volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 19. 3. 2017

Fantastický obrat ve třetím setu přinesl Jihostroji druhou čtvrtfinálovou výhru

Příbram nebude na třetí čtvrtfinálové utkání vzpomínat v dobrém. První dva sety sice jasně prohrála, ve třetím však měla nakročeno k návratu do utkání. Vedení 20:15 jí ale bylo málo. Českobudějovičtí volejbalisté jasně opanovali koncovku a po výhře 3:0 na sety vedou ve čtvrtfinálové sérii 2:1 na zápasy.
3. čtvrtfinále, ne 19. 3. 2017, 18:00
VK Trox Příbram
VK Jihostroj České Budějovice
0:3
-18, -20, -23

VK Trox Příbram: Böhm, Poikela, Renovica, Palgut, Mikulenka, Šestak – libero Juračka. Střídali M. Mach, Kupilík, Rychecký, Kuchař a Suda. Trenér Martin Kop.

VK Jihostroj České Budějovice: R. Mach, Michálek, Habr, Hackworth, Todua, Kuliha – libero Kryštof. Střídali Šotola, Sobotka a Kraffer. Trenér René Dvořák.

Rozhodčí: Hudík – Kořenek.
Nejvíce bodující hráči: Böhm (12) – Todua (14)
Diváci: 998.
Čas utkání: 79 minut.
Stav série: 1:2.

Komentář

Hostující volejbalisté se v úvodu utkání nezalekli atmosféry vyprodané příbramské haly a díky dvěma blokům Radka Macha v řadě poprvé získali výraznější náskok. Za nepříznivého stavu 3:6 si tak domácí vzali time-outu, po kterém se jim podařilo srovnat. Odskočit se Jihostroji znovu podařilo až v polovině sady, kdy Středočeši chybovali na příjmu a neměli dobře připravenou pozici na útok. Výrazně k tomu pomohl Habr svým dělovým servisem, kterým dostal domácí pod tlak. Příbram jej odstranila ze servisu až za stavu 10:15 ze svého pohledu. Náskok vydržel až do koncovky dějství. V ní domácí nebyli schopni nic s výsledkem udělat a po špatném podání Böhma měli hosté sedm setbolů. Úspěšným exekutorem druhého v pořadí byl Michálek.

Vyrovnaný průběh přinesl i začátek druhé část třetího čtvrtfinále. Ani jeden z týmů si delší dobu nedokázal vypracovat výraznější než jednobodový náskok. Teprve až útok Kulihy do anténky znamenal vedení 11:9 pro Příbram. Trenér Dvořák si však ihned vybral oddechový čas a Jihostroj úspěšnými bloky Hackwortha a Macha otočil vývoj ve svůj prospěch. Domácí se sice rychle dotáhli na vyrovnaný stav, plachtící podání Kulihy ale znovu znamenalo odskok a stav 15:13 pro České Budějovice. Středočechům nepomohl ani time-out a náskok byl rázem po bloku Macha čtyřbodový. Opět si ho hosté přenesli až do závěru setu. Příbram zkoušela ještě překvapit Jihočechy prostřídáním sestavy, ale nebylo jí to nic platné. Hackworth vybojoval na hlavním kůlu pět setbolů. První zkusil ze servisu proměnit Šotola, ale nakonec vyšel až druhý pokus hostů, když bratr Radka Macha nedokázal usměrnit podání do kurtu.

Jenže českobudějovičtí volejbalisté nezvládli úvod třetí sady a vlastními chybami poslali Příbram do vedení 7:2. Na řadu tak přišlo střídání Kulihy, kterého poprvé v utkání nahradil Kraffer. Nepřesný atak Michálka navíc přispěl k nárůstu náskoku domácích. René Dvořák tak neměl jinou variantu, než už podruhé v setu zažádat o time-out. O něco později se opravdu snížit podařilo. Michálkův blok Renovicy na hlavním kůlu znamenal nelichotivý stav 9:13 a oddechový čas i pro Příbram. Středočeši se ale brzo vrátili k pětibodovému náskoku. Pečlivě jej střežili až do koncovky. Na jejím začátku o něj ale pěti body v řadě trestuhodně přišli. Chybný příjem byla voda na mlýn pro Jihostroj, který dokázal srovnat na 20:20. Obrat ve skóre přinesl Hackworth, jenž poslal svůj tým do vedení 23:22. A když následně Todua po dalším chybném příjmu Juračky vybojoval mečbol, byly České Budějovice blízko. Konečnou podobu utkání stanovil při druhém mečbolu Hackworth. 

Ohlasy

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): Myslím, že jsme první dva sety vůbec neunesli hlavou, nevím, jestli jsme byli nervózní, nebo jsme moc chtěli, ale náš výkon vůbec neodpovídal, obzvlášť na ztrátu, která se nám nedařila. Ve třetím setu to konečně vypadalo, že zápas otáčíme, ale nevyužili jsme vedení asi 20:14, to se nesmí už opakovat. Samozřejmě je to play off, které je specifické, ale s tímhle výkonem rozhodně spokojen nejsem a každý si teď musí sáhnout do svědomí, abychom k dalšímu zápasu přistoupili zodpovědněji.

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): Konečně jsme trochu hráli agresivněji než doteď, dokázali jsme se odbrzdit, dali jsme do toho srdce a hráli jsme zodpovědně na ztrátu. Dařilo se nám také skvěle na obraně a pak jsme měli i trochu štěstíčka, které do teď měla spíše Příbram, která v předchozích dvou utkáních hrála dobře.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj