Shrnutí zápasu 16. 12. 2015

Jihostroj vyřazení neodvrátil. Dürenu podlehl jasně ve třech setech

Odvrátit vyřazení a postoupit do dalšího kola Poháru CEV, to byl úkol domácího Jihostroje s německým Dürenem. České Budějovice však tahaly již od začátku za kratší konec a ani v jednom setu se nedostaly přes dvacet bodů. Výsledkem je prohra 0:3 na sety a vyřazení ve druhém kole Poháru CEV.
2. kolo, st 16. 12. 2015, 18:00
SWD powervolleys Düren
0:3
-20, -20, -19

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Michálek, Habr, Maciel, Fila, Sobotka - libero Kryštof. Střídali Kuliha a Kraffer. Trenér Jan Svoboda.

SWD powervolleys Düren: Verhoeff, Barthel, Š‘-po, Pompe, Gevert, Zachrich – libero Bann. Střídali Van Bemmelen a Marks. Trenér Anton Brams.

Rozhodčí: Willems (BEL) - Sikanjic (LIE)
Čas: 78 minut.
Diváci: 1558.
Nejvíce bodující hráči: Michálek (10) - Gevert (19)

Hned úvodní rozehra byla velmi dlouhá a míč šel hned šestkrát přes síť. Díky chybě hostů si bod připsal Jihostroj. Ten získal i druhý bod poté, co byla Macielova smeč do zámezí tečována. Německému soupeři se ale vzápětí podařilo vyrovnat na 2:2. Poprvé se Düren dostal do vedení při deváté rozehře, kdy byl zablokován Sobotka. I při prvním technickém oddechovém času byli ve vedení hosté, a to hned o dva body. Vzápětí ale předvedl Vladimír Sobotka skvělý útok na středu hřiště a bylo opět sníženo. Němci si i nadále udržovali dvoubodový náskok a Jihostroj ne a ne dostat se zpět do vedení. A když měl při druhé povinné přestávce tříbodovou ztrátu, musel zabrat. Jenže další míč skončil na polovině Jihočechů a bylo ještě hůře. Za stavu 15:20 už sáhl Jan Svoboda k oddechovému času a českobudějovičtí volejbalisté začali stahovat náskok. Na to reagoval hostující trenér taktéž time-outem. Düren ihned získal dva body v řadě a vrátil se mu pětibodový náskok. Za stavu 20:24 přišly čtyři setboly německého celku, a ten využil hned první. První sadu Jihostroj prohrál 20:25.

I do druhého dějství lépe vstoupili hosté a rychle se dostali do vedení 5:2. Janu Svobodovi tak nezbývalo nic jiného, než si vzít oddechový čas. Domácí tým poté snížil na rozdíl jediného bodu, ale Düren opět rychle odskočil. Jihostroj však zařadil na vyšší rychlostní stupeň a třemi body v řadě vyrovnal. Nicméně do prvního technického time-outu šli s vedení v zádech hosté. Poprvé se ve druhém setu dostali domácí do vedení, když se jim podařilo zablokovat útok hostujícího kapitána Zachricha. To tým ze srdce jihu Čech nakoplo a dostal se do čtyřbodového trháku. Dlouho však nevydržel, německé mužstvo bylo opět na dostřel a dokonce se dostalo do vedení. Druhá povinná přestávka tak přišla za stavu 14:16. S českobudějovickým týmem to nevypadalo dobře ani v dalším průběhu, jelikož se znovu dostal do ztráty pěti bodů - 18:23. V koncovce se zázrak Jihočechům nepovedl a také druhý set prohráli 20:25. Jihostroj tak měl před sebou velmi těžký úkol. Pokud chtěl pomýšlet na postup, musel následující tři sety vyhrát a pak uhrát také zlatý set.

Třetí set začal chybami na servisu na obou stranách. I nadále se body přidělovaly střídavě na obou stranách. Když už se konečně domácí dostali do dvoubodového náskoku, německý klub ho ihned smazal. Pak se Jihostroj opět utrhl, tentokrát už o tři body, ale Düren dokázal dobrou hrou vyrovnat. A když na kontě hostujícího celku přibyl čtrnáctý bod, vzal si domácí trenér oddechový čas. Body poté přitékaly na obě strany, ale do koncovky třetího setu šli přece jenom spokojenější hosté, kteří vedli 21:19. České Budějovice už nezískaly ani bod a v poslední sadě podlehly svému soupeři 19:25. Jihostroj se tak rozloučil s Pohárem CEV už ve 2. kole.

Další utkání čeká na českobudějovický klub už v sobotu, kdy od 17 hodin hraje v Ostravě.

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice): Jakmile uděláme na evropské scéně víc chyb, soupeř nás vytrestá. Düren byl kompaktní, neměl slabinu a podruhé nás porazil levoruký diagonální hráč Sebastian Gevert.

Anton Brams (trenér SWD powervolleys Düren): Věděli jsme, že to bude těžké utkání. Náš tým odvedl skvělou práci. Nezastavili jsme se, stále jsme tlačili a nesledovali jsme, jaké je zrovna skóre. Neřešili jsme, co zrovna udělal soupeř, jak se mu dařilo. Starali jsme se pouze o sebe. České Budějovice jsou vynikající tým, velmi kompaktní. Všechno, na co jsme dnes sáhli, bylo výborné. Měli jsme štěstí.