Budějovičtí volejbalisté domácí premiéru zvládli

Ani televizní kamery nerozhodily volejbalisty Jihostroje při druhém duelu nového ročníku UNIQA extraligy. Budějovičtí se s Benátkami nad Jizerou příliš dlouho netrápili a z taraflexu je vyprovodili snadno ve třech setech.

VK Jihostroj České Budějovice: Kuliha, Sobotka, Habr, Michálek, Mach, Kriško - libero Hupka. Trenér Jan Svoboda.

VK Benátky nad Jizerou: F. Nesvačil, Dittrich, Motys, Němeček, Starý, Škach - libero Steffan. Střídali: Ticháček, Sobek, M. Nesvačil. Trenér Miroslav Malán.

Čas: 78 minut.
Nejvíce bodující hráči: Kriško (17) - Němeček (10)

Domácí od úvodních výměn potvrzovali roli favorita a vcelku rychle a snadno si vytvořili slibný náskok. Jenže prostřední část hry nabídla chyby v českobudějovické hře, a tak Benátky dokázaly s Jihostrojem srovnat krok. Značnou část bodů zajistila jejich obětavá hra. Vše navíc vyvrcholilo vedením hostí při druhém technickém time-outu, takže trenér Svoboda neváhal promluvit svým svěřencům do duše. To pomohlo, protože při podání Michálka předvedli Jihočeši tříbodovou sérii, která znamenala vedení 19:16. Koncovku setu si Jihostroj pohlídal, ačkoliv ještě musel odrážet drobný tlak soupeře. První set tak skončil poměrem 25:22.

Benátečtí pochopili, že se s Českými Budějovicemi dá hrát. Začátek druhé sady byl vyrovnaný a domácí museli vyvinout více úsilí, aby mělo utkání co nejkratší průběh. První zásadnější odskok zaznamenali volejbalisté Jihostroje po první povinné pauze, kdy se na servisu prezentoval dělovým podáním Michal Kriško, v tu dobu nejproduktivnější hráč duelu. Nepříznivý stav 8:11 ale hosté brzo stáhli. Probuzení přišlo záhy a domácí znovu vstupovali do koncovky o tři kroky dříve. Benátky již reagovat nedokázaly a výsledkem bylo naprosto totožné skóre jako z uplynulého dějství.

Ani třetí část neměla odlišný průběh první výměny. Snad jen možná v tom, že po prvním technickém oddechovém čase hosté pokračovali ve své hře a dovedli stav na 10:10. Následné dvě chyby ale přinesly dvoubodový náskok Jihostroje, takže kouč Malán chtěl svým time-outem rozbít únik hráčů v bílých dresech. To se mu povedlo jen na chvíli, přesná hra domácích přinesla další tři body v řadě a vedení 15:12. Po druhé technické pauze navíc náskok narůstal, Budějčáci předváděli strojově přesnou hru, na kterou už Benátky neměly odpověď. Závěrečné výměny byly jasně v režii extraligového mistra, který s klidem jemu vlastním nehodlal připustit žádné další pokračování střetnutí. Třetí set a zároveň celý zápas ukončil na podání Filip Habr.

Jan Svoboda (VK Jihostroj České Budějovice):
Snažili jsme se Benátky ubránit, ale myslím si, že v obraně hrála obě dvě družstva dobře, bylo dost výměn. I když jsme byli v obraně čistí, tak rozhodující byl útok. Zápas jsme dramatizovali pouze vlastními chybami.

Miroslav Malán (VK Karbo Benátky nad Jizerou):
Já si myslím, že domácí nás zatlačili servisem, měli jsme problém s plachtou, tím pádem vznikal problém na útoku. Haprují nám obě dvě účka. Prohráli jsme na útoku. Jihostroj nás v pohodě ubránil a jasně vyhrál.