Shrnutí zápasu 14. 11. 2020

Jihostroj prohrál v Ostravě první dva sety, ale přesto zvítězil 3:2!

První zápas po více než měsíci a hned parádní drama a výhra v podání Jihostroje! Svěřenci Reného Dvořáka sice do utkání vstoupili vlažně a prohráli první dva sety, ale nevzdali se a díky bojovnosti a soustředěnému výkonu se dostali zpět do zápasu. Nejprve Jihostroj vyrovnal na 2:2 a poté urval na svou stranu i poslední zkrácený set. Z Ostravy tak veze do Českých Budějovic vydřené dva body. Univerzál Filip Rejlek se blýskl 25 body.
10. kolo, so 14. 11. 2020, 17:00
VK Ostrava
2:3
29:27,25:22,18:25,13:25, 12:15

VK Ostrava:

Janků, Kotas, Kruzhkov, Ihnát, Sedláček, Matula, libero Sobczak. Střídali: Závodský, Dvořák, Jambor, Vancl, Muroň

VK Jihostroj České Budějovice:

Schouten, Zmrhal, Ondrovič, de Amo, Michálek, Mach, libero Kryštof. Střídali: Rejlek, Stoilovič, Todua

Nejvíce bodů: Kruzhkov 18, Janků 14, Ihnát, Sedláček a Kotas všichni 9 – Rejlek 25, Michálek 14, Ondrovič a Stoilovič oba 11

Útoky: 57:60

Esa: 2:7

Bloky: 8:12

Chyby soupeře: 30:35

Rozhodčí: Kovář a Kavala

Domácí Ostrava má vynikající vstup do utkání a při podání Kotase vede rychle 4:0. Hosté se nemohou probít přes vynikající obranu na síti a po dvou bodových blocích domácího kapitána Janků vede Ostrava 8:2. Skvěle podávající Ihnát je přesný také v útoku a po jeho dohrávce ztrácejí hosté sedm bodů (12:5). Jihostroj se zvedne při podání Zmrhala a sníží na 14:10. Hosté kupí také technické chyby a je na nich v prvním setu vidět větší nerozehranost než na domácích (19:12). Do koncovky první sady jdou domácí s pohodlným vedením 21:15. Hosté se přiblíží při plachtícím podání Toduy na rozdíl třech bodů (23:20). Za stavu 24:20 nepromění domácí čtyři setboly. Od stavu 24:24 si Ostrava vytvoří další čtyři setboly a první dramatický set vyhrává po šťastném zásahu blokaře Sedláčka 29:27.

Úvod druhého setu patří Českým Budějovicím. Jihočeši skvěle brání na síti a jdou rychle do vedení 1:4. Čistým esem Kružkova snižuje Ostrava na 3:4. Po chytrém manévru nahrávače Matuly na síti srovnávají domácí na 5:5. Od tohoto stavu pokračuje přetlačovaná o každý bod a oba celky poctivě ztrátují (10:10). Až po nevynucených chybách Kružkova a Sedláčka jdou do vedení hosté, 10:13. Ostravě nefunguje spolupráce nahrávače se středovými hráči, přesto kapitán Janků snižuje na 12:13. Vzápětí přichází velká minela blokaře Toduy a náskok hostů se rozplynul. Todua svou chybu vzápětí napravuje a čistým esem upravuje na 13:15. Po nevynucené chybě Janků odskakuje Jihostroj opět na tři body (14:17). Skvělý servis Matuly přiblíží Ostravu opět na dohled (16:17). Nevynucená chyba Stoiloviče a je srovnáno 18:18. Do koncovky jdou oba týmy za vyrovnaného stavu 21:21. Po chytrých servisech domácího blokaře Sedláčka mají domácí dva setboly (24:22). Důrazným útokem Janků vyhrává Ostrava druhý set 25:22.

Úvod třetího setu je vyrovnaný. Oba celky tlačí na podání a výborně útočí (4:4). Jako první odskakují hosté po přímém bodu z podání Ondroviče (6:8). Ostrava ihned srovnává po bloku Kružkova (8:8), Rejlek vzápětí posílá Jihostroj do náskoku třech bodů (9:12). Hostující univerzál skvělé útočí a podává a domácí musí stahovat za stavu 11:16 dosud největší manko v zápase. Hra jednoho z favoritů extraligy je v tu chvíli bezchybná (15:20). České Budějovice si v poklidu dokráčí k vítězství 18:25 a vynutí si pokračování zápasu.

Jihostroj potvrzuje, že se vrátil do utkání také v úvodu čtvrtého setu, kdy jde do vedení 2:4. Po nevynucené chybě Kotase ztrácí Ostrava už tři body (3:6). Po přímém bodu z podání Ondroviče mají Jihočeši k dobru čtyři body (4:8). Ostrava má velké problémy na příjmu. De Amo nachytá Ihnáta plachtícím podáním (5:10), další eso přidává Michálek (6:12). Ostravě nevychází nic, trápí se v útoku, nepomohou ani změny v sestavě. Hosté pestrou hrou navyšují náskok, který je při podání Stoiloviče již devítibodový (9:18). Při podání Ondroviče spěje čtvrtý set k rychlému konci (11:22). Pátý set si Jihostroj vybojuje po jasném vítězství Jihostroje 13:25.

Do zkrácené hry vstupuje lépe Ostrava a při podání Ihnáta jde do vedení 2:0. Rejlek ze dvou dohrávek srovnává na 3:3. Pátý set přináší dosud nejlepší volejbal. Hosté se mohou v útoku spolehnout na svého univerzála Rejlka, který jim zajistí vedení 5:7. Po nevynucené chybě Ihnáta se strany mění za stavu 5:8. Za Ostravu boduje střídající smečař Vancl, hosté si důležitý náskok hlídají (8:11). Po bloku Michálka na Vancla mají České Budějovice tři mečboly (11:14). Michálek zajistí hostům také poslední bod v zápase a v tiebreaku vítězí hosté 12:15.

Autor: Martin Němec

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Bylo to velmi dobré utkání. Budějovice měly slabší chvilku na začátku utkání, my v určitých pasážích třetího setu, ale jinak jsme udrželi odvážný výkon po celé utkání. Měli jsme ve zkrácené hře dvě malé šance urvat set pro sebe, ale ty jsme neproměnili. A to se proti soupeři, jakým jsou České Budějovice, musí, jinak nevyhrajete.“

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Osobně mě porážka hodně mrzí, protože jsme vydřeli první dva sety v koncovce a nakonec jsme výhru ztratili ve zkrácené hře. Bylo to velmi dobré utkání. Gratuluji soupeři, že zvládl zkrácenou hru a bere dva body.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Na rozjezd to bylo dobré utkání. Ostrava na nás vletěla a výborně podávala. My jsme se tam trochu motali. Už druhý set jsme měli dotáhnout do úspěšného konce, ale nezvládli jsme koncovku. Domácí pak ubrali na agresivitě podání a to nám také pomohlo. Od třetího setu byla kvalita na naší straně a zápas jsme nakonec zvládli.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Oproti zápasu v loňské sezoně jsme nic nepodcenili a přijeli do Ostravy o den dříve. Domácí do zápasu vletěli, výborně podávali a to se proti nim hrálo špatně. Postupně jsme se dostávali do hry. Nepovedlo se nám pár balónů v druhém setu, ale od toho třetího jsme šli za důležitým vítězstvím a jsem rád, že jsme zvládli tiebreak.“