volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 21. 1. 2017

Premiéra za tři body. Jihočeši vyhráli v Ústí nad Labem ve čtyřech setech

Úspěšně zahájil svou misi jako hlavní trenér René Dvořák. V rámci 15. kola UNIQA volejbalové extraligy získali jeho svěřenci v Ústí nad Labem první dva sety, poté trochu polevili a dali šanci domácímu týmu. Čtvrté dějství si však bezpečně pohlídali a do tabulky nejvyšší soutěže vybojovali tři body. Jihostroj tím přerušil třízápasovou sérii bez vítězství.
15. kolo, so 21. 1. 2017, 17:00
SK Volejbal Ústí nad Labem
VK Jihostroj České Budějovice
1:3
-19, -16, 20, -17

SK Volejbal Ústí nad Labem: Tibitanzl, Boehm, Nesvačil, Kohlmann, Nadazdin, Hrdý – libero Kořínek. Střídali Šulava, Ulč a Vodvárka. Trenér Petr Brom.

VK Jihostroj České Budějovice: Michálek, Habr, Todua, Hackworth, Sobotka, Kuliha – libero Kryštof. Střídali Červinka, Mach a Fila. Trenér René Dvořák.

Rozhodčí: Činátl – Rychlík.
Čas: 94 minut.
Nejvíce bodující hráči: Boehm (22) – Michálek (17).

Komentář

Vedení se v prvních výměnách úvodní sady přelévalo ze strany na stranu. Hosté měli tvrdší servis, domácím se zase dařilo při příjmu. Teprve až kontakt se sítí ústeckého hráče přinesl Jihostroji drobné vedení 7:5. Hned jej ale při svém podání smazal Tibitanzl. Nakonec přivedl tým Kohlmann úspěšným blokem do technického time-outu jako první. Až v prostřední části hry se slabiny projevily i na příjmu domácích. Jihočeši si znovu dokázali vzít zpátky dvoubodový náskok a mířili k povinné pauze. Situace se však opakovala a Kohlmann dalším skvělým blokem pomohl srovnat na 15:15. Po povinném přerušení nemířil přesně Nadazdin a hosté znovu vedli o dva body. A když náskok navýšil tvrdou smečí Kuliha, vzal si trenér Brom za stavu 15:18 oddechový čas. Mílový krok k zisku setu udělal při svém podání Habr, který nasměroval balon přímo do rohu hřiště a odmítl dát komukoliv šanci na dobrý příjem. Červenočerní vedli 22:18. Nato přišly dvě chyby domácích, takže si Jihostroj vypracoval šest setbolů. Proměnil druhý.

Druhá část pokračovala v zajetých kolejích, takřka stejně jako první set. Jen s tím rozdílem, že při vedení 7:5 dokázal Hackworth zablokovat útok soupeře a navýšil náskok na tři body. Jenže domácím se ho podařilo poctivou hrou smazat. Na 9:9 srovnával Boehm. Takový stav ale trval dočasně. Jihočeši znovu zaúřadovali na příjmu a Kulihovy vytlučené bloky znamenaly čtvrtý bod v řadě a vedení 13:9. Kouč Brom znovu reagoval oddechovým časem. Série pokračovala a díky třem přesným dělovkám Hackwortha na podání se protáhla na šest bodů. Až teprve po technické pauze se americký univerzál netrefil do hřiště a soupeři se mohlo ulevit. To však neznamenalo, že by netrápil Ústí nad Labem dál. Jen už ze své klasické pozice. Další odpočinek pro své hochy si musel Brom vzít poté, co zatarasil cestu středem Todua. Stav byl nepříznivý – 12:18. Právě obrana na síti byla v koncovce druhé sady důležitým faktorem, hostům se dařilo poměrně často blokovat ústecké volejbalisty. A i když si musel také trenér Dvořák vzít oddechový čas tak, aby v závěru trochu rozhodil soupeře, tak dokázali Jihočeši znovu proměnit druhý setbol. Tentokrát jich měli k dispozici hned devět. 

Ústeckým se podařil lepší vstup do třetího dějství. Těsně před oddechovým časem získali dvoubodový náskok, a tak si jej ještě jako první vzal kouč Dvořák. Rozdíl však zůstal do povinné pauzy stejný. Po návratu přišla hezká rozehra z obou stran, kterou vytlučením českobudějovických bloků ukončil Boehm. Domácí vedli 9:6. Vedení navíc navýšil Nadazdin a Ústí nad Labem mělo na svém kontě slušný náskok. Na hřišti už v tu dobu byl Červinka, který s cílem něco změnit nahradil Habra. Ale hosty spíše sužovaly zbytečné chyby, takže měli svěřenci Petra Broma spíše snadnější úlohu. Vedli 16:10 a směřovali do koncovky třetí části. Alespoň částečně vrátit do hry pomohl Jihočechy Mach, jenž se objevil na bloku. S ním se zase zvýšil po odchodu Habra výškový průměr. Českobudějovického kapitána ještě Dvořák vrátil v závěru do hry, ale nic zásadního se nezměnilo a ústecký celek opanoval třetí sadu. 

Znovu s Habrem a i Filou, jenž zasáhl už do třetího dějství, vstoupili hosté do čtvrtého setu. Zatímco se však potýkali s horším servisem, výrazně zlepšili hru v poli. V úvodu se tak hrál vyrovnaný volejbal a ani jeden z týmů neměl zcela navrch. Změnilo se to po prvním technickém time-outu, kdy se domácím podařilo udělat několik chyb a Jihostroj čtyřmi body v řadě zvrátil na 11:8 ve svůj prospěch. A slibný náskok českobudějovičtí hráči krůček po krůčku navyšovali. Když na hlavním kůlu předvedl Fila ukázkový jednoblok, vedli Jihočeši již 16:11. Po návratu ještě přidal Sobotka překvapivým zakončením sedmnáctý bod a vše bylo na cestě ke konci utkání. Domácím hráčům teklo do bot a občas se uchýlili i ke zbrklým řešením. Třeba jako Nadazdin, který si nepřipravil se spoluhráči zakončení a míč vracející se na ústeckou polovinu ihned poslal do sítě. Hosté si tak přinesli do koncovky vedení 20:14, které ještě snadno navýšili. K prvnímu mečbolu propracoval Jihostroj za stavu 23:16 úspěšným blokem Mach. Využít se povedlo příležitost číslo dvě. René Dvořák tak zaznamenal první vítězství jako hlavní trenér. 

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Aktuální zpráva 22. 05. 2024

Post univerzála bude patřit dravému mládí

Aktuální zpráva 20. 05. 2024

Zástupci Jihostroje si odnesli ocenění z galavečeru Volejbalista roku