volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 25. 3. 2021

Výhra v Liberci v play-off po šesti letech. Jsme krok od finále!

Po vyrovnaném prvním duelu na palubovce Jihostroje se čekala obdobná bitva i v odvetě v Liberci. Jihostroj však hrál od začátku neuvěřitelně. Univerzála Schoutena nahradil Rejlek, který v zápase dominoval. Navíc se podařilo eliminovat hostujícího démona Michala Kriška. Svěřenci trenéra Dvořáka zvítězili po týmovém výkonu už ve třech setech a jsou krok od finále extraligy!
Semifinále – 2, čt 25. 3. 2021, 18:00
VK Dukla Liberec
VK Jihostroj České Budějovice
0:3
21:25, 22:25, 22:25

VK Dukla Liberec: Leikep, Kovalčuk, P. Šulista, Krajčovič, M. Kriško, T. Kriško, libero Kopáček. Střídali: Pavlíček, Suda

VK Jihostroj České Budějovice: Schouten, Stoilovič, Todua, de Amo, Michálek, Ondrovič, libero Kryštof. Střídali: Polák, Rejlek, Mach

Nejvíce bodů: M. Kriško 13, T. Kriško 11, P. Šulista 10 – Rejlek 18, Michálek 12, Todua 10

Útoky: 39:46

Esa: 2:4

Bloky: 4:8

Chyby soupeře: 20:17

Rozhodčí: Rychlík a Činátl

Komentář

Hosté v úvodu po velmi krásné a dlouhé rozehře se ujímají vedení 1:3 z pohledu domácích (útok Petr Michálek). V další mezihře se na bloku vyznamenává Valerii Todua a hosté rychle odskakují o tři body (1:4). Po čistém esu (prasátko) nahrávače Jihostroje si domácí trenér Michal Nekola žádá oddechový čas (3:7 – eso Miguel De Amo). Až eso domácího diagonálního hráče Michala Kriška snižuje nepříznivé vedení Jihostroje (5:7). A další paráda na podání, nyní jmenovce Michala – Tomáše Kriška a domácí jsou již jediný bod za svým soupeřem (eso - 7:8). Při tvrdém podání Adama Schoutena začínají hosté opět domácím bodově odskakovat (8:12). Ale potom Adam Schouten smečuje do velkého autu, napodobuje ho Filip Stoilovič a je vyrovnáno (12:12 – time hosté). Po tvrdé smeči Tomáše Kriška o blok Jihostroje se domácí volejbalisté dostávají do nepatrného vedení (14:13). Vedení Dukly ale nemá dlouhé trvaní. Smeč do autu domácího hráče a přesný útok Adama Schoutena posílá zpět hosty do vedení (14:16). Po úspěšném bloku Adama Schoutena hosté přidávají další bod a již vedou 15:18. Po další nevynucené chybě, smeči do autu Adama Schoulen, je Liberec jeden bod od vyrovnání (17:18). Poprvé se nám na hrací ploše zažlutilo. Tomáš Kriško obdržel žlutou kartu, protože si zavazoval tkaničku (17:19). Po nesouhře na útoku se hosté zadarmo dostávají do útoku a ten proměňují a máme tu druhý time Dukly (20:23 – smeč Petr Michálek). První setbol utkání přichází po bloku za stavu 20:24. Zkažené podání Filipa Stoiloviče oddaluje konec setu. Po vytlučeném trojbloku Dukly (smeč Petr Michálek) hosté získávají první sadu a ujímají se vedení 0:1 na sety.

Po vyrovnaném úvodu druhé sady (5:5) se domácím podařilo blokem zastavit Adama Schoutena a odskočit o dva body (7:5 – blok Tomáš Kriško). Po přesně sehraném signálu středem domácí přidávají další bod a trenér Jihostroje René Dvořák zastavuje hru oddechovým časem a do hry posílá Filipa Rejlka (8:5 – smeč Libor Leikep). Filip Rejlek se 2x prosazuje na útoku a domácí již vedou o pouhý bod (8:7). Tříbodové vedení na stranu Liberce vrací Libor Leikep technickou smečí do zadní poloviny hřiště soupeře (10:7). Další paráda na útoku Filipa Rejlka snižuje na rozdíl jediného bodu (11:10). Dvě velmi sporná rozhodnutí hlavního rozhodčího a je vyrovnáno (2x teče bloku – 14:14). Na takto důležitá utkání by mělo být přítomno jestřábí oko, aby rozhodování bylo spravedlivé. Hosté se takto snadno dotáhli na Duklu. Po smeči Filipa Rejlka o blok Dukly a bloku Valerie Todua jsou rychle ve vedení (16:18 – time Dukla). Plachtivé podání Valerii Todua dopadá mezi dva hráče Dukly a hosté již vedou 18:21. Michal Kriško z velké nouze snižuje na rozdíl jediného bodu (20:21). Přesto první setbol získává Jihostroj po další nepříjemné smeči o blok Dukly Filipa Rejlka (22:24). Hned první setbol hosté blokem (Valerii Todua) proměňují a získávají i druhý set.

To třetího setu vstupuje lépe družstvo Michala Nekoly. Při podání Tomáše Kriška smečuje Filip Stoilovič do velkého autu a Dukla se ujímá vedení 3:1. Až dobře postaveným blokem (Peter Ondrovič) se hostů podařilo za stavu 5:5 vyrovnat a přetahovaná o každý bod nám plyne dál při krásných volejbalových výměnách s tvrdým zakončením. Po jednobloku Libora Leikepa se domácí vrací do dvoubodového vedení (9:7). Záhy je ale opět stav nerozhodný, útočící hráč Dukly se dotkl sítě, a když Filip Rejlek se opět prosazuje na útoku, hosté jsou v nepatrném vedení (9:10). Blokem se hostům daří získat další plusový bod a již vedou o dva body (11:13 – blok Peter Ondrovič). Až technický úder Tomáše Kriška srovnává stav třetího setu (15:15) a bitva o každý míč pokračuje. A další kulišárna na útoku Tomáše Kriška vrací Duklu do těsného vedení (17:16). Vedení Dukly ale brzy končí, eso Filipa Stoiloviče posílá do vedení Jihostroj (17:18). V koncovce se Dukle nedaří prosadit na útoku a po šťastné smeči Filipa Rejlka hosté odskakují o dva body (19:21 – time domácí). Po time se nepodařilo oklamat nahrávači domácích blok Jihostroje a hosté jsou velmi blízko vedení 2:0 na utkání (19:22 – time Dukla). Po odpočinku se na útoku prosazuje Michal Kriško a Dukla se přibližuje na jediný bod (21:22 – time Jihostroj). První mečbol utkání si připisuje Filip Rejlek, který vytlouká trojblok Dukly (22:24). Utkání končí čistým esem Adama Schoutena, kterého na podání z lavičky poslal trenér hostů René Dvořák. Ten se mu odměnil přesným podáním a ukončil velmi pěkné utkání.

Autor: Zdeněk ŠOLC

Ohlasy

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Je to ohromně cenné vítězství. Do utkání jsme šli s tím, že nemáme co ztratit a cítili jsme, že by to mohlo vyjít. Potvrdilo se, že máme výbornou lavičku. Strašně nám pomohl Filip Rejlek, který výborně zastoupil Caseyho Schoutena. V závěru dal Schouten eso, takže pomohl obráceně zase on. Pepa Polák nám jako střídající hráč pomohl na bloku, Radek Mach to samé. Toto je vítězství celého mančaftu a jsem rád, že se nám podařilo zaskočit Duklu. Samozřejmě není ještě nic ukončeno. Dukla je výborný mančaft, která se z toho dokáže oklepat, což již ukázala ve čtvrtfinále s Ostravou.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Předvedli jsme perfektní výkon. Hlavně jsme se poučili z toho posledního zápasu doma a povedli se nám vstupy do jednotlivých setů, což nám hrozně pomohlo. Psychicky jsme na tom potom byli dobře. Tím, že jsme na tom byli bodově lépe než soupeř, tak se nám s klidem vstupovalo do koncovek, které jsme potom všechny zvládli.

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Jsme zklamaní, protože jsme doma prohráli 0:3. V play-off se velmi těžko nahrazují tyto prohrané domácí zápasy. Gratuluji soupeři, protože si hráči poradili s těžkými situacemi. Myslím si, že v druhém setu, když jsme vedli, tak jsme se zbytečně nechali dvakrát rozhodit rozhodnutími rozhodčích.

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): Přišlo mi, že jsme do koncovky byli rovnocenným soupeřem, ale potom přišly naše nepřesnosti a chyby. Hosté si vedení vždy pohlídali. Hostům vyšlo střídání s Filipem Rejlkem, kterého jsme neubránili. Útočil, kam chtěl, a na jeho míče jsme si prakticky nesáhli. Musíme se z prohry rychle oklepat. Může to být ještě dlouhé, jen musíme věřit tomu, že to ještě zlomíme.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2023/24

# TÝM Z BODY
1. Lvi Praha 24 65
2. Kladno 24 56
3. Liberec 24 53
4. Jihostroj 24 52
5. Karlovarsko 24 50
6. Příbram 24 35
7. Odolena Voda 24 31
8. Brno 24 27
9. Beskydy 24 25
10. Benátky n. J. 24 21
11. Zlín 24 20
12. Ostrava 24 17
13. Ústí nad Labem 24 16
kompletní tabulka

Další články

Mládež 15. 07. 2024

Volejbalové léto: Zábava i tréninky pod vedením profi hráčů

Mládež 09. 07. 2024

Jihostrojáci reprezentují na mládežnických ME