Shrnutí zápasu 27. 11. 2020

Po sedmi zápasech první porážka. Z Liberce odjíždíme bez bodu

V Liberci jsme vyhráli první set a směřovali k prvnímu vítězství na palubovce Dukly po třech letech. Jenže domácí zapnuli na vyšší obrátky a třemi povedenými sety zápas otočili. Řádil především bývalý hráč Jihostroje Michal Kriško, který zapsal 23 bodů. Poprvé v této sezoně jsme tak prohráli. Neporazitelnost jsme udrželi sedm utkání – nejdéle ze všech týmů UNIQA extraligy. V Liberci se nám dlouhodobě nedaří, jedná se o šestý prohraný zápas v řadě na jeho půdě.
6. kolo, pá 27. 11. 2020, 17:00
VK Dukla Liberec
3:1
21:25, 25:18, 25:22, 25:21

VK Dukla Liberec:

T. Kriško, Veselý, M. Kriško, P. Šulista, Krajčovič, Kovalčuk, libero Kopáček. Střídali: Štokr, Srb, Suda

VK Jihostroj České Budějovice:

Rejlek, Stoilovič, Todua, de Amo, Michálek, Mach, libero Kryštof. Střídali: Schouten, Koranda, Zmrhal

Nejvíce bodů: M. Kriško 23, Krajčovič 16, T. Kriško 11 – Rejlek 18, Michálek 15, Mach a Stoilovič oba 10

Útoky: 57:55

Esa: 7:3

Bloky: 11:8

Chyby soupeře: 21:20

Rozhodčí: Činátl a Krtička

Domácím až hodinu a půl před utkáním dorazily výsledky na Covid. Bohužel u Libora Leikepa test opět ukázal neshodu a nemůže se dnešního atraktivního utkání zúčastnit, jako tomu bylo na CEV v Rakousku. Hostům v sestavě chybí Piskáček Ondřej a Ondrovič Peter. V úvodu utkání Dukla získává nepatrný náskok hned při prvním podání (2:0), který po útoku do těsného autu za stavu 3:3 ztrácí. Po signálu středem se hosté poprvé dostávají do vedení (4:5 – Radek Mach) a když sporný míč hlavní rozhodčí René Činátl posoudil jako dopad na čáru, hosté rázem vedou o dva body (4:6 – Filip Rejlek). Po špatném příjmu Dukly míč nepřechází ani přes síť a vedení je o tři body (6:9). Až po jednobloku Michala Kriška se domácím daří přiblížit na jediný bod (8:9). Tříbodové vedení si Jihostroj bere rychle zpět, když využije nedůrazný útok Dukly kvalitní smečí (8:11 – Filip Rejlek). Po bloku Valerii Todua tu máme první oddechový čas Dukly (9:13). V druhé polovině setu hosté odskakují o další bod po bloku (12:17 – blok Filip Rejlek) a o osudu první sady se zdá být rozhodnuto. Michal Kriško se prosazuje krásnou roládou z vedlejšího kůlu, Petr Šulista diagonální smečí z hlavního kůlu a Dukla snižuje. Hosté si rychle žádají oddechový čas (16:18 – tvrdé podání Tomáš Kriško). V samotné koncovce hosté po chyceném míči odskakují opět o čtyři body a máme tu druhý time na straně Dukly (17:21 – smeč Filip Rejlek). Po time přichází na síť místo nahrávače Jan Štokr a Dukla snižuje (19:21 – smeč Michal Kriško). Ale to je ze strany domácích vše. Smeč středem do zámezí daruje na stranu Jihostroje 23. bod (19:23) a hosté jsou krůček od zisku první sady. První setbol přichází po pipe Petra Michálka (20:24). Domácí první setbol odvrací stejnou mincí (pipe Petr Šulista), ale druhý setbol si již hosté pohlídali. Filip Rejlek z hlavního kůlu ostrou diagonálou ukončuje první sadu a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety.

V úvodu setu je rozhodčí velmi benevolentní k hostům, kteří sáhli do nahrávky Volodymyru Kovalchukovi. Přesto se po pipe Tomáše Kriška Dukla ujímá dvoubodového vedení již za stavu 3:1. Po čistém esu Petra Šulisty hosté zastavují hru oddechovým časem (6:3 – míč přesně mezi libero a Filipa Stoloviče). Po time Michal Kriško zvyšuje na 7:3 a domácí se právem radují. Nedorozumění hostujícího celku na síti trestá Jakub Veselý a po dalším bodu pro Duklu tu máme druhý time Jihostroje (11:6). Až tvrdé podání Filipa Rejlka snižuje nepříznivý stav pro hosty (11:8 – eso). Další tvrdé podání Filipa Stoiloviče dovoluje hostům přiblížení na dva body (12:10) a máme tu time na straně Dukly. Ale i Dukla má hráče, kteří se do podání umí pěkně opřít. Michal Kriško 2x tvrdě po lajně sestřeluje Petra Michálka a konto Dukly opět narůstá (15:10). Valerii Todua jednoblokem snižuje vedení Dukly při podání Filipa Rejlka (19:16), ale potom kazí své podání a Dukla drží čtyřbodové vedení (20:16). Další přímý bod z podání (Michal Kriško) a vytlučené bloky Jihostroje (Petr Šulista) a Dukla vede 23:17. Po trojbloku Dukly tu máme první setbol domácího celku (24:18 – Šimon Krajčovič). Ten hned proměňuje přímým bodem z podání Petr Šulista (špatný příjem Filip Stolovič) a je vyrovnáno 1:1 na sety.

V druhém setu jsou v úvodu domácí při bloku v síti a Jihostroj se ujímá vedení 0:2. Trojblokem a signálem středem (Radek Mach) hosté zvyšují na čtyřbodové vedení a opakuje se nám úvod první sady (1:5 – time Dukla). Až vysoký jednoblok Šimona Krajčoviče snižuje vedení hostů na rozdíl dvou bodů (4:6). A po bloku Volodymyra Kovalchuka již hosté vedou o pouhý bodík (10:11). Když zablokuje Šimon Krajčovič Filipa Stoiloviče, je srovnáno (12:12). Krásná diagonální smeč přes trojblok Tomáše Kriška posílá Duklu do vedení a hosty k oddechovému času (13:12). Velmi těžký úkol z handy vyřešil Michal Kriško, když nouzovou nahrávku přes celou halu krásně zaroloval přes blok do pole Jihostroje a navýšil vedení pro domácí (17:15 – time hosté). Po time Tomáš Kriško zaznamenává eso a tříbodové vedení Dukly již svítí na světelné tabuli (18:15). Podání Radka Sudy nedokázal Jihostroj udržet na své polovině a Šimona Krajčoviče již bylo jednoduché navýšit vedení na 22:18. Stejné se v další mezihře stalo i Dukle a Valerii Dodua prakticky zadarmo snižuje (22:20 – time Dukla). Po time Filip Rejlek kazí podání a setbol je na spadnutí (23:20). Po další chybě Filipa Rejlka, nyní smeč z nouze do velkého autu, se domácí radují z prvního setbolu třetí sady (24:21). Ten si ale kazí zkaženým podáním. Druhý již ale domácí proměňují vysokým kompaktním trojblokem, který zastavuje Petra Michálka, a domácí jsou ve vedení 2:1 na sety.

Prohra hosty vyprovokovala do čtvrtého setu k zlepšenému výkonu. Při podání Filipa Rejlka začíná od úvodních míčů Dukle bodově unikat (0:3 – eso). Ale i mistr tesař se utne – Filip Rejlek smečuje do sítě a náskok Jihostroje splaskává (3:4). A po další nepřesnosti hostů, příjem přes, trestá Šimon Krajčovič a je vyrovnáno. Radek Suda nadále tvrdí své podání a přímo sestřeluje Filipa Stoiloviče a vedení se překlápí na stranu domácích (6:5 – time Jihostroj). Po time Tomáš Kriško se prosazuje přes dvojblok hostů a navyšuje na dvoubodové vedení domácích (7:5). Při podání Miguel Angel De Amo je rychle vyrovnáno (7:7) a začínáme znova a po úspěšném bloku Jihostroje se vrací hosté do vedení (8:9). Další bodový blok, nyní na straně domácích posílá do vedení Duklu (10:9). Nyní jsme svědky velmi krásného volejbalu z obou stran a skóre se nám pomaličku posouvá do druhé poloviny setu. Dvoubodové vedení domácím zajišťuje blok Šimona Krajčoviče, který dokázal zastavit zalívku Jihostroje a když Filip Rejlek smečuje do autu, rázem jsou domácí ve vedení o tři body (14:11). Hosté střídají na postu diagonálního hráče, když do hry zasahuje Adam Casey Schouten a přísun bodů na straně domácích se nám zastavuje až při stavu 18:15. Plachtivé podání Radka Macha trochu zaskočilo domácí přihrávající hráče a Jihostroj snížil na rozdíl jediného bodu (18:17). A drama pokračuje. Sporný aut Adama Casey Schoutena v samotné koncovce vyvolal velké diskuze, ale bod putuje na stranu Dukly a trenér Jihostroje René Dvořák žádá time (22:19). Po time Adam Casey Schouten smečuje do bloku Radka Sudy a domácí jsou jediný bod od mečbolu. Ten přichází vzápětí, když Petr Michálek útočí diagonálně do autu (24:19). A Michal Kriško dál podává na riziko, jenom škoda důrazu na síti, mohl být již konec utkání, takto po míči do sítě Dukla žádá oddech a máme tu druhý mečbol (24:20). Ani ten Dukla neproměňuje, proti je blok Jihostroje (Zmrhal). Další si již Dukla pohlídala, Michal Kriško tvrdě proráží blok Jihostroje a domácí vítězí 3:1 na sety a hosté poprvé ochutnávají hořkost porážky.

Autor: Zdeněk Šolc

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes přijel první tým tabulky a myslím si, že na výkonu z obou stran to bylo krásně vidět. Jak říkám, z obou stran výborný výkon. Dnes jsme měli výborná čísla na servisu, a tím jsme tlačili soupeře. Potom samozřejmě naše obrana pracovala velice dobře, navíc jsme to proložili i dobrým útokem. Tři body jsou parádní.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Výborný zápas. Důležité bylo, že jsme si udrželi koncentraci, tedy kromě prvního setu. Tři sety jsme potom odehráli úplně bez sebemenších problémů. Po celé ty vyhrané sety jsme byli nad soupeřem, takže velká spokojenost.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice):„My jsme první set zvládli velice dobře, ale bylo to zapříčiněno i tím, že Liberec neměl v prvním setu tak dobrý servis, jako měl od druhého. Od druhého setu nás kvalitním servisem držel dobře pod krkem. Podával velmi riskantně a vycházelo mu to. My jsme byli neustále pod velkým tlakem a potom jsme měli i horší útok, protože jsme si nedokázali kvalitně přijmout. Postupně jsme my ustoupili z našeho dobrého servisu a nedokázali jsme zatlačit Liberec do úzkých, tím měli hráči Dukly zjednodušenou obranu. Také jsme toho dnes moc nezablokovali. To byl klíč k dnešnímu vítězství Liberce – kvalitní servis domácích a proti tomu náš horší servis. Od toho se vše mezi špičkovými mančafty odvíjí.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Škoda, první set jsme hned po příjezdu zvládli dobře, ale od druhého setu soupeř zabral na servisu a musím uznat, že jim vycházel perfektně po celé tři sety. Myslím, že to byl hlavní důvod, proč se Liberci podařilo zvítězit.“