Shrnutí zápasu 16. 1. 2016

Tři body, které nebyly zadarmo. Jihostroj zdolal Kladno za devadesát minut

Těžká třísetová výhra. Tak lze označit duel s nováčkem z Kladna. Ten podal nadstandardní výkon a lídra tabulky donutil ke stoprocentnímu nasazení. Výsledkem nakonec byla výhra za tři body a pěkná devadesátiminutová podívaná pro diváky ve Sportovní hale.
14. kolo, so 16. 1. 2016, 18:00
Kladno volejbal cz
3:0
31, 19, 24

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Michálek, Mach, Maciel, Kuliha, Sobotka - libero Kryštof. Střídali Červinka a Fila. Trenér Jan Svoboda.

Kladno volejbal cz: Fokt, Van Haarlem, Bouza, Trojan, Nesvačil, Křesťan - libero Sadílek. Střídali Cull, Kozík a Syrůček. Trenér Milan Fortuník.

Rozhodčí: Marschner - Hudík
Čas: 90 minut.
Nejvíce bodující hráči: Maciel (19) - Křesťan (12)

První větší náskok si Jihočeši obstarali při čtvrté rozehře, kdy Kuliha přesně zablokoval útok Kladna. Stav 3:1 následným útokem navýšil Maciel z hlavního kůlu. Hosté však úspěšně útočili středem hřiště a víc jak dva body na favorita neztráceli. Nečistá nahrávka Nesvačila přivedla týmy do prvního technického time-outu. Jihostroj vedl 8:5. Po návratu na palubovku Kladno stáhlo náskok domácích a rázem byl stav jen 9:8. České Budějovice byly zaskočeny a trápil je příjem. Naopak Kladno vycítilo šanci a otočilo stav na 12:11 ve svůj prospěch. Do hry se tak na nahrávku podíval Červinka. S ním se výkon týmu zase o něco zlepšil a při další povinné pauze byl tak stav 16:14 pro domácí. Náskok se ale nedařilo navýšit. Macielův útok po lajně přivedl oba týmy do koncovky sady. A hned poté Jihostroj znovu zaútočil přesně a donutil kouče Kladna Milana Fortuníka vzít si oddechový čas. Kladno se vzpamatovalo a odvrátilo jasný konec prvního setu. Získalo dva body v řadě a stejným způsobem musel reagovat i trenér Jan Svoboda. Jemu však nevyšel, Kladno srovnalo a zápletka byla na světě. Za stavu 24:23, kdy měli černobílí první setbol, vrátil do hry Svoboda kapitána Habra, aby změnil rytmus hry. Nováček ligy ale nebezpečí odvrátil. Následně nevyužilo setbol ani Kladno a oba celky se přetahovaly o první set. Za stavu 31:31 přišla asi nejhezčí výměna dosavadního průběhu. Hráči obou týmů zachraňovali míč před dopadem akrobatickými způsoby, nakonec z miniduelu vzešli lépe volejbalisté Jihostroje, protože Kladenští již byli krátcí na zakončení středem od Macha. Následný setbol poté pomohl využít Křesťan, který poslal útok pouze do sítě.

Servis Vladimíra Sobotky zkraje druhého dějství přivedl českobudějovické volejbalisty k vedení 3:0. Až teprve chyba ho z podání „odstranila“ a pomohla Kladnu chytnout se ve druhé sadě. I s Filou na smeči však měl Jihostroj při prvním technickém time-outu tříbodový náskok. S mírným zaváháním po návratu na hřiště si parta kolem Filipa Habra náskok udržela a nenabídla Středočechům jít do vedení jako v předešlém dějství. Lídr tabulky už vedl po chybách protivníka 15:10, ale i díky esu Culla se Kladnu podařilo snížit na 12:15. Pětibodové vedení se vrátilo vzápětí po technické pauze. A následný neúspěšný útok hráčů v modrých dresech donutil Fortuníka vyžádat si oddechový čas. Jenže jízdu Jihočechů to nezastavilo, před koncovkou vedli 20:14. V té se nic zásadního nestalo, černobílí si pohlídali svůj náskok. Za stavu 24:19 ukončil druhou část středem hřiště Mach.

Třetí set nezačal pro domácí nejlépe. Pouze ale vlastní chyby byly klíčem k vedení Kladna 6:1. Vyžádaný time-out ráz hry nezměnil, a tak do hry šel za Filu znovu Jan Kuliha. Hosté se přesto dostali do vedení 8:1 a po povinné pauze střídal Habra mladík Červinka. Jihostroj poté zmobilizoval síly a stáhl rozdíl na tři body. Vedení 9:6 vybídlo Milana Fortuníka zastavit rozjezd domácích. To se i povedlo, protože další dvě rozehry patřily v obraně Kladnu. České Budějovice nechtěly nechat zásadně odskočit svého soupeře a zlepšily výkon v obraně. Když Sobotka zablokoval útok Bouzy, světelná tabule ukazovala nepříznivé skóre 10:12. Nevyrovnaný výkon na nahrávce však znovu nabídl hostům navýšit vedení, a to se také povedlo. Jihočechům se za stavu 12:16 začalo vzdalovat rychlé vítězství. Chyb se ale nevyvarovalo ani Kladno. A když k tomu připočteme fakt, že se domácím začalo více dařit v útoku, byl stav jen 17:18. Po vyžádaném time-outu navíc přišel Macielův blok a rázem bylo srovnáno. Nabuzenému týmu poté vycházelo úplně vše. Michálek přidal eso, krátce po něm mířil daleko do zámezí Bouza. Jihostroj vedl 23:20 a přes zpackaný úvod sady mířil k jejímu zisku. Závěr nakonec nebyl tak jednoduchý, jak by se mohl zdát. Chyby na příjmu znamenaly další srovnání. První set se však neopakoval a domácí zápas po dalších dvou rozehrách ukončili.

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice): Nás překvapili sestavou, ve které Kladno nastoupilo. Nemyslím si, že to mělo vliv na vývoj utkání, spíš bych řekl, že první a třetí set jsme pustili až do úplných koncovek, protože jsme nebyli agresivní. Družstvo pochválím za obranu jak na síti, tak v poli. Fatální byl první set na bodové míče, zkazili jsme šest útoků, za další dva sety už jen dva. Tam to bylo právem vyrovnané. Jsem rád, že jsme to zvládli 3:0. Zápas byl ale vydřený.

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): Jsem opět naštvaný, že jsme nedotáhli silné situace v prvním setu na ukončení a že jsme ztratili větší vedení ze třetího setu. Na druhou stranu musím poblahopřát domácím, protože se vypořádali s těžší situací v pohodě. A ukázalo se, že jsou po právu první. Máme užší kádr a je pro nás těžší si pomoci střídáním, jemu střídání pomohla.