Shrnutí zápasu 13. 1. 2024

Po sedmi zápasech Jihostroj ztratil doma set. I tak má tři body

Série domácích extraligových výher bez ztráty setu je u konce. Jihostroj byl proti předposlednímu týmu tabulky jasným favoritem, ale ve druhém dějství dal Ostravě šanci, a ta se tak stala prvním týmem, který vyhrál set v Českých Budějovicích. Zbytek zápasu už si ale Jihočeši pohlídali a připsali si povinné tři body. Hned ve středu čeká Jihostroj klíčová bitva v Lize mistrů proti španělskému Guaguas, se kterým přijede na jih Čech Miguel de Amo!
17. kolo, so 13. 1. 2024, 18:00
VK Ostrava
3:1
25:19, 18:25, 25:15, 25:18

VK Jihostroj České Budějovice: Ondrovič, Carísio, Balabanov, Taylor-Parks, González, libero Kovařík. Střídali: van Schie, Sedláček a Emmer

VK Ostrava: Mazoch, Dvořák, Tsmokalo, Vancl, Olsen, Pawlon, libero Motyčka. Střídal: Srovnal a Pelikán

Nejvíce bodů: Luengas 20, Taylor-Parks 8, Balabanov a González oba 7 – Vancl 10, Dvořák 8, Mazoch 7

Útoky: 40:32

Esa: 8:4

Bloky: 10:8

Chyby soupeře: 35:33

Rozhodčí: Marschner a Olt

Diváci: 772

Domácí byli v utkání 17. kola v roli jasného favorita a cokoliv jiného než výsledek 3:0 by měnilo papírové předpoklady. Jihostroj také vstoupil do zápasu aktivně a vytvořil si náskok. Po chvíli však polevil a Ostrava začala skóre stahovat. Domácím chyběl větší drajv, ale hosté vlastními chybami usnadnili Jihostroji pozici. V nejsilnější sestavě hrající České Budějovice se v prvním setu nemusely vybičovat ke svému nejlepšímu výkonu a stejně zvítězily 25:19.

Ani tak Jihostroj do druhého setu nezměnil sestavu a pokračoval v nejsilnějším složení. Začátek byl jako přes kopírák. Domácí se rychle dostali do vedení 5:1, následně polevili, Ostravští vyrovnali na 10:10 a později šli do konce do vedení 13:12. Hosté však na rozdíl od první sady tentokrát zbytečně nechybovala a mdlý výkon Jihostroje výrazně usnadnil Ostravě jednoznačné vítězství ve druhém setu. České Budějovice vůbec poprvé ztratily set v domácím extraligovém utkání.

Do třetího setu Jihostroj prostřídal – univerzála Gonzáleze nahradil van Schie a místo blokaře Ondroviče šel na palubovku Sedláček. Začátek setu nezačal Jihostroj zlepšeným výkonem a tahal se s Ostravou o každý bod. Za stavu 11:8 konečně domácí odskočili a závěr setu už jim jednoznačně patřil. Jihostroj měl několik setbolů a nakonec vyhrál třetí set 25:15.

Ve čtvrtém dějství měl navrch domácí tým, a to především díky souhře nahrávače Carísia s úderným smečařem Luengasem. Ostravští se ještě na začátku třetího setu odvážně bránili, ale postupně začalo být jasné, že tahají za kratší konec. Jihostroj si nemohl dovolit na vlastní palubovce ztratit bod a podle toho jeho hra vypadala. Ostrava si nepomohla ani na bloku a odjela z Českých Budějovic s prázdnou. Jihostroj získal osmou domácí extraligovou výhru a posunul se v tabulce na čtvrtou příčku.

Oliver Sedláček (blokař VK Jihostroj České Budějovice): Byla to povinná domácí výhra, ale je to těžké. Nebudeme si lhát, není to stejná motivace, jako když hrajete Ligu mistrů. Proto to ve druhém setu nedopadlo. Kluci z Ostravy se chytli, když viděli, že jsme jim dali šanci. Naštěstí jsme ve zbývajícím průběhu zápasu zase šlápli na pedál a máme tři body, které potřebujeme.

Andrzej Kowal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Po dvou těžkých zápasech proti Kladnu a Lüneburgu jsem očekával, že budeme hrát lépe, ale v tak nabitém programu je to složité. Byl to těžký zápas a nejdůležitější je pro nás zisk tří bodů. Musíme na něj ale zase rychle zapomenout, protože teď hrajeme snad každé tři dny a hned ve středu máme před sebou důležitý zápas Ligy mistrů a pak následují další důležité zápasy.

Jakub Dvořák (kapitán VK Ostrava): Myslím si, že z naší strany to byl celkem povedený zápas. Na to, že jsme nehráli v plné sestavě, tak jsme první tým, který vyhrál v Českých Budějovicích set. Pro nás to byla dobrá příprava na zápas s Ústím, který doma musíme vyhrát, abychom byli ve hře o play-off.

Dariusz Luks (trenér VK Ostrava): Byl to dobrý zápas, gratuluju domácím Budějovicím. My jsme odehráli jeden dobrý set, ale to nám na body nestačilo. České Budějovice mají dobrý tým, který prokázal svou kvalitu. Fandím jim v Lize mistrů.