volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 4. 2. 2017

Zápas plný trápení, přesto se šťastným koncem. Jihostroj získal v Benátkách nad Jizerou dva body

Už se zdálo, že českobudějovičtí volejbalisté odjedou ze středních Čech bez bodu a s desátými Benátkami nad Jizerou neuspějí. Když to nešlo herně, ukázali alespoň bojovného ducha, díky němuž se jim podařilo duel zvrátit ve svůj prospěch a vydolovat v pěti setech dva body do extraligové tabulky.
17. kolo, so 4. 2. 2017, 17:00
VK Benátky nad Jizerou
VK Jihostroj České Budějovice
2:3
20, 30, -23, -23, -13

VK Benátky nad Jizerou: Bartoš, Moník, Koláček, Sergejev, Vachoušek, Dittrich – libero Ticháček. Střídali Malínek, Nesvačil, Němeček a Celerýn. Trenér Pavel Třešňák.

VK Jihostroj České Budějovice: Habr, Michálek, Mach, Hackworth, Fila, Todua – libero Kryštof. Střídali Kraffer, Červinka a Sobotka. Trenér René Dvořák.

Rozhodčí: Dušek – Krtička.
Čas: 133 minut.
Nejvíce bodující hráči: Sergejev (29) – Mach (19).

Komentář

Hosté začali špatně na příjmu a soupeř mohl jít díky servisu Bartoše do dvoubodového vedení. Benátečtí ale vzápětí předvedli tři zbytečné chyby a Jihostroj zvrátil vývoj ve svůj prospěch. Nadále se však nemohl rozehrát Fila, takže brzo bylo znovu srovnáno. Před technickým time-outem přinesl vysoký Toduův blok stav 8:6 pro České Budějovice. Chvíli nato Hackworth zatloukl balon do jednoho z protivníků a na světě bylo vedení 11:7. O slibný náskok ale Jihočeši brzo přišli, dokonce nechali Benátky nad Jizerou otočit stav na 13:12 v jejich prospěch. To ale trvalo jen několik desítek sekund, při technické pauze už zase vedli hosté. Na servis se pak dostal Sergejev, který zase poslal do trháku Benátecké. Po jeho esu na 18:16 dokonce trenér Dvořák zažádal o oddechový čas. Jihostroj se trápil na příjmu, čímž nechal domácí vstoupit do koncovky v lepší pozici. A když se proti útoku Michálka vystavěl nepropustný trojblok, vedly Benátky nad Jizerou už 22:18. Náskok neztratily ani s příchodem Kraffera a získaly přes druhý setbol první sadu.

České Budějovice tentokrát rozehrály druhé dějství podstatně lépe a především díky dobré obraně, a to jak na síti, tak v poli, měly při technickém time-outu tříbodové vedení 8:5. Hostům se ale opět nepodařilo slibný náskok udržet a úspěšný blok Koláčka přinesl srovnání na 9:9. Jeho provedení posléze zopakoval Vachoušek a Benátky nad Jizerou rázem vedly 11:10. Jihostroj nedokázal přetlačit domácí ani v dlouhých výměnách. Ztrácel sebedůvěru a půdu pod nohama. Vachouškovo tvrdé podání a následný přesný útok Dittricha středem znamenal stav 15:12 z pohledu domácích. Do duše tak hráčům hlasitě promluvil kouč Dvořák a ihned se začaly dít věci. Před povinnou pauzou se Jihočeši dotáhli jen na rozdíl jednoho bodu. Hosté navíc otočili vývoj díky esu Michálka, ale Benátečtí se stále drželi v kontaktu. Drobný náskok si České Budějovice přenesly až do závěru setu a vypracovaly si jako první setbol. Dvě příležitosti se však zužitkovat nepodařilo, a tak po špatném příjmu hostů a rychlém útoku Dittricha měli podobnou možnost domácí. Jenže ani oni dva pokusy nevyužili. Napínavá přetahovaná skončila až za stavu 31:30, kdy nabídnutým setbolem nepohrdnul Sergejev.

Jihostroj zaznamenal rychlý nástup do třetí části, kde se brzo ujal vedení 7:2 a donutil domácí k taktickému přerušení. Těm se ale zásadně přibrzdit hosty nepodařilo. Nepříliš pohledná pasáž hry přivedla oba týmy rychle k druhému technickému time-outu, při němž červenočerní vedli 16:13. Po něm Jihočeši ještě přidali, dvěma body v řadě navýšili náskok a domácí znovu žádali o pauzu. O favoritovi do koncovky však bylo jasno. Jenže Benáteckým se podařilo zlepšit obranu a vrátit se díky ní do hry. Rázem prohrávali už jen 16:19. Když se přidal úspěšný dvojblok Sergejeva s Vachouškem, bylo to pouze o dva body. Několik chyb hostů takřka v následné rozehře přineslo nejtěsnější rozdíl a skóre 20:21 z pohledu domácích. Jenže o kontakt vzápětí přišli a Jihočeši získali dva setboly. Druhý proměnil Hackworth a natáhl střetnutí.

Hosté zopakovali nástup do setu a podobně jako v předešlém si rychle vytvořili nadějný náskok. Vedli 8:4. Po sérii nepřesností na podání se ke slovu opět přihlásili blokaři obou týmů a nabídli divákům zajímavou podívanou. Benátkám nad Jizerou se podařilo snížit, a to i díky šťastnému servisu Moníka, který otřel míč o pásku a přidal bod z podání. Skóre bylo z pohledu domácích 9:11. Ti nechtěli šanci na tříbodový zisk promrhat. A nutno říct, že jim naději přiživovali Jihočeši svými chybami v rozehře. Pipe Fily do sítě za stavu 14:14 poprvé poslal Benátecké do vedení. Nevydrželo jim dlouho, při technickém time-outu už byl v čele zase Jihostroj, jenž se poté dostal do dvoubodového náskoku a donutil domácí k oddechovému času. Ale České Budějovice opět ztratily. Koláčkův servis směrem na Filu se nepodařilo čistě přijmout, což v důsledku přineslo vyrovnaný stav 21:21. O osudu koncovky pak rozhodla jediná chyba, konkrétně špatný příjem Ticháčka, jenž nezvládl pořádně reagovat na smeč Michálka.

Blíže k zisku druhého bonusového bodu byli v úvodu tie-breaku benátečtí volejbalisté. Nejprve byli o dva kroky napřed a po špatném příjmu Kraffera ještě více odskočili. Domácí hráči na svůj výkon navázali i po změně stran a zase se o kus přiblížili k vítězství. Vedení 9:5 už dávalo velkou naději. Přesto se jej podařilo ztratit. Habr nejprve snížil esem na 9:10, hned poté zablokoval soupeře Mach a srovnal a Michálkův útok z hlavního kůlu přinesl dokonce vedení 11:10. Právě Mach byl v závěru důležitou útočnou silou a potvrdil to, když středem navýšil na 13:11. Koláčkovo podání do sítě znamenalo první dva mečboly pro hosty. Při prvním se Benáteckým podařilo vytlouct bloky, u druhého ale dělový útok protivníka přijal Habr takovým způsobem, že míč nečekaně přešel přes síť a dopadl do hřiště. České Budějovice tak zvítězily v pěti setech.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj