volejbalový klub jihostroj české budějovice
Aktuální zpráva 23. 9. 2022

Diviš: Semifinále je povinnost, dál uvidíme. Chceme hlavně bavit diváky

Českobudějovičtí volejbalisté omladili kádr. Ambice mají skromnější, ale dál chtějí zůstat v české špičce. Důležité budou výkony nového argentinského nahrávače. Poslední ročník čeká zkušené libero Martina Kryštofa. Co dalšího zaznělo na tiskové konferenci?

Pozice suveréna české volejbalové extraligy je pryč a uvědomuje si to také prezident klubu Jan Diviš. Ten si ale i tak přeje, aby Jihostroj v nadcházející sezoně dál patřil ke špičce. „Nechceme mít nízké cíle, ale postupně obměňujeme kádr, což bude pokračovat i v dalších letech. Některé hráče si můžeme koupit, ale chceme tým doplňovat i z vlastních řad o nadějné juniory,“ zdůrazňuje prezident klubu.

Ve strategii je výrazný rozdíl mezi dvěma největšími českými kluby – Českými Budějovicemi a Karlovarskem. „Hledáme levnější varianty a sázíme spíš na budoucnost. Karlovarsko razí opačný přístup, který je také úspěšný, ale stojí dost peněz. Kupují hotové hráče z ciziny a mají v týmu minimum Čechů. My volíme takový kompromis,“ myslí si Jan Diviš.

Desetinásobný český mistr loni narazil už v semifinále play-off, když se na úkor Jihostroje dostali do boje o titul pražští Lvi. Mezi elitou se českobudějovický tým chce pohybovat i v nadcházejícím ročníku. „Semifinále je povinností a uvidíme, jak to bude vypadat dál. Rádi bychom se dostali do finále. Od hráčů chci vidět hlavně energii a radost ze hry. Musíme bavit diváky, aby na chvíli zapomněli na každodenní problémy a zápasy si užili,“ přidává Diviš.

Věkový průměr týmu klesl na 27 let, když skončil rekordman Radek Mach, zkušený nahrávač Miguel de Amo či kanadský univerzál Casey Schouten. Macha by měl zastoupit již vyzkoušený Slovák Peter Ondrovič. Kanaďana nahradí Nizozemec Stijn van Schie. Rozhodovat bude, jak se adaptuje mladý argentinský nahrávač Matias Giraudo. „Po třech týdnech víme, že nás čeká hodně práce. Ale to tak bývá, že určitý čas trvá, než se tým s novým nahrávačem sehraje,“ přiznává hlavní trenér René Dvořák.

Argentinec s ostatními komunikuje anglicky a postupně se společně poznávají. V Jihostroji si uvědomují, že kvalita hry s jeho výkony roste a klesá. „Někdy je komunikativní až moc, takový hyperaktivní. Věřím, že si všechno sedne a společně nám to půjde,“ doufá nový kapitán Martin Licek, který převzal funkci po Radku Machovi.

Kapitána určil trenér

Nového lídra vybíral trenér Dvořák a měl dva favority. Nakonec se rozhodl pro smečaře Licka. „Jeden starší hráč má v týmu trochu jinou pozici a domluvili jsme, že by to pro něj nebylo ideální. Martin byl dalším mým favoritem. Už loni ukazoval, že by měl být tahounem. Jeho výkony a zápal jsou takové, že může být kapitánem,“ vzkázal.

I tato změna svědčí o tom, že mladíci budou mít v týmu Jihostroje stále větší prostor. „Máme tu výjimečnou generaci kadetů a juniorů. Musí dostat šanci v pravý čas, aby v klubu zůstali. Máme dvou až tříleté dohody i s rodiči, aby nám třeba jako Marek Šotola neodešli dřív, než jsme si přáli. Mladí dostanou prostor a budou muset ukázat, že na to mají. Na naší farmě v prvoligovém EGE musí být lídry. Příští rok chceme mít dva až tři juniory v A-týmu,“ naznačuje Diviš.

Klub si nejvíc slibuje od Tomáše Brichty, Lukase Tótha, Josefa Leštiny, Ondřeje Zelenky či Vojtěcha Pitnera. „Mají potenciál nejen na českou extraligu, ale také na reprezentaci. Chceme i v mládeži zůstat českou špičkou. V klubu vychováváme kolem 300 dětí, hrajeme 20 soutěží. Potřebujeme pro ně udržet i kvalitní podmínky,“ má jasno generální manažer Robert Mifka.

Klub je na sezonu zajištěný

Finanční stabilita celého klubu je podle prezidenta Diviše minimálně pro nadcházející sezonu zajištěná. Dál se raději nahlížet neodvážil. „Naše letošní příjmy a výdaje tvoří schodek. V předchozích letech jsme si vytvořili rezervu, kterou ho pokryjeme. Budoucnost je velký otazník. Uvidíme, jak se k podpoře sportu postaví stát či kraj. Kam vyletí nájmy a jestli budou nějaké kompenzace. Úplný klid a pohoda to nebude, budeme muset reagovat,“ přitakává Diviš.

I jeho budou zajímat výsledky komunálních voleb. Město stabilně podporovalo tamní fotbal, hokej i volejbal. Nové vedení radnice ale může mít jiný názor. V létě a ještě pár dní před startem nové sezony trápí volejbalisty Českých Budějovic oprava střechy Sportovní haly. Kvůli ní hráči trénovali v srpnu v tělocvičně ZŠ Oskara Nedbala a v září zažívají ve své stabilní domácí hale trochu bojové podmínky.

„Na Oskarce to byl ve 40 stupních takový bikram volejbal. Teď ve sportovce často utíráme vodu na palubovce a teplota klesla až ke třinácti stupňům. Je to komplikace, protože je důležité, aby se hlavně mladí a noví hráči s halou sžili. Ale nevymlouváme se,“ tvrdí Dvořák.

Na sobotní domácí duel od 18 hodin proti Ostravě však normálně mohou vyrazit i diváci. Z důvodu probíhajících prací na střeše Sportovní haly nebudou moci fanoušci využít pro vstup hlavní vchod. Vstup do haly bude umožněn bočním vstupem po schodech v blízkosti pokladen. Mezi diváky bude zatím i libero Martin Kryštof, který se vrací po zranění. Svoji poslední sezonu v kariéře tak začne později. „Jsme domluvení, že to bude jeho poslední rok. Pomůže nám za sebe vytipovat náhradu,“ doplňuje Diviš. Jihostroj mezitím pozici libera doplnil o Michaela Kovaříka, který hrál 1. ligu za Bučovice.

Autor: Pavel Kortus / iDnes.cz

Klub

tabulka UNIQA EXTRALIGY

# TÝM Z BODY
1. Karlovarsko 12 33
2. Liberec 12 30
3. Jihostroj 12 27
4. Lvi Praha 12 25
5. Kladno 12 23
6. Odolena Voda 11 21
7. Ústí nad Labem 12 13
8. Benátky n. J. 12 12
9. Brno 12 12
10. Beskydy 12 11
11. Zlín 12 11
12. Příbram 12 8
13. Ostrava 11 5
kompletní tabulka

Další články

Mládež 1. 12. 2022

Středoškolské hry O pohár hejtmana jdou do finále

Shrnutí zápasu 30. 11. 2022

Jihostroj otočil zápas ve Švýcarsku a vybojoval nadějnou pozici do odvety