Shrnutí zápasu 30. 10. 2014

Jihostroj smazal i Příbram a stále vládne lize

České Budějovice i nadále vládnou české nejvyšší volejbalové soutěži, zatímco Příbram se stále krčí na jejím dně. Rozhodlo o tom čtvrté kolo UNIQA extraligy, ve kterém Jihočeši opět zvládli roli favorita a před domácím publikem neztratili ani jeden set.
4. kolo, čt 30. 10. 2014, 18:00
VK Trox Příbram
3:0
21, 24, 19

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Habr, Šulista, Sobotka, Kuliha, Kriško - libero Hupka. Střídali: Kraffer. Trenér Jan Svoboda.

VK Trox Příbram: Böhm, Hykš, Moník, Anděl, Kust, Pajma - libero Juračka. Střídali: Józefacki, Ulč, Owens, Kuchař. Trenér René Dvořák.

Rozhodčí: Němeček - Velinov
Čas: 82 minut. Diváci: 470
Nejvíce bodující hráči: Kuliha (15) - Józefacki (13)

Domácí měli do zápasu přímo snový start. Po prvním úspěšném útoku Kulihy se sice hostům podařilo srovnat na 1:1, nicméně rozhodčí viděli technickou chybu a připsali bod Jihostroji. Ten posléze za pomoci bloků Macha, Habra a Kulihy utekl až na vedení 5:0. To už na hřišti nebyl příbramský Hykš, který při dopadu špatně došlápl a velmi nepříjemně si poranil kotník.

Už s Józefackim v poli začali bodovat i kocouři, takže během prvního technického time-outu vedli černobílí 8:3. Ti si však také vybrali slabší chvilku a dovolili Příbrami snížit třemi body v řadě na 6:8. Ze setu se následně stala výsledková houpačka, takže další pečlivě vypracovaný náskok domácích měl pouze jepičí život. Hosté vycítili šanci, srovnali na 14:14 a do dalšího povinného přerušení šli dokonce jako první.

Po návratu na palubovku byl zablokován Kriško, Příbram tak vedla už 17:15. Jihostroj ale vzápětí otočil a koncovku načínal za stavu 20:18 ve svůj prospěch. V té úřadoval především Kriško a výrazně dopomohl ke konci první sady za stavu 25:21.

Podstatně vyrovnanější byla druhá část zápasu. Vedení se přelévalo ze strany na stranu, proto byl rozdíl při technickém oddechovém času ten nejmenší. Po špatné komunikaci Kulihy se Šulistou vyzníval výsledek lépe pro Příbram. Té se začalo daleko více dařit na útoku a prorážela českobudějovické bloky, což ji vyneslo až na stav 14:8.

Jenže Jihočeši se nenechali rozhodit, na síti znovu vystavěli pevnou zeď a při podání Sobotky postupně upravovali nepříznivý výsledek. Vysokého blokaře se povedlo zastavit až za stavu 15:13 pro kocoury. Hosté se náskoku nechtěli vzdát. Ačkoliv byl Jihostroj jen krůček od srovnání, do závěru vstoupili veseleji Středočeši, když vedli 20:17.

Ani to ale poslednímu celku tabulky nestačilo k hladkému získání druhého dějství, domácí využili soupeřových chyb a srovnali na 22:22. Napínavá koncovka měla rozuzlení za stavu 24:24. To již měla Příbram za sebou jeden neúspěšný setbol. Nejprve Šulista skvěle zablokoval útok hostů, následně ‚proměnil‘ první setbol Budějovických smečí do zámezí nejlepší hráč hostů Józefacki.

Začátek třetího setu se nápadně podobal tomu předchozímu. Jen s tím rozdílem, že domácí si včas vypracovali dvoubodový náskok a udržovali jej od technického time-outu. Při vedení 11:9 si ještě přisadil esem Habr a trenér kocourů René Dvořák si vyžádal další přerušení. Po návratu na palubovku dvakrát skvěle zaúřadoval Mach, který pomohl navýšit skóre na 15:10.

Rozjetí Jihočeši už takový výsledek nehodlali pustit. A nutno podotknout, že jim k tomu Příbram vydatně pomáhala svým nepřesným zakončením výměny. Fanoušci ve Sportovní hale cítili konec zápasu, a tak své borce hnali rychle ke konci.

Na světelné tabuli svítilo 20:14, když z levého kůlu skvěle zaútočil Kuliha. Soupeři dal najevo, že už hraje pouze o kosmetickou úpravu výsledku. Ten byl nakonec nejjednoznačnější, Jihostroj třetí a poslední sadu ovládl poměrem 25:19.

Jan Svoboda, trenér VK Jihostroj České Budějovice
První dva sety byly vyrovnané proto, že Příbram hrála riskantně na servisu. Ten jí vycházel, zatlačila nás na přihrávce, měli jsme s tím problémy. Byla z toho spousta přímých bodů, esa. Myslím si však, že je to dlouhodobě neudržitelné, což potvrdil třetí set. Příbram už na servisu kazila a to utkání se změnilo v pro nás přijatelnější. Nic to nemění na tom, že Příbram zahrála oproti předchozímu zápasu lépe a dva sety s námi sváděla vyrovnanou partii. Jsem rád, že jsme to odehráli na 3:0 a můžeme se připravovat na středeční utkání.

René Dvořák, trenér Euro Sitex Příbram
Začátek zápasu byl poznamenaný zraněním, samozřejmě to poznamenalo i Jihostroj, protože si myslel, že to půjde samo. My jsme se paradoxně dostali do tempa, nabídnutou šanci jsme však nevyužili. Ve druhém setu jsme byli odvážnější než v posledních zápasech. Vyplácelo se nám to, ale nedotáhli jsme to do konce. Pak už nás soupeř přehrál.