Shrnutí zápasu 26. 3. 2017

Posledním semifinalistou play-off je Jihostroj! Utká se s Karlovarskem

Stoprocentní úspěšnost mají hráči Českých Budějovic při sedmých zápasech vyřazovacích bojů. Takové utkání sehráli vůbec poprvé a před vlastním publikem jej proti Příbrami zvládli. Po čtyřech setech tak postoupili do semifinále play-off UNIQA volejbalové extraligy. Zde jim bude soupeřem VK ČEZ Karlovarsko.
7. čtvrtfinále, ne 26. 3. 2017, 18:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Trox Příbram
3:1
18, 18, -18, 27

VK Jihostroj České Budějovice: Kraffer, Todua, Habr, Michálek, R. Mach, Hackworth – libero Kryštof. Střídali Šotola, Červinka a Sobotka. Trenér René Dvořák.

VK Trox Příbram: Böhm, Šestak, Renovica, Poikela, Mikulenka, Palgut – libero Juračka. Střídali M. Mach, Rychecký, Kuchař a Kupilík. Trenér Martin Kop.

Rozhodčí: Činátl – Hudík.
Nejvíce bodující hráči: Michálek (18) – Böhm (11).
Diváci: 1572.
Čas utkání: 111 minut.
Konečný stav série: 4:3.

Začátek nervydrásajícího duelu vyšel lépe hostům. Příbram odskočila po nepříliš povedené nahrávce Habra, po níž neměl Hackworth dobrou pozici na útok. Dvoubodové vedení hosté ještě před technickým time-outem navýšili na 8:5, ale po návratu na taraflex Jihostroj zlepšil svou hru na síti a dokázal nejprve po blocích Habra s Toduou snížit, následně i díky chybě Šestaka vyrovnat skóre na 9:9. Obrat přišel záhy. Habr zablokoval další útok soupeře a jako správný kapitán poslal České Budějovice do vedení 12:10. Dvoubodový náskok vydržel až do další povinné pauzy. Před ní znovu zastavil příbramské volejbalisty Todua a Jihočeši vedli 16:13. Juračka navíc krátce po něm správně neodhadl servis Hackwortha, který tak zaznamenal eso na 18:14 a donutil hosty k time-outu. Po něm si americký univerzál našel Poikelu, jenž také nezvládl příjem, hned poté skvěle zablokoval Todua a domácí měli víc než slibně rozehranou koncovku. V ní nepomohla Středočechům ani střídání, a tak o osudu sady rozhodl druhý setbol.

Příbram nezačala druhou sadu vůbec špatně a byl to především Juračka, který svou zarputilostí na příjmu zajistil svému týmu vedení 4:2. Precizní obrana domácích ale přinesla pět bodů v řadě, které úplně zacloumaly s hrou hostů. Naopak Jihostroj byl v laufu. Středočeši nápor Českých Budějovic trochu utlumili, ale dalekonosný útok Mikulenky do zámezí znamenal stav 12:9 pro domácí. Následně přispěli k nárůstu náskoku svými bloky Habr s Michálkem a s Příbramí bylo zle. Parádní podívanou předvedli volejbalisté Jihostroje před koncovkou druhé části. Nejprve Hackworth nedal nikomu z hostů šanci a míč zatloukl tvrdě do země, posléze ztroskotal na blocích Renovica a domácí vedli 19:13. Když poté Todua zaskočil při podání Juračku, Jihočeši vedli 22:15 a byli blízko zisku druhého setu. Domácí si dalším přesným trojblokem vybojovali hned osm setbolů, ale před ukončením sady ještě musel kouč Dvořák žádat o oddechový čas, když na servisu trápil Kuchař. Hned po přerušení se druhou část ukončit podařilo.

Středočechům třetí dějství vycházelo od úvodních výměn lépe. Dvoubodový náskok ještě přiživil úspěšný blok hostů proti útoku Kraffera, a tak Příbram vedla v době technického time-outu 8:5. Domácí se po návratu na hřiště nechali ještě více zatlačit a vytlučené bloky Böhmem přinesly skóre 11:6. Příbram zlepšila hru v poli a českobudějovičtí volejbalisté se nemohli prosadit. Přišla tak dvě střídání, nejprve Hackworth přepustil místo Šotolovi, poté šel do hry i Červinka místo Habra. Hosté už v tu dobu vedli 15:8. Změna rytmu hry přinesla kýžený efekt a Jihostroj čtyřmi body v řadě hosty zastavil. Obrana byla v tu dobu opět výkladní skříní domácích. Když v nekonečné výměně zastavili Kraffer s Machem útok Příbrami, světelná tabule ukázala skóre jen 15:16. Po dvou chybách ale hosté znovu odskočili a před koncovkou vedli už 20:16. V ní ale Jihočechům nevyšlo takřka vůbec nic, proto soupeř snížil na rozdíl jednoho setu.

Drama vrcholilo a Sportovní hala byla na nohou. Úvod čtvrté sady byl sice vyrovnaný, ale když Mach zablokoval na 6:4, vzal si trenér Kop oddechový čas. Udělal dobře, domácí hráče zastavil v rozletu a Příbram srovnala. Pouze však na chvíli, Hackworth vrátil dvoubodový náskok ještě do technického time-outu. Jenže soupeři se znovu povedlo srovnat a blokem Palguta s Mikulenkou dokonce zvrátit stav na 9:8. Přetahovaná pokračovala. Nejprve srovnal Šotola, který znovu nahradil Hackwortha, poté Habr dvakrát nabil Krafferovi, který se ani jednou nemýlil a poslal Jihostroj do vedení 12:10. Šance na úspěch výrazně snížil hostům Renovica. Jeho útok do zámezí ještě takovou pohromou nebyl, ale Habr jeho další útok zastavil vynikajícím blokem a stav byl najednou 16:13 pro České Budějovice. A kapitán domácích byl ústřední postavou nadále. Příbramskou šestici nachytal při svém servisu a esem zvýšil na 19:15. Vypadalo to, že koncovku už Jihočeši zvládnou, dařilo se výborným způsobem hrajícímu Krafferovi, jenže hosté se vzepřeli osudu a vyrovnali na 23:23. První mečbol vybojoval Sobotka po útoku středem, který v závěru nahradil Toduu. Příbram ale otočila a po blocích Poikely a Šestaka získala setbol. Sobotka jej však odvrátil. A když ani druhý pokus nevyšel, na řadě byly opět mečboly domácích. Nádherný závěr ukončil útokem po lajně Kraffer, který byl jednoznačně mužem čtvrtého setu.

Ohlasy

René Dvořák (trenér VK České Budějovice): První dva sety jsme hráli výborně. Ve třetím setu jsme nezvládli přihrávku a od toho se to celé odvíjelo. Čtvrtý set jsme hráli až do závěru slušně, poté se ale projevila nervozita, kterou jsem očekával po celý zápas. Nakonec bylo utkání se šťastným koncem pro nás.

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): Čtvrtý set nám České Budějovice ujely, my jsme se ale nevzdali, dotáhli jsme to, koncovka však, bohužel, dopadla tak, jak dopadla. Série byla vyrovnaná, nahoru dolů, my jsme stáhli z 1:3 na zápasy. Rozhodující zápas byl Jihostroj lepší v prvních dvou setech, ve třetí sadě jsme se zvedli, zápas se začal překlápět. Pro nás škoda, že jsme se nedostali do tie-breaku. Ale byla to asi zasloužená výhra a postup Českých Budějovic.