Shrnutí zápasu 2. 4. 2015

Volejbal plný napětí. Jihostroj vyválčil nad Karlovarskem první výhru

Takový volejbal se musel líbit! Čtvrteční zahájení bitvy o finále mělo grády. Českobudějovičtí hráči v prvních dvou setech jasně přehrávali Karlovarsko a vše směřovalo k rychlému konci. Nakonec však ze střetnutí bylo drama, které vyvrcholilo ve čtvrtém dějství. Sportovní hala zažila první semifinálový výbuch radosti.
Semifinále 1, čt 2. 4. 2015, 18:00
VK ČEZ Karlovarsko
3:1
15, 18, -18, 26

VK Jihostroj České Budějovice: Kriško, Kuliha, Sobotka, Habr, Michálek, Mach - libero Hupka. Střídali Zapletal a Fila. Trenér Jan Svoboda.

VK ČEZ Karlovarsko: Szczerbaniuk, Kuft, Loftesnes, Koláček, Mihajlovič, Rojas - libero Pfeffer. Střídali Bartůněk, Janků, Sukuba a Málek. Trenér Petr Brom.

Čas: 104 minut
Rozhodčí: Hudík - Rychlík
Nejvíce bodující hráči: Mach (13) - Mihajlovič (16)
Stav série: 1:0

Skvěle odstartovali domácí volejbalisté další sérii play-off. Na servisu hodně odvedl Sobotka, s jehož podáním se Karlovarsko nedokázalo popasovat a přišlo o drahocenné míče. Jihostroj dovedl zápas do prvního technického time-outu za stavu 8:3. Navrátilec do sestavy úřadoval i před druhým povinným oddechovým časem. Díky němu Jihočeši odskočili až na skóre 16:8. Západočeši měli všeobecně velké problémy s jeho příjmem v prvním setu. Projevilo se to i v koncovce. Přidaly se k tomu i dobré bloky, a tak sada jasně vyzněla pro druhý tým základní části.

Demolicí začala druhá část prvního semifinále. Jan Kuliha předvedl na podání výborný výkon a stav byl 7:0. Karlovarsko nevzdorovalo. A ani v pokračování hostům nefungoval příjem, nahrávka, bloky, útok... Těžko poukázat na činnost, která by hostům šla. Jihostroj povolil za jednadvacet výměn nováčkovi pouhé čtyři body. Ten prostřídal sestavu, na taraflex se dostal i poslední současný mistr ligy Michal Sukuba. Karlovarsko se zlepšilo na síti a stáhlo ztrátu na šest bodů. Za stavu 22:16 ale vystavěli domácí dvojblok a přerušili tlak soupeře.

Ze strany Českých Budějovic ale došlo k uspokojení a po vyrovnaném úvodu třetího dějství domácí chybovali na útoku a Západočeši si začali vytvářet náskok. Dostali se do vedení 16:10. Se snahou změnit styl hry přišel na hřiště Zapletal. Jenže hostům se stále dařilo držet příznivý stav. V důležitých momentech odešel servis a to byl jeden z rozdílových momentů třetí části. Ta vyzněla lépe pro Karlovarsko, které se dostalo zpátky do kontaktu.

Podobný vývoj měl i čtvrtý set. Hosté vedli o tři body, ale Jihostroj předvedl, že se dokáže dostat z psychické nepohody. Habr znovu otevřel staré rány Západočechů na příjmu a Jihostroj vedl 14:11. Do technického time-outu se ale náskok zúžil na minimum. Následně však Karlovarsko získalo dva míče a Kulihu střídal Fila. O chvíli později přišla další nepřesnost v podobě útoku do zámezí, což znamenalo pro trenéra Svobodu nutnost vzít si oddechový čas za nelichotivého stavu 18:20. Jihočeši sice hned srovnali, ale vzápětí to bylo o dva body. Obrat dokonal kapitán Habr, který při servisu zatlačil soupeře těžce do kouta. Úspěšným dvojblokem se povedlo v napínavém závěru využít až čtvrtý setbol. Domácí se tak ujali vedení v semifinálové sérii.

Jan Svoboda, trenér VK Jihostroj České Budějovice:
Jsem spokojený jednak s výsledkem, ale i s nasazením, se kterým do toho kluci šli. Čekali jsme větší tlak, ale je jasné, že ten tlak nejde vydržet čtyři sety. Myslím si, že nás Vary uspaly. Začaly poctivě ztrátovat, podávat a naprosto zaslouženě vyhrály třetí set. Potřebovali jsme zase podat náš výkon a jsem rád za tu koncovku čtvrtého setu.

Petr Brom, trenér VK ČEZ Karlovarsko:
Čekali jsme tlak Budějovic, to se potvrdilo v prvních dvou setech, tam měly zápas pod kontrolou. Potom jsem hráčům říkal, aby začali od ztráty, zpomalili to zasmáli se, jestli dostaneme 0:3 nebo 2:3. A pak jsme začali hrát. Mrzí mě koncovka čtvrtého setu.