volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 12. 4. 2021

Famózní obrat! Jihostroj se udržel ve hře o titul

Třetí finálové utkání v Karlových Varech nabídlo neuvěřitelné drama. Jihostroj prohrál první dvě sady a Karlovarsko v tu chvíli dělil jediný vyhraný set od titulu. Od třetího setu však nastal nevídaný obrat. Jihostroj vyhrál dva sety v řadě a nakonec zvládl i infarktový tie-break. České Budějovice jsou prvním týmem, který zvítězil na palubovce Karlovarska. Jsme zpět ve hře o titul!
Finále – 3, po 12. 4. 2021, 17:10
VK ČEZ Karlovarsko
VK Jihostroj České Budějovice
2:3
28:26,25:23.23:25,22:25, 18:20

VK ČEZ Karlovarsko:  Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Lux, Ticháček

VK Jihostroj České Budějovice:  Mach, Rejlek, Zmrhal, Todua, de Amo, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Stoilovič, Polák, Schouten, Ondrovič

Nejvíce bodů: Indra 20, Wiese 16, Vašina 11 – Rejlek 33, Michálek 17, Stoilovič a Todua 8

Útoky: 4:10

Esa: 2:9

Bloky: 8:8

Chyby soupeře: 49:46

Rozhodčí: Rychlík a Krtička

Komentář

První set třetího finále začínají lépe hosté. Po několika chybách svého družstva si za stavu 4:0 pro Jihostroj bere první oddechový čas trenér Novák. Tlak hostů v úvodu setu pokračuje dál a za stavu 2:8 z pohledu domácích, je trenér domácích Novák donucen si vzít druhý oddechový čas. Hráči Jihostroje výborně podávají a domácí hráči se nemohou dostat do zápasového tempa. Stav je 12:6 pro Jihostroj. Karlovarsko se dobrým blokem dostalo do zápasu a mírně stahuje náskok hostů. Za stavu 14:11 pro Jihostroj si bere první oddechový čas trenér Dvořák. Hra se v prvním setu vyrovnala. Jihostroj si stále drží tříbodový náskok a stav je 18:15. Domácí Wilson skvělým podáním připisuje dva body na domácí konto a za stavu 18:17 pro Jihostroj si bere druhý oddechový čas trenér Dvořák. Do koncovky prvního setu jdou ve vedení 22:20 České Budějovice. Patočka nekompromisním útokem přidává další bod Karlovarska a sám odchází na podání. Stav je 22:21 pro Jihostroj. Skvělý blok Luxe a další bod pro Karlovarsko. Za stavu 23:23 přichází na podání na straně hostů Filip Rejlek a dává eso, 24:23 pro Jihostroj. Domácí ztrátují a za stavu 24:24 přichází na podání Patrik Indra. Indra podání kazí, stejně jako po něm na straně Jihostroje Zmrhal. První setbol domácích přichází za stavu 27:26. Karlovarsko ukončuje první set skvělým útokem Lukáše Vašiny. První set končí stavem 28:26 a Karlovarsko se tak ujímá vedení 1:0 na sety.

Na začátku druhého setu útočí lépe domácí Karlovarsko a vytváří si náskok dvou bodů, 5:3. Domácí stále nepolevují a drží si náskok jednoho bodu, avšak za stavu 7:6 pro domácí si hostující trenér Dvořák bere challenge, která byla úspěšnější pro hráče Jihostroje a stav je srovnán 7:7. Domácí ovšem přitvrzují na servisu a odskakují opět na rozdíl tří bodů a za stavu 10:7 si hostující trenér Dvořák bere první oddechový čas. Hráči Karlovarska nepolevují a za stavu 12:7 si bere českobudějovický trenér druhý timeout. Hráči Jihostroje zlepšili útok a bodový náskok Karlovarska stáhli na rozdíl pouhých dvou bodů, tudíž trenér Novák na to reaguje oddechovým časem pro svůj tým, 15:13 pro domácí. Do koncovky druhého setu vstupují lépe domácí s náskokem tří bodů na hráče Jihostroje, 20:17. Skvělý servis Filipa Rejkla donutil trenéra domácích borců k druhému oddechovému času a to za stavu 20:19. Po esu Schoutena je stav srovnán 22:22 a koncovka druhého setu přináší mírné drama. Drama ovšem přerušuje Lukáš Vašina, který skvělým blokem ukončuje druhý set a hráči Karlovarska vítězí 25:23.

Třetí set začínají lépe domácí a za stavu 5:2 si hostující trenér bere oddechový čas. Domácí hráči nepolevují v bodové nadílce a odskakují na rozdíl čtyř bodů, 8:4. Tým Jihostroje odpověděl tvrdým servisem a stahuje bodové manko na rozdíl dvou bodů, na to reagoval kaprál domácích Novák oddechovým časem pro svůj tým, 11:9 pro Karlovarsko. Skvělé podání Patrika Indry donutilo trenéra Budějovic k timeoutu, domácí borci totiž opět utíkají na rozdíl čtyř bodů, 14:10. Hráči Jihostroje stáhli náskok domácích a před koncovkou třetího setu je rozdíl pouze jeden bod ku prospěchu hráčů Karlovarska, 19:18. České Budějovice stáhly náskok a do koncovky třetího setu vstupují oba týmy s nerozhodným výsledem 20:20. Trenér Novák na srovnání reaguje oddechovým časem. Dramatická koncovka pokračuje a stav je stále vyrovnaný 21:21. Svěřenci trenéra Dvořáka tvrdě servírují a vytváří si náskok dvou bodů. Stav je 24:22 a hosté mají první setbol v zápase. Hosté setbol využívají a oddalují tak konec zápasu i celé sezony. Třetí set končí 25:23 pro hosty.

Do čtvrtého setu vstoupili lépe hráči Jihostroje, za stavu 2:4 z pohledu domácích si trenér Novák bere challenge, která připsala třetí bod hráčům Karlovarska, 3:4 pro hosty. Jihočeši skvěle brání a vytváří tímto tlak na domácí hráče, ti však chybují a hostující tým se ujímá vedení 9:6. Za tohoto stavu reaguje trenér Novák oddechovým časem. Po skvělém bloku Keeminka je stav srovnaný 11:11. Budějovický hráč Filip Rejlek tvrdě podává a připisuje tak svému týmu tři body, trenér Novák si bere oddechový čas pro svůj tým za stavu 15:12 pro Jihostroj. Blíží se koncovka čtvrtého setu, do které lépe vstupují České Budějovice, 20:17. Karlovarští odmítají trhák v koncovce čtvrtého setu, konkrétně to byl karlovarský kapitán Ticháček, který svým blokem přibližuje domácí na rozdíl jednoho bodu. Za vedení Jihostroje 22:21 na to trenér Dvořák reaguje oddechovým časem. Konečné skóre 25:22 se přiklonilo na stranu hostujícího celku, který tak srovnává třetí finálové utkání na 2:2.

Rozhodují set je od samého začátku vyrovnaný, žádný z týmů si nevytvořil rozhodující náskok, 5:5. Hráči Jihostroje tvrdým servisem odskakují na rozdíl dvou bodů, 8:6 a dvoubodové vedení si udržují. Za stavu 12:10 si bere kaprál Novák oddechový čas pro svůj tým. Domácí srovnávají skóre a za stavu 13:13 si bere hostující trenér Dvořák timeout. Drama v pátém setu rozhodl blok Jihostroje. České Budějovice vyhrávají pátý set 20:18 a celé utkání 3:2 na sety a snižují stav finálové série na 1:2.

Autor: VK Karlovarsko

Ohlasy

René Dvořák (hlavní trenér VK Jihostroj České Budějovice): Byli jsme skoro na dně, ale série pokračuje. V předchozích dvou zápasech jsme nepředvedli, co v nás je, teď se nám to povedlo. Snad jsme konečně našli optimální sestavu. I když jsme vyhráli, tak Karlovarsko mělo v určitých momentech obrovské štěstí. Strašně moc mě těší, že jsme po dvou smolně prohraných koncovkách našli sílu na obrat v zápase. Musíme si to přenést do dalšího utkání. Chtěl bych pochválit celý tým, ukázali jsme charakter.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Série je znovu otevřená a vrací se k nám. Doufám, že doma tentokrát vyhrajeme, abychom se mohli za týden podívat zpátky do Varů.

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): My jsme měli utkání slušně rozehrané, ale od začátku jsem cítil, že nám chybí euforická nálada. Začali jsme hrát profesorsky a přizpůsobili jsme se Budějovicím, které byly trochu kompaktnější. Musíme přidat více energie, lítat po hřišti, radovat se... Trochu nás zklamalo podání. Ale jdeme dál, vedeme 2:1 a není třeba mít hlavu dole. Gratuluji soupeři.

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Mrzí nás, že jsme zápas nedotáhli do konce, ale takový je sport. Finále je hrozně těžké. Poslední krok je vždy nejtěžší. Myslím si, že se na některých hráčích projevila nervozita. Hlavně byla hrozně vidět zkušenost Jihostroje. Věděli, že my ze zápasu budeme nervózní. Oni nebyli a hráli dobře. Jihostroj dobře přihrával a zaslouženě vyhrál. My už jsme byli blízko, ale Budějovice byly lepší.

tabulka UNIQA extraliga 2021/22

# TÝM Z BODY
1. Karlovarsko 4 8
2. Jihostroj 3 7
3. Kladno 3 6
4. Lvi Praha 4 6
5. Příbram 2 6
6. Beskydy 4 5
7. Ostrava 4 4
8. Brno 1 3
9. Liberec 3 3
10. Odolena Voda 3 3
11. Ústí nad Labem 2 3
12. Zlín 3 0
kompletní tabulka

Další články

Shrnutí zápasu 16. 10. 2021

Jihostroj smetl Ostravu po třech setech

Preview 15. 10. 2021

Jihostroj přivítá v sobotu ve Sportovní hale Ostravu