Shrnutí zápasu 21. 2. 2021

Jihostroj v Českém poháru končí. Do finále postupuje Liberec

V semifinále Českého poháru stál proti Jihostroji silný tým Liberce, který si přenesl skvělou formu ze čtvrtfinále. Dukla zvládla lépe koncovku prvního i druhého setu a sahala dokonce k ukončení zápasu po třech setech. Jihostroj nakonec vybojoval pokračování zápasu, ale pak se projevila únava z dlouhé čtvrtfinálové bitvy. Jihostroj neměl svůj den, naopak Dukle se dařilo na příjmu i útoku. Cesta Českým pohárem tak pro Jihostroj končí před branami finále.
semifinále ČP, ne 21. 2. 2021, 15:00
VK Dukla Liberec
1:3
23:25, 23:25, 26:24, 18:25

VK Jihostroj České Budějovice: Stoilovič, Ondrovič, de Amo, Michálek, Todua, Schouten, libero Kryštof. Střídali: Polák, Zmrhal, Piskáček

VK Dukla Liberec: Leikep, M. Kriško, T. Kriško, Krajčovič, Kovalčuk, Šulista, libero Kopáček. Střídali: Pavlíček, Štokr, Srb, Šafranovič, Suda

Nejvíce bodů: Schouten 24, Michálek 12, Stoilovič 10 – M. Kriško 20, T. Kriško 18, Šulista 10

Útoky: 51:57

Esa: 3:1

Bloky: 6:13

Chyby soupeře: 30:28

Rozhodčí: Pecháček a Grabovský

Do utkání vstoupil lépe Liberec a hned se ujal dvoubodového vedení. Vypadalo to, že se Jihostroj bude, tak jako včera, pomalu rozjíždět. Nicméně Českobudějovičtí hned přidali na servisu a těžkou plachtou „našli“ na příjmu v nedbalkách Šulistu. Pak přišla pasáž výborné obrany v poli Jihostroje a obhájce trofeje se ujal tříbodového vedení. V polovině setu, kdy se oba nahrávači snaží hrát hlavně středem, je stav opět srovnaný, 18:18. Můžeme se těšit na dramatickou koncovku. Blok Krajčoviče nutí trenéra Dvořáka sáhnout k již druhému time outu, protože na servisu hrozí Michal Kriško. Ne, Jihostroji se přestává dařit středem a Dukla má do koncovky pohodlný náskok 21:18. Na útoku neomylný Tomáš Kriško opět posouvá Duklu blíže k vítězství v prvním setu. Opět středem snižuje Todua, následně je dvakrát zablokovaný Štokr a skóre se opět srovnává, 23:23. Vrací se Michal Kriško, který hned z doskoku uhrává veledůležítý bod a blok Leikepa ukončuje první set.

Druhý set začíná tlakem Jihostroje, ale žádný velký bodový únik se nekoná. Přestože se Dukle nedaří na servisu, daří se ji v obraně a na síti uhrávají Liberečtí těžké míče a stav se stále vyrovnaný, 7:7. Toduu střídá na blok mladý Polák. Na útoku v této fázi setu úřaduje Michálek a je opět srovnáno, aby následně Jihostroj opět po smeči Michálka odskočil opět o dva body, 13:11. Těsně před vstupem do koncovky druhého setu si Jihostroj udržuje tříbodový náskok, 19:16. Dukla zvýšila agresivitu, hlavně na bloku, a je opět, tak jako v prvním setu, v koncovce srovnáno, 20:20. Esem Shafranoviche jde Dukla hned do vedení, 22:20. Jihostroj úplně přestal tlačit na servisu, naopak příjem soupeře a následný útok je bezchybný, Dukla vede 24:22. Mečbol ještě se štěstím odvrací Schouten, ale následný jistý útok Tomáše Kriška, ukončuje druhý set. Dukla překvapivě, ale zaslouženě vede 2:0.

Začátek třetího setu, tak jako celý zápas, je opět vyrovnaný, ale Liberečtí se zdají, i s vědomím dvousetového náskoku, ve větší pohodě. Dukla odskakuje o dva body a trenér Dvořák opět posílá do hry Poláka. Hrubá chyba Kovalchuka stav opět srovnává, 9:9. Schouten přidává eso a nyní odskakuje o dva body Jihostroj. Průběh třetí setu je jak na houpačce, každý chvilku tahá pilku. Opět jdou České Budějovice do trháku, nyní po výborném servisu Ondroviče, 16:13. Jakmile Dukla poleví na servisu, Jihočeši jsou neomylní. Jihostroj stále přidává a do koncovky jde s luxusním náskokem 19:15. Bude to stačit? No, asi nestačí, podání Šulisty trápí budějovické hráče a hned je srovnáno 19:19. I v tomto setu Jihostroj prohospodařil slibný náskok před koncovkou. Excelují oba univerzálové na útoku, 21:21. Je jasné, že to bude opět o dva body, 23:23. A jedeme dál, videorozhodčí neviděl teč při útoku Leikepa a Jihostroj snižuje na 1:2.

Čtvrtý set začíná třemi bloky Dukly a jejím vedením 3:0. Malá teč Poláka na bloku a následný jeho neúspěšný útok středem dávají Liberci již pětibodový náskok, 8:3. Dukla je v laufu, ale Šulista netrefil „konečky“ bloku a Jihostroj snižuje. Tento set začíná být „labutí písní“ obhájce trofeje. Dukla vede 12:6 a trenér Dvořák posílá do hry nahrávače Piskáčka. Jihostroji nezbývá nic jiného než „solit“ servis, ale liberečtí přijímači jsou připraveni. Na hřiště přichází místo Michálka Zmrhal, ale v tvářích Jihočechů je spíš zmar než bojovnost. Na ztrátu nemá Dukla problém a postup do finále by si neměla nechat ujít, vede 20:14 a další blok Leikepa ji opět posouvá o kousek blíž k vytouženému postupu. Nekompromisním blokem ukončuje zápas Šulista. Dukla vrátila Jihostroji loňskou porážku a postupuje do finále.

Autor: Jiří Carba

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Po tři sety to byl vyrovnaný zápas, poté jsme již trochu odpadli fyzicky. Tři sety rozhodovaly vždy určité úseky okolo stavu osmnáct, kdy jsme vedli o dva nebo tři body a vlastní nekoncentrovaností, která vyplynula z toho, že byly nějaké dohady s rozhodčími, jsme body pustili Dukle. Bojovali jsme a myslím, že jsme odevzdali maximum.

Martin Kryštof (libero VK Jihostroj České Budějovice): Pro nás velice těžký zápas. Trochu jsme si první dva sety zbytečně sami zavařili. V útoku jsme nebyli tak důrazní, jak bychom potřebovali. Vytvořili jsme si náskok, ale hloupými chybami jsme se připravili o to, abychom si ho udrželi. Liberec vyhrál proto, že měl více sil a byl agresivnější.

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Musím pogratulovat klukům, protože hráli trpělivě a soustředili se po celou dobu utkání. Koncentraci jsme trochu ztratili až ve třetím setu kvůli hádkám s rozhodčími. Celé utkání jsme drželi hlavu nahoře a zaslouženě vyhráli. Jsem šťastný, že jsme přes České Budějovice postoupili.

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Podle mě rozhodly první dva sety, kde jsme se tahali jsme o každý míč. Bylo důležité, že jsme hráli agresivně, protože jsme věděli, že pouze tak můžeme Budějovice porazit. Ve třetím setu byly Budějovice šťastnější než my, ale celkově jsme podali úplně super výkon. Bylo tam nasazením a úspěšnost na útoku. Nejvíce bych vyzdvihl našeho nahrávače Kovalčuka, který odehrál skvělý zápas.