Shrnutí zápasu 14. 1. 2017

Kladenská série neskončila. Jihostroj prohrál ve čtyřech setech

Ani hráči Českých Budějovic nedokázali utnout vítěznou šňůru volejbalistů Kladna, ačkoliv to v průběhu čtvrtého setu vypadalo nadějně. Lídr tabulky prokázal ve Sportovní hale své kvality a z divácky atraktivního střetnutí nakonec získal tři body, čímž potvrdil svou pozici na čele UNIQA volejbalové extraligy.
14. kolo, so 14. 1. 2017, 18:00
Kladno volejbal cz
1:3
-23, -22, 16, -25

VK Jihostroj České Budějovice: Sobotka, Hackworth, Michálek, Mach, Habr, Fila – libero Kryštof. Střídali Todua a Kuliha. Trenér Jan Svoboda.

Kladno volejbal cz: Hýský, Zajíček, Van Haarlem, Hietanen, Trojan, Křesťan – libero Sparidans. Střídali Dillien, Lenc a Syrůček. Trenér Milan Fortuník.

Čas: 109 minut.
Nejvíce bodující hráči: Michálek (18) – Křesťan (18).
Diváci: 1234.
Rozhodčí: Kovář – Hudík.

Hned na úvod ligového šlágru se prosadil na servisu Sobotka. Nejprve Van Haarlem nezvládl pokus o rychlý útok a následně přišla i chyba na příjmu, což přineslo vedení 2:0. Jenže Kladno brzo srovnalo a nedalo domácím možnost vytvořit si zkraje zápasu náskok. Do zápasu vstoupil velmi dobře Hackworth, který nahradil zraněného Geverta a hned své první podání zakončil esem. Na druhé straně ale nechyběl Křesťan, který v posledních dnech léčil výron kotníku a byl to hlavně on, kdo pomohl otočit vývoj prvního setu. Pouze však do technického time-outu, do nějž přivedl přímým podáním Jihostroj kapitán Habr. Středočeši ale nedali prostor domácím hráčům k získání náskoku a drželi se neustále v kontaktu. Navíc po chybě Hackwortha, který útočil po lajně, a následném přesném zakončení Hietanena vedli již 13:10 a donutili trenéra Svobodu k přerušení hry. Ani po pauze se červenočerní nevyvarovali zbytečných chyb a pustili Kladno do pětibodového náskoku. Před koncovkou, kdy hosté vedli už jen o tři body, naskočil do hry Todua, na druhé straně zase zamířil na palubovku Belgičan Dillien. Jihostroj se ještě nechtěl vzdát a díky Habrovi a Hackworthovi snížil na rozdíl jednoho bodu. Chvíli poté ale tým Milana Fortuníka vystavěl zeď na síti a neúspěšný útok Michálka znamenal vedení Kladna 22:19. Před koncem však ještě přišly dva oddechové čas, nejprve po něm sáhnul Svoboda, když Středočeši mířili k zisku sady, tři výměny nato ale musel stejný krok udělat i Fortuník, protože Hackworth dal skvělým blokem Jihočechům ještě naději na drama. Nakonec to byl americký univerzál, který pomohl dělovým servisem smazat druhý setbol. Třetí ale hosté otřeli o českobudějovický blok a dostali se do vedení.

Začátek druhého dějství ozdobila dlouhá rozehra, kterou získalo Kladno. Vše tak pokračovalo v nastoleném trendu napínavého a vyrovnaného utkání. Devátá výměna setu přinesla rozpaky hráčů na obou stranách, sporný výrok rozhodčího Kováře přiřkl bod Kladnu a následně i žlutou kartu Svobodovi. Jihostroj ale verdikt namotivoval a před povinným time-outem zvrátil vývoj ve svůj prospěch. Takový stav však trval jen chvíli, Středočeši dokázali zastavit rozjeté domácí hráče už na síti a zvrátili na 12:9 ve svůj prospěch. Zastavit narůstající náskok protivníka dokázali až Sobotka s Filou. První jmenovaný útokem středem, druhý přesným blokem. A když se Zajíček po rychlé nahrávce Van Haarlema neprosadil, bylo prakticky srovnáno. Při oddechovém čase svítilo na ukazateli skóre 16:15 pro Kladno. Zajíček po návratu na hřiště svou chybu odčinil, nepustil dál útok Michálka a hosté byli znovu o dva body napřed. Před koncovkou ale Hackworth udeřil esem, snížil na rozdíl jednoho bodu a donutil lídra tabulky k time-outu. Ještě lépe to vypadalo, když svůj kousek ihned zopakoval a srovnal na 19:19. Dramatický závěr znovu na chvíli oživili Todua a Dillien, ale ani jeden nebyl jazýčkem na misce vah. Teprve až Křesťan, který přímým bodem z podání za stavu 23:22 přinesl Kladnu dva setboly. Po chybě Jihočechů se navíc podařilo využít hned první.

Středočeši začali třetí část skvěle a brzo šli do dvoubodového vedení, domácí se ale vydali ze všech sil a pečlivou hrou zvrátili vývoj na svou stranu. Zásadní roli hrál v těchto výměnách Fila, jenž nejenom skvěle útočil, ale výbornou práci odváděl i na bloku. Velkou měrou pomohl k vedení 8:5. Červenočerní se dostali do laufu a najednou se dařilo celému týmu. Kladno nemělo recept, jak Jihostroj zastavit. Především Michálek začal ničit soupeře jedním útokem za druhým a kouč Fortuník si ihned po druhém technickém time-outu vzal další oddechový čas. Domácí v tu dobu vedli 17:10 a přinutili Středočechy ke střídání Van Haarlema a Křesťana. Na hřiště přišel Dillien a poprvé v duelu i Lenc. Bylo to však marné. Jihočeská lavina sbírala téměř každou výměnu pro sebe a do koncovky se valila za stavu 20:12. V závěru už bylo potřeba zjistit jediné – jakým výsledkem set skončí. První setbol vybojoval esem za stavu 23:15 Habr a hned druhý proměnil nekompromisně Michálek.

Start čtvrtého setu vyšel domácím náramně a když Michálek vytloukal kladenské bloky, byl stav již 4:1. Následně zastavil útok hostů Habr a trenér Fortuník si vyžádal první time-out. Tah ale nepomohl, Hackworth zatlačil tvrdým servisem hosty do defenzivy a náskok byl rázem pětibodový. Před povinnou pauzou ho ještě navýšil útokem středem Mach a zdálo se, že zastavit Jihostroj teď bude takřka nemožné. Heroicky hrající partě Jana Svobody vycházelo úplně vše a Kladno bylo daleko za svým protivníkem. Za stavu 13:4 ale možná přišlo drobné uspokojení a Středočeši dokázali výborně hrající domácí volejbalisty rozhodit. Na palubovku se po technickém time-outu vracely oba týmy za stavu 16:11 pro Jihočechy. Odhodlaní hosté přidali a když Zajíček zablokoval Hackwortha, vedly České Budějovice už jen 17:15. Koncovka tak znovu slibovala zajímavou zápletku. Jakmile se Kladnu podařilo snížit na rozdíl jednoho bodu, vyžádal si oddech pro své hráče kouč Svoboda. Jenže nepomohl a soupeř se dokonce dostal do vedení 22:21. V napínavém závěru měli o něco navrch hosté. První dva mečboly sice ještě nevyužili, ale podle rčení „do třetice všeho dobrého“ se zadařilo a lídr tabulky získal další tři extraligové body.

Jan Svoboda (trenér VK České Budějovice)
Jsme zklamaní, že jsme utkání nedotáhli do tie-breaku. Kladno bylo dvakrát o druhém technickém time-outu ve vedení a oba dva sety dotáhlo do vítězného konce. My jsme se do zápasu vrátili tím, že jsme nenápadně začali lépe útočit, ale především jsme uhrávali vysoké balony. V tu dobu táhl tým Michálek a soupeře jsme zatlačili servisem. Třetí set dopadl jednoznačně, ale v podstatě to, co Kladno dotáhlo, jsme my ve čtvrtém setu nedotáhli a to nás stálo body.

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz)
Bál jsem se toho, proto jsem moc rád, že jsme získali tři body. Hodně jsme se v týdnu věnovali kondici, Jihostroj je navíc silný tým, i když mu chybí Gevert. Trénovali jsme v týdnu s míči Mikasa, což se projevilo, protože jsme špatně přihrávali a nebylo to pro nás jednoduché.