Shrnutí zápasu 19. 4. 2013

Lehké to nebude, ale první vítězství je doma

Jihostroj vstoupil do poslední fáze volejbalové Uniqa extraligy. Soupeřem mu je překvapivě Ostravský celek, který si vyšlápl na Liberec a zaslouženě si vydobyl právo účasti ve finále České nejvyšší soutěže.
FINÁLE EXTRALIGY 1, pá 19. 4. 2013, 18:00
VK Ostrava
3:2
23, 23, -23, -21, 10

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Sukuba, Rojas, Pláteník, Zapletal, Novotný, libero – Michálek, Juračka. Střídali: Habr, Kriško, Fila, Sobotka.

VK Ostrava: Haník, Michalovič, Fořt, Mauler, Široký, David, libero – Václavík. Střídali: Lach, Záhorský.

České Budějovice: Pláteník 29, Kriško 11, Mach 10.

Ostrava: Michalovič 31, Mauler 11, Fořt 9.

První bod, prvního zápasu Jihostroj – Ostrava, patřil hostům, kteří tím dali najevo svou vůli bojovat o zlatou medaili. Základní sestava domácích se, ale rychle dostala do tempa a držela po celý první set otěže setu ve svých rukou. Tento set bral po právu Jihostroj 25:23.

Druhý set se odehrával ve stejném duchu jako první. 2050 diváků hnalo domácí za ziskem druhého setu. Stabilně hrající Pláteník byl oříškem pro Ostravskou obranu a po dobrém příjmu se blýskl Radek Mach nádherným rychlíkem, který se musel líbit.

Ve třetím setu se vše zdálo na dobré cestě a stav 16:13 tomu napovídal. Ovšem říká se změna je život a ta přišla po dvou nevynucených chybách střídajícího Michala Kriška, který tím bohužel probudil Ostravské hráče z letargie. Stav 16:16 se nezdál nijak dramatický, ale změna byla cítit a nakonec se i reálně projevila. Ostrava vybojovala svůj první set ve finále.

Ve čtvrtém setu se naplno projevil výkonnostní vzestup hostů, kterým vycházelo téměř vše. Naproti tomu domácí se hledali jak na příjmu, tak na útoku a servisu. Znovu se zdálo, že se Heroes vrátí do setu a zdramatizují koncovku, ovšem v tuto chvíli dobře hrající Ostrava nedala Jihostroji šanci.

Tiebreak byl od počátku velmi dramatickou podívanou, která diváky velmi bavila, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že diváci jsou lehce nervózní a zakřiknutí. Ovšem blok Tomáše Fily vše změnil. Znamenal srovnání skóre, ale hlavně výraznou změnu v atmosféře zápasu. Následně se blýskl esem Petr Pláteník a celá hala stála na nohou a bouřlivě hnala své hrdiny kupředu. Za stavu 14:10 postavil před Michaloviče neprostupnou zeď Michal Sukuba a ukončil tak dvouhodinový zápas.

Herně to byl absolutně vyrovnaný zápas, ve kterém na jedné straně dominoval Ostravský Michalovič a na straně druhé to byl dnes Peter Pláteník, který svou úspěšností (67%) přispěl nejvýrazněji k první výhře ve finále.

Před utkáním se v útrobách haly objevila novinka v podobě bubenické šou, produkované skupinou s názvem Wild Stiks, která navodila ve sportovní hale skvělou atmosféru. Také dětský koutek byl hojně obsazen. Slečny roztleskávačky se předváděli se svými salty a přemety a do mozaiky zábavy se také přidala taneční skupina Move 21. Atmosféru si Budějičtí diváci vytvořili opravdu parádní a samotné toto konstatování je pozvánkou na druhé finálové utkání, které se odehraje zítra v 18:00 ve sportovní hale v Českých Budějovicích.