volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 8. 12. 2014

Třetí místo uhájeno. Budějovičtí se ale se Zlínem trápili

Českobudějovičtí volejbalisté obtížnou bitvu s pátým Zlínem zvládli až v tie-breaku a uhájili třetí místo tabulky UNIQA extraligy. V dohrávce 9. kola se před televizními kamerami hodně nadřeli na těsnou výhru 3:2 na sety, výkon totiž znovu nebyl optimální.
9. kolo, po 8. 12. 2014, 20:00
VK Jihostroj České Budějovice
VSC Fatra Zlín
3:2
22, -19, 16, -20, 10

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Mach, Kuliha, Fila, Sobotka, Michálek - libero Hupka. Střídali Šulista, Zapletal a Pleva. Trenér Jan Svoboda.

VSC Fatra Zlín: Bartoš, Uchytil, Kotas, Kolář, Vašíček, Navláčil - libero Obdržálek. Střídali Bláha, Přikryl a Truong. Trenér Roman Macek.

Rozhodčí: Činátl - Rychlík
Čas: 110 minut
Nejvíce bodující hráči: Kuliha (17) - Kolář (19)

Komentář

Plachty Radka Macha byly prvním rozdílem ve hře obou týmů. Po srovnání na 2:2 začal dělat takový servis Zlínským obrovské potíže, proto se dokázal Jihostroj čtyřmi body v řadě odtrhnout. Po oddechovém čase hostů ale přišly zbytečné chyby domácích na útoku a soupeř dokázal srovnat. Návrat z technické pauzy přinesl Jihočechům opět vedení, s předváděnou hrou však kouč Svoboda nebyl spokojen a na své svěřence se zlobil. Ti se zdravě namotivovali a pečlivě vybojovanými výměnami směřovali do klidné koncovky setu. Bylo to ale asi ještě předčasné říkat, protože Zlín nechtěl nechat domácím sadu zadarmo. Stáhl na 18:20 a byl tak zpátky. Nicméně kapitán je kapitánem proto, aby v těžké chvíli týmu pomohl, a tak Filip Habr vytáhl tvrdý servis, který pomohl zajistit náskok potřebný k zisku prvního dějství. To skončilo 25:22.

Stejně jak Habr začal, tak i ve druhé sadě pokračoval a poslal Jihostroj do drobného vedení. Hráči Fatry z toho však zaskočeni nebyli, otočili vývoj a donutili trenéra Svobodu střídat Kulihu i Habra. Při technickém oddechovém čase vedli 8:5. Jejich vedení navíc narůstalo a domácí museli v krátké době přerušit znovu hru. Zastavit Zlín se povedlo až za nepříznivého stavu 5:11, během nějž už na taraflexu byl místo Fily, ze kterého se stal univerzál, Pleva. Podání Habra, jenž se v polovině sady opět vrátil do základní šestky, bylo silnou zbraní černobílých. I tak si ale soupeř držel dostatečný odstup před českobudějovickými volejbalisty. Jihočechům se nedařilo zastavit rozjeté Moravany, kterým vycházelo úplně vše. Napínavá koncovka tentokrát nepřišla a hosté vyrovnali stav duelu.

Zdálo se, že rezignace na zdramatizování druhého dějství byla cílená. Po návratu na taraflex se totiž České Budějovice ukázaly v tom lepším světle, které znamenalo rychlé a poměrně slušné vedení 8:4. Důrazná hra na síti přinášela ovoce a trenér Roman Macek se na výkony svých hráčů hodně zlobil. Chyby se ale nevyhnuly ani Jihostroji, který náskok pomalu ztrácel. Domácí lodivod však včas zareagoval time-outem a probudil volejbalisty z letargie. Mistr šlapal a stav byl 16:10. Hned poté si ještě vybral slabší chvilku při útocích do plných, ale znovu dobře zvolený oddechový čas Jihočechů přinesl návrat do zajetých kolejí a vedení 20:14. Zlínským se nedařilo prosadit se přes bloky černobílých, kterými si o čtyři výměny později vybojovali Jihočeši první setbol. Využitý sice byl sice až ten třetí, radost ale o to menší rozhodně nebyla.

Jenže ty samé bloky byly na začátku čtvrtého setu poměrně děravé a nezformované, Zlín tak pustily do vedení 5:2. Domácí ale přidali na otáčkách a často i nepříjemným servisem dostali protivníka do kouta, ze kterého nebylo snadného úniku. Stav 10:8 pro Jihostroj však po chybách v komunikaci a na nahrávce dlouho nevydržel. Hosté byli vpuštěni do hry a psychická výhoda se přelévala ze strany na stranu. Čtyřbodový náskok si před koncovkou vybudovali Zlínští, kteří těžili z chyb Českobudějovických, včas je ale utnul na servisu Habr. V závěru to však nešlo přes bloky hostů, a tak se zápas musel rozhodnout ve zkrácené sadě.

Povzbuzení Moravané se rvali jako lvi, bod jim byl v tento okamžik málo. Dlouho drželi vyrovnaný stav, nervy mistrů ale nakonec byly pevnější. Stejně jako bloky, které pomohly získat velmi důležité body. Závěr už jasně režíroval Jihostroj a ve skoro dvouhodinovém souboji dokráčel k důležitému vítězství pro psychiku mužstva.

Ohlasy

Jan Svoboda, trenér VK Jihostroj České Budějovice
Nechci se vracet do historie, ale ta poslední vzájemná série byla o bezchybnosti. Dneska naopak hromada chyb. Bylo to vyrovnané ve všem, nikdo výrazně lépe neútočil, nikdo výrazně nehrál bodové míče. Myslím si, že jsme lépe bránili vpředu na síti, asi jsme měli lépe přihráno, což by mohlo souviset s obranou. To byl možná jediný rozdíl.

Roman Macek, trenér VSC Fatra Zlín
Já se domnívám, že ten zápas odpovídal času, kdy jsme skončili. Bylo to ospalé ze všech stran, strašně moc chyb na obou stranách. Když jsme se naposledy potkali, bylo to úplně jinde. Ale máme oba týmy nabitý program, není to jednoduché.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj