volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 18. 3. 2015

Obtížný, ale vítězný vstup do play-off. Jihostroj vyhrál nad Příbramí první čtvrtfinále

Nervák jak se patří. Asi tak lze popsat první čtvrtfinálové utkání play-off volejbalové Uniqa extraligy. Jihostroj v zápase dvakrát prohrával, nakonec však prokázal pevnější nervy v závěru a vede 1:0 na zápasy.
Čtvrtfinále, st 18. 3. 2015, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Trox Příbram
3:2
-23, 13, -23, 16, 13

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Kriško, Kuliha, Sobotka, Habr, Fila - libero Hupka. Střídal Zapletal. Trenér Jan Svoboda.

VK Trox Příbram: Böhm, Anděl, Józefacki, Čížek, Owens, Ulč - libero Juračka. Střídali Kuchař, Suda a Dvořák. Trenér René Dvořák

Rozhodčí: Kvarda - Kořenek
Čas: 116 minut.
Nejvíce bodující hráči: Mach (19) - Józefacki (25).

Komentář

Zápas od úvodních výměn potvrzoval kvalitu play-off. Oba celky byly vynikající především na příjmu, a tak se diváci mohli kochat krásnými a dlouhými výměnami. První drobný náskok si vytvořil Jihostroj. Vedl 11:8 a kouč hostí si bral oddechový čas. Těžko říct, jestli zapůsobil až později, nebo více hrály roli chyby domácích, ale kocouři před koncovkou srovnali na 18:18 a v ní následně otočili vývoj ve svůj prospěch. Servisem do autu daroval Fila první setbol hostům a rozhození Jihočeši následně nezvládli příjem, což znamenalo výhru Příbrami 25:23 v první sadě.

Tříbodový náskok si České Budějovice vypracovaly o něco dříve než minule. Kocouři se trápili na příjmu a Jihostroj brzo vedl 7:4. Tentokrát se domácím dařilo náskok držet, a co víc, dokonce jej navyšovali. při druhém technickém time-outu to již bylo o osm bodů. Špatný výkon hostů gradoval v koncovce, kterou černobílí zvládli precizně ve všech aspektech hry, hlavně ale v útoku, kde nedali Příbrami žádnou šanci se bránit. Stav 25:13 tomu odpovídal.

Středočeši zlepšili svou hru na síti, kde zpevnili bloky a rázem to byli oni, kteří si vypracovali náskok. Vedli 14:11 a trenér Svoboda si vzal oddechový čas. Po něm se na servisu objevil Fila, jenž bleskově pomohl k vyrovnání a vytáhl Jihostroj z letargie. Hosté se při vedení 21:20 pokusili o odpoutání se a na hřiště šel sám hrající lodivod René Dvořák. Jihočeši ale bloky vytloukli, a tak měla tato epizoda krátké trvání. O pár chvil později mu to však nemuselo vadit, protože domácí špatně přijali, míč se dotkl stropu a Příbram měla setbol. Černobílí sice díky Kulihovi první odvrátili, proti dalšímu útoku Ulče už však obranu nenalezli. Nejtěsnějším možný ziskem třetí části byli znovu o krok napřed.

Budějovičtí ale začali skvěle ve čtvrtém setu. Po bloku Kriška na 4:1 si Dvořák vzal time-out. Hosté se chyb na příjmu nevyvarovali a druhý bod získali až za nepříznivého stavu 1:6. A ve stejném duchu se průběh čtvrtého dějství nesl Jihostroj byl jasně lepší na útoku a prakticky kopíroval druhý set. Domácí dobře četli hru a Příbram se těžko prosazovala přes trojbloky. Při vedení černobílých 21:14 šel znovu na palubovku Dvořák, který oživil podání a pomohl získat dva body. Na konečný výsledek čtvrté sady to však žádný vliv nemělo. Sobotka jej na servisu uzavřel a o tom, kdo získá vedení ve čtvrtfinálové sérii tak rozhodoval tie-break.

Do nějž vstoupili hůře kocouři. Útok do zázemí znamenal pro Jihočechy vedení už 4:1. Domácí ale poté dvakrát špatně přijali a Příbram byla rázem zpátky. Dvojblok Anděl - Böhm pak dokonce pomohl vyrovnat na 6:6. Při otáčení stran byli šťastnější hosté, což vzápětí umocnil špatným útokem Kriško. Svou chybu ale brzo odčinil technickým zakončením na střed. Stav byl 9:9. Sobotka hned nato přidal eso za síť a Sportovní hala bouřila. Drama vrcholilo. V něm nejprve byli blíže vítězství hosté, po oddechovém čase však vyrovnal Mach na 12:12. Přešlap soupeře a následné bloky znamenaly dva mečboly. Využít se povedlo až ten druhý po krásné výměně, která symbolicky podtrhla celý duel.

Ohlasy

Jan Svoboda, trenér VK Jihostroj České Budějovice:
První zápas, začíná nová soutěž, ani jeden z týmů nehrál maximum. Jsem spokojen s vítězstvím, ne s výkonem. Příbram si sety vybojovala. Rozhodovalo se ve třech koncovkách, dvě uhráli hosté, jednu, nejdůležitější, my. Zápas neměl nikoho, kdo by vévodil. Když to ale shrnu číselně a pohledem zvenku, tak nebyla žádná činnost, ve které by nás Příbram přehrála. Jsem rád, že jsme uhráli pátý set. Není nic lepšího než vítězný vstup do play-off po těžkém zápase.

René Dvořák, trenér Euro Sitex Příbram:
Věděli jsme, že první utkání bude nervózní, to tak bývá v play-off. Díky tomu jsme toho využili, nebyl to optimální výkon Budějovic. Ve druhém setu jsme polevili na příjmu a v momentě, kdy nám Budějovice ujely na pár bodů, tak se jim hrálo lépe. Mohly víc tvořit a s naším blokařským potenciálem. Ve třetím setu jsme začali hrát svou hru, zvládli jsme koncovku. Pátý set jsme nezahráli dobře od stavu 12:10 a to rozhodlo.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 22. 05. 2024

Post univerzála bude patřit dravému mládí

Aktuální zpráva 20. 05. 2024

Zástupci Jihostroje si odnesli ocenění z galavečeru Volejbalista roku