Shrnutí zápasu 20. 4. 2013

Slezané sebrali obhájci titulu výhodu domácího prostředí

Další dramatické finálové utkání, tentokrát se špatným koncem pro Jihostroj, bylo k vidění v domácí hale Českých Budějovic. Perfektně přihrávající Ostrava porazila ve třech vypjatých koncovkách úřadující mistry 3:1. Další dva zápasy se odehrají na severu Moravy a budou k vidění na ČT sport.
FINÁLE EXTRALIGY 2, so 20. 4. 2013, 18:00
VK Ostrava
1:3
21, -22, -25, -30

VK Jihostroj České Budějovice:  Rojas, Pláteník, Sukuba, Mach, Zapletal, Novotný - libero Michálek. Střídali Juračka, Kriško, Habr a Sobotka. Trenér Jan Svoboda.

VK Ostrava: Michalovič, Haník, Mauler, Wolff, Fořt, Široký - libero Václavík. Střídali Radek a David. Trenér Zdeněk Šmejkal.

České Budějovice: Pláteník 24.

Ostrava: Michalovič 30.

Zkušená sestava Jihostroje, která nastoupila do prvního setu, se dostala do vedení o dva body hned v úvodu sady. Útočná opora Jihočechů Petr Pláteník totiž nejen tvrdě smečoval, ale také přidal několik těžkých servisů.

Když pak na útoku přidali na razanci univerzál Novotný i smečař Rojas, měli Budějovičtí v koncovce luxusní náskok 21:17. Závěr ještě zdramatizoval hostující Michalovič esem, jihočeský celek ale sadu v klidu dohrál k vítězství 25:21.

Úvod druhého setu nezastihl domácí celek zrovna ve skvělé přihrávačské formě a hosté z toho hned vytěžili důležité body. Až příchod libera Juračky, který vyvolal obrovský aplaus publika, zvedl domácím procenta na příjmu.

Ostravská obrana však nedovolila Budějčákům dotáhnout náskok, a tak i vinou několika nedorozumění a technických chyb Jihostroje hosté ovládli druhý set 22:25.

I třetí část hry začali Ostravští lépe. Domácí hráči dělali mnoho nevynucených chyb v útoku, a tak se na hřiště dostali mladý nahrávač Habr a blokař Sobotka. Svěřenci Jana Svobody se bohužel trápili i na servisu, takže Slezané celkem bez problémů zvýšili náskok na čtyři body.

Srovnat skóre na 16:16 se Jihostroji podařilo při servisu Radka Macha. Právě on však byl skoro jediný, kdo na domácí straně servis dal. Domácím se bohužel nedařilo zlepšit ani přihrávku, a tak Ostrava opět odskočila - 18:22.

Na hřiště se znovu vrátil zkušený jihočeský nahrávač Zapletal a i díky němu Budějčáci odvrátili první setbol hostí. Ten druhý však vzal na svá bedra univerzál Michalovič a přímým bodem ze servisu zakončil set - 25:27.

Jako podle kopíráku začala čtvrtá sada. Hosté šli do nadějného vedení hned v úvodu, skóre se ale srovnalo ve střední části a koncovka tak začala za stavu 20:20.

Skvělá obrana hostí na síti a v poli řízená skoro bezchybným liberem Václavíkem však zajistila Ostravským první mečbol za stavu 22:24. Ten naštěstí odvrátil Jakub Novotný a přidal i 24. bod, takže přišlo závěrečné drama.

Neuvěřitelně vypjatá koncovka, ve které nechyběly delší výměny, bohužel nedopadla pro domácí dobře. Ostrava vyhrála pod Černou věží poslední set v poměru 32:30 a celý zápas pak 3:1.

„Ostrava předvádí opravdu skvělý volejbal, na české poměry má velmi dobrý obranný systém, hraje kompaktně a navíc v euforii a houževnatě, žádný míč nevzdává. K tomu všemu jsme dnes špatně podávali, to nás stálo vítězství. Včera jsme byli o trochu lepší my, dnes soupeř. Série bude jistě velmi těžká. Hlavně musíme udržet koncentraci po celou dobu,“ zhodnotil druhý finálový zápas za domácí Jihostroj univerzál Jakub Novotný.

„Zezačátku to na vítězství nevypadalo, já osobně jsem se cítil velmi unaveně, ale Jihostroj nás naštěstí nechal ve druhé sadě rozehrát a pak už jsme se v podstatě chytili své šance. Navíc jsme začali dobře přihrávat a rychle ztrátovat, také se nám podařilo dávat esa. To přiklonilo misky vah na naši stranu,“ uvedl po utkání univerzál Ostravy Peter Michalovič.