volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 10. 10. 2020

Fantastický obrat! Jihostroj vyhrál na Kladně po boji 3:2

Jihostroj zajížděl na Kladno bojovat o udržení se v čele tabulky UNIQA extraligy a utkání rozehrál tak, jak se na favorita sluší. Po vítězném prvním setu ale ve dvou následujících zvládlo koncovku lépe Kladno a šlo do vedení 2:1. Svěřenci trenéra Dvořáka poté ukázali velké odhodlání a bojovnost, když nejprve vyrovnali a o svém vítězství rozhodli v pátém setu! Diváci u monitorů tak měli možnost vidět – před minimálně dvoutýdenní pauzou z důvodu vládních nařízení – parádní volejbal!
4. kolo, so 10. 10. 2020, 18:00
Kladno volejbal cz
VK Jihostroj České Budějovice
2:3
19:25, 25:23,26:24,19:25,11:15

Kladno volejbal cz: 

Hýský, Kyjanica, Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan. Střídali: Kunc, J. Mikulenka, Vostárek

VK Jihostroj České Budějovice: 

Todua, de Amo, Michálek, Ondrovič, Rejlek, Stoilovič. Střídali: Kryštof, Schouten, Mach, Koranda, Piskáček

Nejvíce bodů: Křesťan 25, Kraffer 15, Kyjanica 14 – Ondrovič 14, Michálek 12, Mach 10

Útoky: 61:40

Esa: 8:5

Bloky: 10:19

Chyby soupeře: 21:48

Rozhodčí: Krtička a Pecháček

Komentář

Kladno se favorita nezaleklo, drželo s ním krok a jako první se dostalo do trháku, když se čtyřmi body v řadě dostalo do vedení 15:13. Vzápětí ale Jihočeši odpověděli stejnou zbraní při podání de Ama a vedení v úvodním setu již nepustili. Rozhodující náskok přišel za stavu 17:18, kdy České Budějovice třemi body v řadě zlomily odpor Kladna a vyhrály první sadu 25:19.

Podobný průběh nabídlo i druhé dějství. Středočeši si v přetahované vytvořili mírný náskok o tři body, který ale dokázal Jihostroj opět smazat. Domácí se však vyrovnání nezalekli a v koncovce od stavu 19:19 byli úspěšnější i díky zlepšené hře středem. V útoku doplnili bodujícího Křesťana i Zajíček s Kyjanicou a díky této trojici brali Orli pro sebe druhý set poměrem 25:23. O závěrečný blok se postaral slovenský dvojblok Kyjanici s Palgutem, kteří vystavili stopku Stoilovičovi.

Nejnapínavější volejbal nabídl třetí set. Kladno zareagovalo střídáním Jiřího Mikulenky za Tomáše Hýského. Ani jeden z týmů se nedostal do výraznějšího vedení. Útoky Jihočechů často končily v autu. Schouten sice vypracoval pro Budějovice esem setbol, rozhodující momenty si ale přichystalo Kladno. Při servisu Křesťana, který si koncovku uzmul pro sebe a přímým bodem uzavřel třetí sadu.

V předposlední části hry se postupně začala zhoršovat hra Kladna. Na straně domácích začaly přibývat technické chyby, čehož využily České Budějovice. Zejména díky sérii šesti bodů za stavu 9:9. Od té doby si Jihočeši náskok udrželi do konce a čtvrtý set brali stejným poměrem jako ten první. O závěrečné eso se postaral Schouten.

Ve zkrácené hře Kladno zariskovalo na servisu, což se mu vymstilo. Na ukazateli skóre svítil opět stav 9:9. Domácí nasadili do hry opět Hýského místo Mikulenky. Jihočeši v klíčovém okamžiku utkli čtyřbodovou sérií a po zkaženém míči v síti od domácích se mohli radovat ze zisku páté sady 15:11 a celkového vítězství 3:2.

Autor: Ondřej Jícha

Ohlasy

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Kvalitní soupeř. O to víc mrzí, že jsme utkání mohli zvládnout ještě lépe a získat o bod nebo dva více, a to i přes kvalitu Budějovic. V některých momentech jsme řešili situace zbrkle a špatně, což nás stálo lepší výsledek. Mnohem lepší výkon z naší strany oproti předchozím zápasům.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem z utkání zklamaný. Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že můžeme Budějovice natolik potrápit, že můžeme s nimi dokonce i vyhrát po špatně odehraném duelu ve Zlíně, tak bych mu nevěřil. Každopádně teď je ve mně zklamání, protože jsme Jihostroj mohli porazit za tři body. V čtvrtém setu jsme jim bohužel dovolili se rozehrát a pak už se těžko zastavovali. Z nás se vytratila bojovnost a už jsme nedokázali navázat na předchozí vítězné sety. Každopádně mám radost, že jsme oproti čtvrtku podali diametrálně odlišný výkon.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Kladno hrálo odvážně, mlátilo do servisu, v jeho hale se hraje vždy složitě, vycházelo jim to. Kraffer s Křesťanem se proti nám chtěli prosadit, protože odešli z Budějovic. Utkání bylo pro ně prestižnější a dařilo se jim. Vyrovnané utkání, ve třetím setu jsme v některých pasážích hráli opravdu špatně a měli jsme obrovský problém s proměňováním bodových balónů chycených po defenzivě. Jsem rád za výhru, v Kladně se bude každému týmu hrát špatně.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „Jako vždy se zde nehrálo příjemně. Jsem rád, že jsme zvrat zvládli a vezeme dva body domů. Soupeř hrál dobře a byl to pěkný zápas i pro diváky.

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Rozhovor 17. 04. 2024

Zápas? V očích mám vždy oheň a z uší mi jde kouř, říká Okolić

Aktuální zpráva 16. 04. 2024

Středa od 20:15 – Praha vs. Jihostroj