volejbalový klub jihostroj české budějovice
Aktuální zpráva 12. 11. 2019

Sedící volejbalisté nově pod křídly Jihostroje

Klub VK Jihostroj se rozrostl o další tým. A ne jen tak ledajaký. Nově mezi řady úspěšného českobudějovického klubu patří i volejbal sedících. Ten je v Čechách zatím v plenkách. Nově vznikající jihočeský tým bude třetí v republice.

„Ta myšlenka vznikla docela přirozeně. Já už jsem to jezdil hrát do Prahy, byl jsem i na několika turnajích a jsem zapojený i do nároďáku. Přišla na to řeč i s vedením Jihostroje, těm se ta myšlenka volejbalu sedících pod Jihostrojem líbila a tak to rozjíždíme,“ vysvětluje jeden ze zakládajících členů a hráčů Adam Šimonek.

Cílem budějovického týmu je vytvořit možnost sportovního vyžití pro osoby s hendikepem (v případě volejbalu sedících převážně lidí s amputacemi a vrozenými vadami) a zároveň dát dohromady družstvo, které by v ideálním případě mělo v červnu vyrazit na mezinárodní turnaj do Prahy.
Sedící volejbalisté Jihostroje se zatím scházejí na tréninky jednou týdně na ZŠ Vltava.

Jsme rádi, že se naše řady rozrůstají o další nadějné sportovce a že třeba trochu pomůžeme k rozvoji volejbalu sedících v Čechách. Zveme všechny handicapované sportovce, ať se přidají,“ vysvětluje manažer klubu Robert Mifka, který si taky vyzkoušel hru vsedě. „Je to strašně náročné, člověk se soustředí na ty ruce a nedojde mu, že musí také trochu hýbnout zadkem, aby se pod ten míč dostal,“ dodal.

Volejbal sedících je paralympijský sport. V Čechách je to sport velmi mladý, existuje klub v Praze, který byl dlouho jediným klubem v České republice. V minulém roce se objevily snahy rozjet družstvo v Brně a teď v Českých Budějovicích. Reprezentační družstvo sedících volejbalistů se v loňském roce zúčastnilo dokonce kvalifikace o ME.

Volejbal sedících má většinu pravidel shodných s klasickým volejbalem. Hřiště má rozměry 6x10m. Výška sítě je 1,15 m (1,05 m pro ženy). Hraje se v šesti hráčích na každé straně a s liberem. Hráči musí mít při hraní míče hýždě v kontaktu se zemí.

„Nyní jsme ve fázi "náboru", kdokoliv si to může přijít vyzkoušet, bez ohledu na to, jestli má hendikep. Máme za sebou dva tréninky, na ten druhý nás přijela podpořit i výprava z Prahy (trenérka reprezentace Kristýna Kůtová, kapitán reprezentace Roman Bernat a člen SR ČVS Radek Hacaperka),“ dodává Adam Šimonek, který je zároveň statistikem A-týmu Jihostroje. 

Klub

tabulka UNIQA EXTRALIGY

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 22. 5. 2024

Post univerzála bude patřit dravému mládí

Aktuální zpráva 20. 5. 2024

Zástupci Jihostroje si odnesli ocenění z galavečeru Volejbalista roku