Shrnutí zápasu 28. 4. 2013

JIHOSTROJ SMETL OSTRAVU A SNÍŽIL STAV SERIE NA 2:3

Zaplněná Sportovní hala se poprvé ve finálové sérii proti Ostravě stala svědkem hladkého vítězství domácích. Jihočeši nastoupili ve velkém stylu a kromě druhé sady, která skončila výsledkem 25:27, hosty jasně přehráli 3:1. Finále se tak vrací na Moravu, šestý zápas se bude hrát v pondělí.
FINÁLE EXTRALIGY 5, so 27. 4. 2013, 19:10
VK Jihostroj České Budějovice
VK Ostrava
3:1
17, - 25, 19, 15

VK Jihostroj České Budějovice:

Rojas, Fila, Sukuba, Mach, Novotný, Habr, Kriško - libero Michálek, Juračka. Střídali Zapletal a Pláteník. Trenér Jan Svoboda.

VK Ostrava:

Michalovič, Haník, Mauler, Wolff, Záhorský, Široký - libero Václavík. Střídali Fořt, Dvořák a Radek. Trenér Zdeněk Šmejkal.

Čas: 107 minut. Nejvíce bodující hráči: Rojas 22 - Michalovič 15. Rozhodčí: Labašta, Hudík. Diváci: 2000. Stav série: 2:3.

Velice bouřlivá atmosféra, ve které se fanoušci předháněli, kdo bude hlasitější, přivítala oba týmy v pátém utkání finálové série. Jihostroj byl první, kdo odskočil na rozdíl čtyř bodů, a to zejména zásluhou kvalitního servisu, který se doposud Jihočechům až tak nedařil.

Ostrava tímto momentem ztratila možnost rychle kombinovat a úplně se přestala prosazovat v útoku. Když Jihočeši na servisu nepolevovali, hra hostí se takřka rozsypala a Budějčáci získali první set v poměru 25:17.

V úvodu druhé sady se Jihostroj rozehrál i ve hře v poli a zásluhou několika vybojovaných těžkých míčů se dostal do vedení o dva body. Ostrava se však brzy z útlumu dostala a otočila skóre na 15:16. Pak přišel na servis Radek Mach a svou nepříjemnou plachtou opět strhl vedení na stranu domácích.

Ostrava opět vyrovnala a do závěru setu se šlo s vyrovnaným průběžným výsledkem. V úplné koncovce se za stavu 25:25 přiklonilo štěstí na stranu hostí a získali druhý set v poměru 25:27.

Ve třetí sadě Jihočeši opět vsadili na tvrdý a nekompromisní servis - a vyplatilo se. Na světelné tabuli se po servisu Michala Kriška ukázal stav 7:1. Jelikož Jihostroj v nastaveném trendu nepolevoval, šlo se do druhého technického timeoutu za stavu 16:8 a s Ostravou to nevypadalo dobře, zvláště když byla donucena vystřídat svou největší oporu Michaloviče. Domácí tak poměrně hladce vyhráli 25:19.

Trápení Michaloviče neskončilo ani v setu čtvrtém, a tak Jihostroj záhy vedl o pět bodů. Svěřenci trenéra Svobody nepolevovali na servisu a i v útoku se lehce prosazovali, díky tomu poprvé v sérii vedli o jedenáct bodů. Ostrava byla donucena střídat nahrávače Haníka. Domácí hráči pak hráli výborně i v obraně, a tak přišlo pro domácí první hladké vítězství ve finálové sérii - 3:1.

„Nedokážu říct, v čem všem byly dnes Budějovice lepší. Spíš bych řekl, že zahrály opravdu výborně jako celek. Očividně se na utkání připravily výborně, takže nám teď nezbývá nic jiného, než se na další zápas nachystat podobně jako soupeř. Dnes jsme byli tak trochu vykolejeni z obvyklého rytmu, takže teď je potřeba se vrátit domů, trochu potrénovat a věřit ve vítězství na vlastní palubovce,“ uvedl kanadský blokař Ostravy Benjamin Wolff.

„Dneska jsme určitě velmi dobře blokovali a celkově i bránili. Byl to náš první zápas, kdy jsme ubránili Michaloviče. Minulá utkání byl skvělý a my jsme nemohli najít recept na to, jak ho eliminovat. Dnes jsme malinko lépe podávali, ale stále tam jsou ještě rezervy, nicméně v Ostravě uděláme všechno pro to, abychom sérii vrátili zpátky domů, kde se rozhodne o vítězi extraligy,“ ohodnotil utkání venezuelský smečař Andy Rojas.