volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 22. 10. 2015

Povedený vstup do extraligy! Jihostroj potřeboval na vítězství v Benátkách čtyři sety

Prvními zápasy odstartovala nová sezona UNIQA volejbalové extraligy. Volejbalový klub České Budějovice ji s obměněným kádrem rozehrál ve středních Čechách, konkrétně na palubovce Benátek nad Jizerou. Jihostroj své motory zahříval poněkud pomaleji, nakonec ale potvrdil roli favorita a zvítězil ve čtyřech setech.
1. kolo, čt 22. 10. 2015, 17:00
VK Benátky nad Jizerou
VK Jihostroj České Budějovice
1:3
22, -21, -16, -20

VK Benátky nad Jizerou: Grus, Moník, Nesvačil, Veselý, Koláček, Škach - libero Ticháček. Střídali Motys a Němeček. Trenér Miroslav Malán.

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Michálek, Sobotka, Fila, Maciel, Mach - libero Kryštof. Trenér Jan Svoboda.

Rozhodčí: Záhorcová - Velinov
Čas: 105 minut.

Komentář

Začátek střetnutí se nesl v nervózním duchu, od čehož se odvíjelo hodně chyb na obou stranách. Do prvního přerušení v podobě technického time-outu se dříve dostali hosté, soupeř byl však hned v závěsu. Byl to Maciel, který po návratu na palubovku přinesl další rozdílový bod pro Jihostroj, jeden z domácích volejbalistů totiž při bloku skončil v síti. České Budějovice vedly 9:7. Dlouhého trvání to ale nemělo, protože Benátečtí dokázali vzápětí dvakrát dobře zaútočit a bylo srovnáno. A v těsném kontaktu zůstaly oba celky i nadále. Při druhé povinné pauze vedli Jihočeši pouze 16:15. Ke smůle domácích se ale na servisu o pár chvil později objevil Filip Habr a s příjmem jeho dělovek byly potíže. Českobudějovický kapitán výrazně pomohl svému týmu k vedení 19:17. Nakonec ale do koncovky nevstupovali lépe hosté. Proti Macielovi se dvakrát vystavěla bílá zeď a rázem to byly Benátky, které vedly 21:20. Když se k tomu navíc přidalo eso Veselého, měl Jihostroj se závěrem velký problém. To se po chvíli potvrdilo při útoku Fily, který připravil protivníkovi první tři setboly. Využitý byl druhý.

České Budějovice si připsaly dobrý vstup do druhé sady. Brzo si vytvořily dvoubodový náskok, a i když ho před technickým time-outem ztratily, s příchodem na hřiště vylepšily svou hru na síti a dostaly se do vedení 10:7. Domácím se vytratila jistota z jejich výkonu a Jihostroji nedělalo problém navyšovat, i díky chybám Benátek, skóre. Stav 14:9 byl velmi příznivý. Jenže od té doby uhráli svěřenci trenéra Jana Svobody pouze jeden bod a za stavu 15:13 ve prospěch Jihočechů musel zkušený lodivod zastavit snahu domácích. Přes usilovnou obranu ale hosté nedokázali nápor zneškodnit, a tak se brzo na světelné tabuli objevil stav 17:17. Pak ale přišly další chyby Benáteckých a Jihostroj se dostal do vedení 20:18. Krásným pipem se prezentoval za stavu 21:20 pro hosty Maciel a na spadnutí bylo vyrovnání střetnutí. Podpořil ho hned v další výměně svým skvělým jednoblokem Radek Mach. A když se v síti objevil jeden z domácích, bylo takřka jasno. Úspěšný byl druhý setbol.

Skvělý start do třetí části zajistil na podání Filip Habr. Ten se prezentoval i přímým bodem z podání a Jihostroj vedl 3:0. Poctivý výkon pokračoval. Daniel de Souza Maciel předvedl při vedení 6:3 tvrdou diagonální smeč a hráči Benátek neměli šanci ji zastavit. Při technickém time-outu tak byl rozdíl čtyřbodový. Domácí volejbalisté nadále kupili chyby a českobudějovičtí hráči mířili mílovými kroky do koncovky. Vedli 13:6. Demolice Karba tak pokračovala. Jihočeši byli ve všech aspektech hry lepší a neměli sebemenší problém se prosazovat. A ačkoliv za stavu 24:14 využili až třetí setbol, zásadním způsobem si zvedli sebevědomí do další části.

Nicméně Benátečtí se nechtěli vzdát zadarmo a na začátku čtvrtého setu znovu drželi krok s vicemistrem loňského ročníku. Až do stavu 6:6. Nejprve přišel úspěšný útok a následný trojblok Jihostroje přinesl dvoubodové vedení při technickém oddechovém čase. Náskok navíc rostl. Znát byla souhra a hodně práce odváděl na liberu i Kryštof, který naplno prodával své zkušenosti. Stav 15:9 pro hosty už vypadal slibně. Těžkým projektilem za pár minut odrovnal Maciel domácího Koláčka a stav byl 17:11 pro České Budějovice. Oba týmy si při následných výměnách drželi výhodu podání. Když bylo skóre 14:20 z pohledu Benátek nad Jizerou, vzali si ještě domácí čas na odpočinek, ale nebylo jim to nic platné. Další dvě chyby z jejich strany znamenaly vedení Jihočechů už 22:14. Možná vidina konce utkání donutila hosty trochu polevit, což znamenalo korekci stavu. Rázem to bylo z pohledu Středočechů „jen“ 18:23, chvíli nato 20:24. Zkušený tým Českých Budějovic ale tohle zvládl a v posledním dějství vyhrál 25:20. Připsal si tak první výhru v novém ročníku UNIQA volejbalové extraligy.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj