volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 20. 3. 2017

Cesta do semifinále je otevřená. Jihostroj může doma ukončit sérii s Příbramí

Napínavou pětisetovou bitvu svedli volejbalisté Českých Budějovic a Příbrami ve čtvrtém čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy. Jihočeši znovu vedli 2:0 na sety, poté ale nedokázali otočit koncovku třetí sady, čímž dostali domácí na koně. V tie-breaku už Příbram vedla 11:6, ale přesto zápas ztratila. Na jih Čech tak pojede odvracet konec sezony.
4. čtvrtfinále, po 20. 3. 2017, 20:30
VK Trox Příbram
VK Jihostroj České Budějovice
2:3
-27, -17, 27, 20, -15

VK Trox Příbram: Poikela, Mikulenka, Palgut, Böhm, Šestak, Renovica – libero Juračka. Střídali M. Mach, Kupilík, Rychecký a Kuchař. Trenér Martin Kop.

VK Jihostroj České Budějovice: R. Mach, Habr, Michálek, Todua, Hackworth, Kuliha – libero Kryštof. Střídali Kraffer, Sobotka, Červinka a Šotola. Trenér René Dvořák.

Rozhodčí: Rychlík – Buchar.
Nejvíce bodující hráči: Böhm (19) – Hackworth (28)
Diváci: 663.
Čas utkání: 133 minut.
Stav série: 1:3.

Komentář

Čtvrté čtvrtfinále nenabídlo v úvodu utkání pohledný volejbal, oba týmy často chybovaly na servisu a nedařilo se jim uvést míč do hry. Do technického time-outu si vypracovala náskok Příbram, kdy nedůrazný útok Hackwortha potrestal na druhé straně Böhm. Po návratu na palubovku ale Renovica dostal podáním Jihostroj pod tlak a kouč René Dvořák musel při ztrátě 6:11 už podruhé žádat o oddechový čas. Teprve až poté Hackworth černohorského univerzála odstranil ze servisu. Špatný příjem českobudějovického výběru ale pomáhal domácím neustále udržovat komfortní čtyřbodový náskok. Příbram jej však před koncovkou začala ztrácet, Jihočeši ji dokonce dotáhli na bod. Když ale Poikela na jejím začátku uspěl na podání, vedli domácí 21:17. České Budějovice však set nezabalily. Servis Filipa Habra znamenal obrat ve vývoji, pět bodů v řadě a stav 22:21 pro Jihostroj. Napínavá přetahovaná vyznívala v závěru nejprve lépe pro hosty. Dva setboly ale zůstaly nevyužity, a tak kormidlem otočil Böhm. Ani Příbram však dva setboly neproměnila. Nakonec tak musel rozhodnout servisem Kraffer, jenž před koncovkou střídal Kulihu. Domácí dostal do těžké defenzivy a z té Příbram nenašla cestu ven.

Středočeši se psychicky trápili. Jejich příjem byl takřka nulový a Jihočeši šli rychle do vedení 5:0. Domácím v ten moment nešlo vůbec nic a náskok Českých Budějovic snadno rostl. Za nepříznivého stavu 3:10 trenér Kop znovu přerušil hru. Na hřiště následně poslal Kupilíka a Rycheckého. Změna projevu Příbrami pomohla. Ztráta se snížila, ne však dostatečně. Zlepšený výkon vydržel pouze do technického time-outu, poté byl na hřišti pouze Jihostroj. Vedení 18:10 naznačovalo, že pro něj bude koncovka jen povinností. Domácí riskovali na podání, nebylo jim to ale nijak platné. Precizní nahrávky Habra znamenaly skvěle připravené útoky jak pro Hackwortha, tak Kraffera či Michálka. Nepřesná plachta Mikulenky přinesla Českým Budějovicím za stavu 15:23 z pohledu Příbrami devět setbolů. První dva nevyužili Kraffer a Michálek, třetí šanci dostal Hackworth a americký univerzál se nemýlil. 

Ani třetí část nezahájili domácí dobře. Když Böhm zaútočil do zámezí, vedl Jihostroj už 4:1. Přes drobnou korekci Příbrami náskok neztratil a Hackworthův útok znamenal před time-outem vedení 8:5. Středočeši v sobě ale našli poslední zbytky sil a při podání Böhma dotáhli soupeře na rozdíl jednoho bodu. Trenér René Dvořák sérii přerušil, ne ale na dlouho. Renovica totiž posléze srovnal na 11:11. Fanoušci v hale vyburcovali své svěřence k zlepšenému výkonu, který dostal Jihočechy do úzkých. Hackworthův útok do zámezí přinesl Příbrami už vedení 16:13, po kterém hostům přišel technický oddechový čas vhod. Kuchaře se ale podařilo odstranit z podání až o výměnu později. Čtyřbodové vedení navíc Renovica před koncovkou navýšil a stav 20:15 pro domácí nechal vzpomenout na nedělní třetí čtvrtfinále. Náskok Příbrami se znovu začal tenčit, nebylo to ale tak výrazně jako tehdy. Jihostroj nejprve snížil na 19:21, bloky Macha s Habrem však poté přinesly srovnání na 22:22. Hosty nakonec poslal do vedení Kuchař svým útokem do autu. Nahradit ho tak za nelichotivého stavu 22:23 musel Poikela. První mečbol přinesl Jihočechům dalekým podáním Renovica, domácí jej ale odvrátili vytlučenými bloky. Nevyšly ani další tři, Böhm tak znovu jako v úvodní části otočil průběh z podání a po chybě Habra na nahrávce Středočeši získali v domácí hale první sadu.

Začátek dalšího dějství ale Příbram znovu nezachytila. Hosté díky dobré obraně získali ještě před oddechovým časem čtyřbodový náskok. Útok Macha středem přinesl vedení 8:4. Jenže Českým Budějovicím to nestačilo. Böhm s Renovicou výrazně přispěli k rychlému vyrovnání na 9:9. Rozjetou domácí mašinu nezastavil ani time-out Jihostroje. Zmíněná dvojice přidala další dva body a Příbram šla do vedení 11:9. Bylo jí to však málo. Najednou zdobila vynikající obrana v poli domácí, kteří tak vybojovali vedení 17:10. Přišly ale tři body v řadě pro Jihočechy a naděje na zdramatizování setu. Přiživil ji povedeným zakončením Kuliha, který v sadě nahradil Michálka a snížil na 15:18. Úspěšný blok poté přidal i Todua. Náskok ale Příbrami nakonec vydržel, přestože koncovku ovlivnila sporná rozhodnutí na obou stranách. Středočechům stačil ke srovnání čtvrté čtvrtfinálové bitvy pouze jeden setbol.

Tie-break, to byla bitva o každý bod. Vyrovnaný stav poprvé narušili domácí. Při vedení 6:5 nadrazili balon a míč otřený o blok hostů přinesl skóre 7:5. Kraffer poté přidal útok do zámezí a s Jihostrojem začínalo být zle. Po změně stran se k němu přidal i Hackworth, což pro Příbram znamenalo stav 9:5. Pětibodový náskok a vedení 11:6 získali domácí díky bloku Böhma s Renovicou. Ztrátu se ale vzápětí podařilo smazat. A především díky Colinu Hackworthovi. Ten dvakrát zablokoval Renovicu, jednou ho nechal útočit do zámezí a jednou jeho bloky vytloukl. Trenér Martin Kop již neměl time-out a stav 11:11 ho notně znervózněl. Renovica byl navíc hodně z formy, a tak byl i střídán. Jihočeši dostali Příbram pod tlak a přineslo to ovoce v podobě pevného bloku Hackwortha s Toduou a pátý mečbol při stavu 14:13. Sobotka s Poikelou následně dvakrát chybovali na podání, a tak další šanci ukončit zápas dostal novic Šotola. Ani on ale neuspěl. Konec čtvrtfinále tak obstaral při sedmém mečbolu v utkání zakončením do zámezí Böhm. 

Ohlasy

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): My nejsme zklamaní, ať se diváci podívají na poslední balon, jestli byly teče, nebo ne. Hezký volejbal, škoda, že ho rozhodlo jedno rozhodnutí rozhodčích.

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): Hráli jsme dva sety slušně, pak se zápas otočil. Příbram se rozehrála, začali jsme trochu kazit servis. Dostali jsme je do hry. Pak z toho vyplynulo to, co z toho vyplynulo. Pátý set je o štěstí, my ho měli více.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj