volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 22. 12. 2021

Jihostroj vyhrál v Liberci 3:1 a rok 2021 zakončí na prvním místě

Dohrávku 1. kola zvládli lépe Jihočeši, kteří si poradili s trápícím se Libercem stejným výsledkem jako minulý týden – 3:1. Do zápasu opět nastoupil místo zraněného de Ama nahrávač Piskáček, který vydatně pomohl Jihostroji ke třem bodům. České Budějovice vyhrály v extralize pojedenácté v řadě a vánoční svátky stráví na vedoucí pozici v tabulce.
1. kolo, st 22. 12. 2021, 18:00
VK Dukla Liberec
VK Jihostroj České Budějovice
1:3
22:25, 25:18, 15:25, 21:25

VK Dukla Liberec:  Kovalčuk, Demar, Leikep, Křesťan, Janků, Veselý, libera Kopáček a Pavlíček. Střídali: Pražák, Pavičevič, Staněk, Bryknar

VK Jihostroj České Budějovice:  Piskáček, Michálek, Mach, Schouten, Stoilovič, Polák, libero Kryštof. Střídali: Licek, Kriško, de Amo

Nejvíce bodů: Křesťan 17, Janků 13, Leikep 10 – Stoilovič 19, Schouten 16, Licek 8

Útoky: 45:44

Esa: 6:7

Bloky: 5:9

Chyby soupeře: 27:33

Rozhodčí: Rychlík a Dmejchal

Diváci: 320

Komentář

Po úspěšném bloku Filipa Stoiloviće se hosté dostávají do dvoubodového vedení za stavu 2:4 z pohledu domácího celku. První přímý bod z podání v dnešním utkání zaznamenává Jakub Janků a je vyrovnáno (5:5). Dvoubodové vedení si Jihostroj získává zpět krásnou ulívkou (7:9 - Casey Adam Schouten), ale blok Davida Janků rychle stav první sady srovnává (9:9). A když Casey Adam Schouten zalívá do velkého autu, máme tu první odpočinek Jihostroje. Davidovi Janků se na bloku daří a Dukla již vede o dva bodíky (11:9). Libor Leikep hned z první ukončuje další mezihru a Jihostroj střídá. Obraz hry se nemění, další paráda na podání Lukase Demara, příjem podání přelétá na stranu Dukly a Libor Leikep zatlouká míč do debla. Druhý time René Dvořáka na sebe nenechává dlouho čekat (13:9). Blokem Jihostroj koriguje nepříznivý stav a máme tu oddechový čas i na straně domácích (15:13 – blok Josef Polák). Po time domácí míří do těsného autu, další bod přichází po esu Casey Adam Schoutena a je vyrovnáno (15:15). To je sport. Obě družstva hrají na hraně rizika, k vidění je řada krásných výměn a diváci, kteří si našli cestu na dnešní utkání, musí být určitě spokojeni. Jen škoda, že tu není jestřábí oko. Smeč do sítě Jihostroje rozhodčí odpískal jako vytlučený blok a bod putuje na stranu hostů, další míč z útoku se otírá o pásku a hosté jsou ve vedení 19:20. Po druhém time Dukly přetlačovanou na sítí vyhrává Casey Adam Schouten a hosté vedou o dva body (19:21). První mečbol získává Jihostroj po dalším útoku domácích do autu (22:24). Set dohrává domácí diagonální hráč Milutin Pavićević útokem do sítě a hosté získávají první sadu v poměru 22:25.

I do druhého setu vstupuje lépe Jihostroj, když po esu Radka Macha hosté vedou 1:3. V další rotaci je vyrovnáno (David Janků). To jsou věci. Volodymyr Kovalčuk svým plachtivým podáním získává čisté eso a Dukla vede o dva body (8:6). Po tvrdém podání Filipa Křesťana domácí přidávají další plusové body a René Dvořák rychle zatavuje hru oddechovým časem (13:9 – 2x eso). Po neuvěřitelné rouře Martina Licka již domácí vedou 18:13. Další vzrušení přichází po teči hráče Jihostroje v poli, který musel posoudit až druhý rozhodčí (19:13). Další dohadování s hlavním rozhodčím a nyní se žlutí na straně Jihostroje a první sporný bod získává Dukla (21:15). Již za stavu 24:17 po tvrdém podání Davida Janků má Dukla setbol. Zkažené podání nám oddaluje konec druhé sady. Ale i Filip Stoilović kazí podání a je vyrovnáno.

Po vyrovnaném začátku třetí sady tu máme opět sporné míče. A body přibývají pouze na straně Jihostroje i díky červené kartě (stav 2:1 pro Duklu – 3:7 pro Jihostroj, time Dukla). Po time se hra zklidňuje. Dukla pomalu snižuje náskok Jihostroje (7:9 – Casey Adam Schoute aut). Další bod přímým bodem z podání přidává Lukas Demar (9:10) a když Filip Křesťan vytlouká blok Jihostroje, je vyrovnáno (11:11). Slabší chvilku si na příjmu vybírá Dukla a Jihostroj získává dva body v řadě a vrací se do vedení (12:15 – eso Martin Licek, time Dukla). Po time Dukla dvakrát nevynuceně chybuje a hosté bodově ujíždějí (12:17, čtyři údery, míč v síti). Až Volodymyr Kovalčuk jednoblokem snižuje nepříjemný rozdíl (15:18). Za stavu 15:20 domácí trenér střídá na nahrávce. Hru oživit přichází Šimon Bryknar, ale další sporný míč prakticky ukončuje třetí set (15:21 – 5:24). Eso Ondřeje Piskáčka posílá hosty do vedení 1:2 na sety.

Domácí hráči se rychle z bodové sprchy ze závěru předešlého setu oklepali a opět začínají být Jihostroji vyrovnaným soupeřem. Až do stavu 10:10 je stav vyrovnán zásluhou dlouhých výměn a naprosto bezchybné hry obou družstev. Mohlo být i déle, ale Dukla nevyužila šanci bez bloku zakončit a toho Jihostroj využil a odskakuje o dva body (10:12 – time Dukla). Ani po time se nepodařilo Dukle vyrovnat, naopak hosté získávají v řadě dva body při podání Josefa Poláka a Dukla si žádá druhý time (11:15). Až ten zabírá a Dukla snižuje (14:16 – blok Filip Křesťan). David Janků vytlouká blok Jihostroje a i hosté si žádají oddechový čas (16:17). Po time přichází velmi přísně odpískání nečistého hraní Dukle a hosté opět zvyšují své vedení (16:19). Až David Janků svým druhým přímým bodem z podání vykřesává jiskru naděje (20:21 – time Jihostroj). Ale po time se Jihostroj vyznamenává na bloku (Radek Mach), daří se mu na podání a rychle získává první mečbol utkání (20:24 – eso Josef Polák). První mečbol chytře odvrací z hlavního kůlu o hlavu Radka Macha Lukas Demar. Ale druhý si již hosté pohlídali. Zalívka Filipa Stoiloviće z hlavního kůlu byla velice přesná a hosté vítězí 1:3 na sety.

Autor: Zdeněk Šolc

Ohlasy

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): Budějovice udržely lepší hru na ztrátu, my jsme měli horší obranu a mezihru, kdy jsme nedokázali bodové míče dohrát. To byly hlavní rozdíly mezi námi a Jihostrojem. V každém setu jsme udělali sérii dvou tří chyb, je to pořád stejné jako v minulých zápasech. Vím, je to těžké, ale hlavně proti takovýmto týmům musíme začít hrát stabilněji. Myslím si, že na jiná mužstva v extralize by tento výkon stačil na vítězství. Jihostroj se vždy opřel o Kanaďana Schoutena, který byl rozdílovým hráčem.

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): Stále stejná písnička jako v posledních čtyřech zápasech – opět jsme prohráli 1:3. Doufám, že se to po Novém roce otočí. Vrátí se nám kluci, kteří jsou zranění, a budeme komplet. Doufám, že potom bude naše hra o něčem jiném.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Po dlouhé době jsme vyhráli v Liberci (v základní části Jihostroj prohrál v Liberci třikrát v řadě, pozn. red.). Tady se moc často nevyhrává, i když má letos Dukla velkou smůlu na zranění. Myslím, že kromě druhého setu jsme podali slušný výkon, takový lepší průměr. Jsem rád, že celé utkání odehrál Ondra Piskáček – a opět velmi slušně.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Hodně těžký zápas a jsem velmi rád, že byl s dobrým koncem pro nás. Přál bych si od Ježíška, abychom byli všichni zdraví a aby na každý extraligový zápas mohla být challenge.

tabulka UNIQA extraliga 2021/2022

# TÝM Z BODY
1. Jihostroj 16 42
2. Karlovarsko 15 39
3. Kladno 16 32
4. Příbram 16 30
5. Lvi Praha 15 27
6. Odolena Voda 15 24
7. Ústí nad Labem 15 23
8. Brno 15 22
9. Ostrava 16 15
10. Liberec 16 13
11. Beskydy 16 10
12. Zlín 15 2
kompletní tabulka

Další články

Fotogalerie 24. 01. 2022

FOTO: Jihostroj potvrdil dlouhodobě skvělou bilanci proti Příbrami

Shrnutí zápasu 23. 01. 2022

České Budějovice porazily v derby Příbram hladce 3:0