvítězil v poměru 3:1 na sety.
4. kolo, út 20. 11. 2012, 19:00
Lokomotiv Novosibirsk
3:1
19, -23, 27, 20

Lokomotiv Novosibirsk: Zubkov, Diviš, Nilsson, Butko, Byriukov, Volvich, Makhortov, Voronkov, Zhilin, Gutsalyuk, Shulepov - libero Sidenko. Trenér Andrei Voronkov.

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Fila, Rojas, Sobotka, Mach, Kriško, Novotný, Michálek, Zapletal, Sukuba, Pochop - libero Juračka. Trenér Jan Svoboda.

Čas: 105 minut. Rozhodčí: Herbik (Polsko), Zulfugarov (Azerbajdžán).

Nejvíce bodující hráči: Rojas 16, Kriško 15 - Byriukov 14, Nilsson 11.

Úvod zápasu s ruským Novosibirskem byl plný překvapení. Jihostroj nastoupil v základní sestavě s Habrem na nahrávce a s Kriškem na univerzálu. Hosté byli od samého počátku zápasu více než důstojným soupeřem. Až do stavu 16:16 drželi krok se soupeřem a až skvěle podávající Diviš zařídil několikabodový náskok domácích, který si favorité pohlídali až do konce setu.

Vývoj druhé sady byl téměř totožný s prvním setem. Dobře hrající Kriško držel prapor v útoku, Juračka se blýskl několika skvělými zákroky v poli a Habr zařídil svým servisem rozhodující únik v setu. Bojovní Češi nabídnutou šanci zužitkovali a naprosto zaslouženě brali set.

Sada třetí se nesla ve znamení bojovnosti a obětavosti českého týmu. V koncovce se zdálo, že Rusové mají tento set pevně v rukou, ale Sobotka byl proti a čtyřmi kvalitními servisy otočil na 25:24. A Budějovičtí svůj jediný setbol málem využili. Po Sobotkově podání a soupeřově špatném příjmu se ke slovu dostal univerzál Voronkov, jehož úder se odrazil od rukou Radka Macha několik milimetrů do autu. Jestřábí oko by možná rozhodlo jinak. Škoda. V dalších výměnách získali nervózní Rusové zpět své sebevědomí a zajistili si minimálně bod.

Nilssona nahradil Voronkov, což se později ukázalo jako rozhodující moment utkání. Nováček v poli se totiž prosazoval jak v útoku, tak na podání. Jeho dělový servis zařídil rozhodující únik v tomto setu. Střídající Sukuba svým servisem vykřesal jiskru naděje, ale na pozorné Rusy to bylo málo.

Ruský celek byl evidentně zaskočený změnou základní sestavy a předvedenou hrou Jihočechů. Mladíci se nezalekli ruských bohatýrů a šlapali hvězdnému Novosibirsku na paty v každém ze čtyř setů. Kolektivní výkon podtrhovali výraznými výkony nahrávač Filip Habr a Michal Kriško, kteří skvěle servírovali.

Trenér Novosibirsku Andrei Voronkov: „Je skutečně pravda, že v Lize mistrů nejsou žádné lehké zápasy. Češi hráli dnes opravdu dobrý volejbal. I proto jsem s výsledkem docela spokojený, hlavně proto, že každý set je velmi důležitý.“

Stanislav Pochop: „I druhý zápas s Novosibirskem se nám povedl. Soupeř nebyl dnes tak výrazně lepší, jako minulý týden v Budějovicích. Ubránili jsme univerzála Nilssona, ale u jeho náhradníka Voronkova se nám to bohužel nepodařilo. Vsadili jsme na riskování podání a také na útoku. Také blok jsme oproti domácímu utkání zlepšili. Naším nejlepším hráčem byl dnes Tomáš Fila, který se vrátil opět do sestavy po zranění.“