Shrnutí zápasu 22. 11. 2021

Jihostroj vyválčil v Praze tři body a vrací se do čela tabulky!

Jihostroj svedl další souboj o první místo, kam se po sobotní výhře na krátko dostalo Karlovarsko. Na vedoucí příčku si dělali naděje i Lvi, jenže Jihočeši začali v Praze zostra a vyhráli první dvě sady. Třetí a čtvrtý set byly velmi vyrovnané, ale Jihostroj už si tři body pohlídal. Vrací se tak na elitní místo v tabulce a stále má ještě zápas k dobru.
9. kolo, ne 21. 11. 2021, 15:30
VK Lvi Praha
1:3
11:25, 22:25, 25:20, 22:25

VK Lvi Praha: McCarthy, Janouch, Smith, Nedeljkovič, Mihajlovič, Čech, libero Moník. Střídali: Pliasetskij, Skakič, Toman, Todua, Ježek

VK Jihostroj České Budějovice: de Amo, Michálek, Mach, Schouten, Stoilovič, Sedláček, libero Kryštof. Střídali: Piskáček, Kriško, Licek

Nejvíce bodů: Mihajlovič 18, Nedeljkovič 14, Smith 13 – Schouten 21, Stoilovič 16, Michálek 9

Útoky: 43:45

Esa: 4:9

Bloky: 14:11

Chyby soupeře: 19:30

Rozhodčí: Kubinec a Spáčil

Diváci: 450

Skóre prvního setu nezůstalo dlouho vyrovnané. Při podání Macha hosté odskočili na vedení 5:2. To si udržovali do stavu 10:7, kdy Jihostroj přidal další bodík. Domácí trenér vystřídal nahrávače a na plochu se dostal Pliasetskyi. Ani to nepomohlo, také další podání Michálka skončilo bodem Českých Budějovic. Kouč Lvů proto sáhl po time. Nic zásadního se ovšem nezměnilo. Skóre bylo 9:15 a domácí trenér požádal znovu o oddechový čas. Po něm stále servíroval Mach a bylo to už 9:18. Nahrávač Janouch se vrátil do sestavy, ani on však nezabránil zdrcující prohře 11:25.

Do druhého setu vrátil trenér Pomr zahajovací sestavu Lvů a zkusil zapojit i srdcaře Toduu. Diváci pookřáli, konečně se hrálo vyrovnaně. Při podání Janoucha se Lvi dostali do vedení 11:10. Pro kouče Jihostroje Dvořáka věc neznámá – vzal si oddechový čas. Pomohl. Za stavu 12:14 se o podobnou vzpruhu pokusil i domácí trenér. Rovněž úspěšně (16:16 – 18:18). Poté hosté znovu odskočili na rozdíl dvou bodů, a byl tu další time. Jihostroj byl stále vepředu, do koncovky se šlo za stavu 19:22. V té době domácím pomohly bloky. Stav byl 21:22 a následoval druhý oddechový čas kouče Dvořáka. Lvi byli při blokařské chuti, dokonce vyrovnali. Jihočeši ale vytáhli svůj žolík, smečař Licek set dopodával – 22:25.

Třetí sadu začali domácí podáním McCarthyho – 2:0. I Michálek ovšem servis umí – 2:2. Lvi se probudili, podával Smithe a oni odskočili na 6:3 a vedení si udržovali až do stavu 11:8. To už bylo na hosty moc, servíroval Michálek a nad sítí úřadoval Mach – 11:11. Poté se ztrátovalo a výměny se prodlužovaly. Konečně se hrál pohledný volejbal. Za stavu 16:14 si kouč Jihostroje vyžádal time. A druhý o chvíli později – blokařům Lvů se v těchto momentech vážně dařilo (18:15). Dvě podání donutily ke stejnému kroku domácí lavičku – Čech mířil do reklam a De Amo dosáhl esa (18:17). I volejbalisté z jihu Čech jsou jen lidé, po chybách jejich smečařů vedli domácí už 21:18. Lvům narostla křídla – velmi vtipně zakončil Mihajlović (22:18). Podobný náskok už se nepouští, zvláště pokud máte v sestavě blokaře kvalit Nedeljkoviće – 25:20.

Domácí začali čtvrtou sadu ve velkém stylu. McCarthy servíroval, Nedeljković blokoval – 3:0. Za stavu 5:1 vystřídal Jihostroj nahrávače. Piskáček se uvedl špatně – technickou chybou. Poté se ovšem uklidnil a při servisu Schoutena (dal i eso) bylo po náskoku – 7:7. Kouč Pomr neváhal a vzal si time. S kvalitními servisy se roztrhl pytel, domácí univerzál Mihajlović se rovněž radoval z esa – 10:8. Hostující Piskáček ho dosáhl dokonce plachtou – 11:11. Zajímají vás, kdo ještě umí eso? Například McCarthy – 13:11. Volejbalisté Jihostroje ovšem nechtěli v Unyp areně hrát tiebreak. Nejprve srovnali a po bloku Sedláčka šli do vedení 18:16. To donutilo domácí kouče k oddechovému času. Nahrávač Janouch našel dvakrát Čecha, který nechyboval – 18:19. Poté se ztrátovalo až do podání Licka a jeho esa (19:22). Domácí kapitán Janouch vykřesal naději – 21:22. Leč marně (22:25).

MVP zápasu podle aplikace SmartVolley tentokrát vyhlašovala česká olympionička Adéla Hanzlíčková. Stal se jím blokař Jihostroje Oliver Sedláček.

Autor: David Nejedlý

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): První set nemá cenu hodnotit, prohrát doma 11:25 je hrůza. Od druhé sady se začalo hrát, jenže jsme v ní udělali deset chyb, což je moc. Pak už to bylo vyrovnané. Škoda, že jsme utkání nedotáhli do tie-breaku. V rozhodujících chvílích byl soupeř důraznější a měl lepší servis.

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Po katastrofickém začátku jsme se dostali do hry. Veliká škoda ztráty druhého setu, který jsme prohráli vlastními chybami. Měli jsme šance, ale bod vždy darovali soupeři. Poté to byl boj, který rozhodl servis. Hosté ho bohužel měli o něco lepší než my.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): První dva sety jsme hráli velmi organizovaně v obraně a dohrávali jsme těžké míče. Lvi nás poté malinko zatlačili servisem a sadu si uhráli. Pak už to byla tahanice. Velice oceňuji střídající hráče, především Piskáček s Lickem nám pomohli.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Z Prahy se nevozí často body. Tento zápas byl toho jasným důkazem. Celkem jednoduše jsme vyhráli první set, ale na ty další jsme se moc nadřeli. Rozhodl servis, který nám v koncovkách vyšel lépe.