Shrnutí zápasu 10. 10. 2020

Fantastický obrat! Jihostroj vyhrál na Kladně po boji 3:2

Jihostroj zajížděl na Kladno bojovat o udržení se v čele tabulky UNIQA extraligy a utkání rozehrál tak, jak se na favorita sluší. Po vítězném prvním setu ale ve dvou následujících zvládlo koncovku lépe Kladno a šlo do vedení 2:1. Svěřenci trenéra Dvořáka poté ukázali velké odhodlání a bojovnost, když nejprve vyrovnali a o svém vítězství rozhodli v pátém setu! Diváci u monitorů tak měli možnost vidět – před minimálně dvoutýdenní pauzou z důvodu vládních nařízení – parádní volejbal!
4. kolo, so 10. 10. 2020, 18:00
Kladno volejbal cz
VK Jihostroj České Budějovice
2:3
19:25, 25:23,26:24,19:25,11:15

Kladno volejbal cz:

Hýský, Kyjanica, Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan. Střídali: Kunc, J. Mikulenka, Vostárek

VK Jihostroj České Budějovice:

Todua, de Amo, Michálek, Ondrovič, Rejlek, Stoilovič. Střídali: Kryštof, Schouten, Mach, Koranda, Piskáček

Nejvíce bodů: Křesťan 25, Kraffer 15, Kyjanica 14 – Ondrovič 14, Michálek 12, Mach 10

Útoky: 61:40

Esa: 8:5

Bloky: 10:19

Chyby soupeře: 21:48

Rozhodčí: Krtička a Pecháček

Kladno se favorita nezaleklo, drželo s ním krok a jako první se dostalo do trháku, když se čtyřmi body v řadě dostalo do vedení 15:13. Vzápětí ale Jihočeši odpověděli stejnou zbraní při podání de Ama a vedení v úvodním setu již nepustili. Rozhodující náskok přišel za stavu 17:18, kdy České Budějovice třemi body v řadě zlomily odpor Kladna a vyhrály první sadu 25:19.

Podobný průběh nabídlo i druhé dějství. Středočeši si v přetahované vytvořili mírný náskok o tři body, který ale dokázal Jihostroj opět smazat. Domácí se však vyrovnání nezalekli a v koncovce od stavu 19:19 byli úspěšnější i díky zlepšené hře středem. V útoku doplnili bodujícího Křesťana i Zajíček s Kyjanicou a díky této trojici brali Orli pro sebe druhý set poměrem 25:23. O závěrečný blok se postaral slovenský dvojblok Kyjanici s Palgutem, kteří vystavili stopku Stoilovičovi.

Nejnapínavější volejbal nabídl třetí set. Kladno zareagovalo střídáním Jiřího Mikulenky za Tomáše Hýského. Ani jeden z týmů se nedostal do výraznějšího vedení. Útoky Jihočechů často končily v autu. Schouten sice vypracoval pro Budějovice esem setbol, rozhodující momenty si ale přichystalo Kladno. Při servisu Křesťana, který si koncovku uzmul pro sebe a přímým bodem uzavřel třetí sadu.

V předposlední části hry se postupně začala zhoršovat hra Kladna. Na straně domácích začaly přibývat technické chyby, čehož využily České Budějovice. Zejména díky sérii šesti bodů za stavu 9:9. Od té doby si Jihočeši náskok udrželi do konce a čtvrtý set brali stejným poměrem jako ten první. O závěrečné eso se postaral Schouten.

Ve zkrácené hře Kladno zariskovalo na servisu, což se mu vymstilo. Na ukazateli skóre svítil opět stav 9:9. Domácí nasadili do hry opět Hýského místo Mikulenky. Jihočeši v klíčovém okamžiku utkli čtyřbodovou sérií a po zkaženém míči v síti od domácích se mohli radovat ze zisku páté sady 15:11 a celkového vítězství 3:2.

Autor: Ondřej Jícha

Ohlasy

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Kvalitní soupeř. O to víc mrzí, že jsme utkání mohli zvládnout ještě lépe a získat o bod nebo dva více, a to i přes kvalitu Budějovic. V některých momentech jsme řešili situace zbrkle a špatně, což nás stálo lepší výsledek. Mnohem lepší výkon z naší strany oproti předchozím zápasům.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Jsem z utkání zklamaný. Kdyby mi někdo před zápasem řekl, že můžeme Budějovice natolik potrápit, že můžeme s nimi dokonce i vyhrát po špatně odehraném duelu ve Zlíně, tak bych mu nevěřil. Každopádně teď je ve mně zklamání, protože jsme Jihostroj mohli porazit za tři body. V čtvrtém setu jsme jim bohužel dovolili se rozehrát a pak už se těžko zastavovali. Z nás se vytratila bojovnost a už jsme nedokázali navázat na předchozí vítězné sety. Každopádně mám radost, že jsme oproti čtvrtku podali diametrálně odlišný výkon.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Kladno hrálo odvážně, mlátilo do servisu, v jeho hale se hraje vždy složitě, vycházelo jim to. Kraffer s Křesťanem se proti nám chtěli prosadit, protože odešli z Budějovic. Utkání bylo pro ně prestižnější a dařilo se jim. Vyrovnané utkání, ve třetím setu jsme v některých pasážích hráli opravdu špatně a měli jsme obrovský problém s proměňováním bodových balónů chycených po defenzivě. Jsem rád za výhru, v Kladně se bude každému týmu hrát špatně.“

Radek Mach (kapitán Jihostroj České Budějovice): „Jako vždy se zde nehrálo příjemně. Jsem rád, že jsme zvrat zvládli a vezeme dva body domů. Soupeř hrál dobře a byl to pěkný zápas i pro diváky.