volejbalový klub jihostroj české budějovice
Rozhovor 24. 2. 2023

Cesta za obhajobou Českého poháru začíná. Zkompletuje Kriško triple?

V neděli 26. února nastoupí Jihostroj v Kutné Hoře k semifinále Českého poháru proti Karlovarsku. Repríza finále poháru z minulé sezony bude atraktivní podívanou pro všechny volejbalové fanoušky a od 19:30 ji nabídne ČT sport. O svou třetí trofej v řadě bude bojovat Michal Kriško.

Jak jste spokojený s Karlovarskem jako soupeřem pro semifinále? Vzájemné zápasy v této sezoně byly těsné, vždy vyhrál domácí tým až v tie-breaku 3:2.
Asi nejtěžší možný soupeř. Vzhledem k tomu, jak hraje Karlovarsko v extralize a jak se prezentovalo v evropských pohárech. V extralize je teď na prvním místě, takže to určitě nebudeme mít jednoduché. S ohledem na to, jak byly oba zápasy vyrovnané, tak si myslím, že se navzájem už nijak překvapit nemůžeme.

Bude Karlovarsko hladové po Českém poháru, když ho ještě nikdy nevyhrálo?
Tím jsem si jistý. Myslím si ale, že my budeme hladoví úplně stejně, protože je to jeden z vrcholů sezony. Každý tým, který se účastní Final Four, bude chtít vyhrát. Naším cílem je pohár obhájit. Nemůžeme jet do Kutné Hory s tím, že to jedeme zkusit. Tým je hladový po úspěchu.

Jakou motivaci ale máte konkrétně vy, když jste vyhrál dva poslední ročníky Českého poháru?
Tuhle otázku jsem čekal. (smích) Co vám budu povídat, bylo by hezké zkompletovat „triple“. Je to docela vtipné, protože v mých prvních zhruba třinácti sezonách jsem pohár nevyhrál. Před dvěma lety se mi to povedlo poprvé s Libercem a loni jsme ho vyhráli znovu s Jihostrojem… Taky mi teď chodí všude na sociálních sítích připomínky. (úsměv)

Navíc jste pokaždé vyhrál v jiné roli. V roce 2021 jste byl tahounem Liberce, loni jste kvůli zranění do žádného zápasu nezasáhl. Jak to bude letos?
Zraněný letos nejsem a jestli to budu táhnout, nebo ne, to záleží i na trenérovi. Uvidíme, jakou roli má pro mě připravenou. Každopádně přijmu svoji roli a moc se na Český pohár těším. Co se týče fyzické stránky, tak jsem dobře připraven. Myslím, že nejen já, ale i ostatní kluci. Musím říct, že náš kondiční trenér Kuba Kalus odvádí skvělou práci. Teď už jenom to ukázat na hřišti.

O roli tahouna jste si řekl v posledním zápase s Odolenou Vodou, který se vám podařil.
Byl jsem dost hladový. (úsměv) Hodně jsem se na těšil na kurt a jsem rád, že to takhle vyšlo. Hlavní je, že jsme vyhráli, plus jsem samozřejmě rád, že se mi dařilo.

TRENÉR VOJTĚCH ZACH PŘED ČESKÝM POHÁREM

„Ambice máme nejvyšší, i když hrajeme s loňským mistrem extraligy. Bude to hodně těžké semifinále. Hodilo se nám, že jsme v posledním zápase s Odolenou Vodou mohli nasadit i méně využívané hráče z lavičky.“

Poslední tři sezony plníte víceméně funkci druhého univerzála. Je těžké zaujmout, když už vaše šance přijde?
Je to psychicky náročné, ale už jsem si na tuhle roli celkem zvykl. Až na pár sezon, kdy jsem byl v týmu jediný univerzál, jsem vždycky měl za parťáka někoho, kdo skákal výš nebo kdo měl větší ránu. Jde o to chytit svoji šanci a nepustit ji. Stijnovi se v této sezoně daří. Stejně jako to bylo loni s Caseyem a rok před tím v Liberci s Honzou Štokrem. Jelikož už nejsem nejmladší, tak je pro mě velká motivace dostat se na plac.

Co říkáte na to, jak vyrovnaná je v této sezoně špička extraligy?
Extraliga je každý rok vyrovnanější a myslím, že tento trend bude pokračovat. Už v minulé sezoně bylo pět šest týmů, které se mezi sebou praly. Pak dokonce Odolka postoupila ze šestého místa po základní části až do semifinále play-off. Nebo třeba Příbrami se taky dařilo v základní části… Je to určitě dobře pro extraligu a celý český volejbal, když tolik týmů touží uspět.

Čtvrtfinálovým soupeřem pro play-off bude Kladno, nebo Odolena Voda. Koho byste radši?
Mezi nimi si nevyberete. V halách obou týmů se hraje špatně. Moc to neřeším, protože to ani nemáme ve vlastních rukou. Jestli chceme hrát finále a sáhnout si na titul, tak se nemůžeme koukat, na koho narazíme. Musíme jít – jak se říká – „zápas od zápasu“.

Mluvíte o extraligovém titulu. Znamená to, že přes špatný začátek sezony máte nyní titulové ambice?
Šance je vždycky. Záleží teď na tom, jak jsme na závěrečnou fázi sezony připravení a v jaké nás zastihne formě. Já si myslím, že nachystaní jsme dobře, jak po fyzické, tak po mentální stránce. Je to sice klišé, ale play-off je prostě jiná soutěž a vše začíná od nuly. Když se budeme soustředit hlavně na sebe a svůj výkon, tak věřím tomu, že se nám úspěch může podařit.

4. března narazíte v posledním kole základní části na Příbram, kde jste odehrál mnoho sezon. Jsou pro vás tyto zápasy výjimečné?
Ze začátku byly, ale kdybych to bral takhle, tak je pro mě speciální půlka zápasů. (smích) Když jsem poprvé přestoupil z Příbrami sem do Jihostroje, tak to pro mě bylo hodně emočně náročné. Byl jsem nervózní, ale s odstupem let už to nevnímám. Tuhle fázi už mám za sebou a teď se soustředím jen na svůj a týmový výkon.

Zápas bude oslavou 50. narozenin a 25 let v klubu maséra Filipa Hocha. Jak vy jeho roli v Jihostroji vnímáte?
Viděl jsem video, které klub vydal. Je moc pěkné a přesně vystihuje roli, kterou Křápa pro tým má. On je prostě duše Jihostroje. Já jsem v klubu odehrál už hodně sezon a nedovedu si představit fungování šatny A-týmu bez něj. Člověk k nezaplacení.

Klub

tabulka UNIQA EXTRALIGY

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 17. 6. 2024

Prodej permanentek na sezonu 2024/25 zahájen!

Aktuální zpráva 14. 6. 2024

Shrnutí změn v kádru pro sezonu 2024/25