volejbalový klub jihostroj české budějovice
Shrnutí zápasu 13. 12. 2021

Jihostroj udržel domácí neporazitelnost i proti Liberci

Sotva se Jihostroj vrátil ze Sibiře, už čelil v extralize liberecké Dukle, která přijela na jih Čech v bojovné náladě. Hosté v prvním setu vedli, ale koncovku první sady nakonec prohráli, a to určilo ráz zápasu. České Budějovice si v utkání sáhly na dno a díky lepším koncovkám setů vybojovaly vítězství 3:1. Vrací se tak do čela extraligové tabulky.
12. kolo, po 13. 12. 2021, 17:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Dukla Liberec
3:1
26:24, 25:15, 22:25, 26:24

VK Jihostroj České Budějovice:  Michálek, Mach, Kriško, Licek, Polák, de Amo, libero Kryštof. Střídali: Schouten, Stoilovič, Piskáček

VK Dukla Liberec:  Kovalčuk, Demar, Leikep, Křesťan, Janků, Veselý, libero Kopáček. Střídali: Staněk, Pavičevič, Pražák, Pavlíček

Nejvíce bodů: Schouten 26, Michálek 16, Stoilovič 15 – Křesťan 19, Demar 15, Veselý 13

Útoky: 55:50

Esa: 7:8

Bloky: 10:11

Chyby soupeře: 27:19

Rozhodčí: Buchar a Rychlík

Diváci: 720

Komentář

Domácí šli do utkání 12. kola UNIQA extraligy jako favorit. V prvním setu ale Liberec skvěle vstoupil do zápasu a na domácích byla znát únava z dlouhé cesty z Ruska, ze kterého se vrátili teprve v pátek večer. K vidění byly zajímavé výměny, ale s blížící se koncovkou setu se zdálo, že mají navrch hosté. Dvě pěkné bloky předvedl Leikep a domácí se nemohli dostat do tempa. V samotné koncovce však Jihostroj zabral. Univerzála Kriška nahradil Schouten, který úspěšně složil na palubovku soupeře čtyři z pěti pokusů. I díky němu nakonec koncovku zvrátil na svou stranu Jihostroj – 26:24.

Ve druhém setu už dominovali českobudějovičtí hráči, a to především zásluhou Schoutena, který byl na útoku nadále velmi efektivní. Nahrávač de Amo a často využíval také smečaře Michálka se Stoilovičem, kteří rovněž několikrát úspěšně útočili. Libereckým univerzálům se nedařilo a hosté stihli během druhého setu zaznamenat pouze patnáct bodů. České Budějovice vyhrály druhou sadu jednoznačně 25:15.

Severočeši se ale dokázali i přes nepovedený druhý set zvednout a ve třetím setu jim začalo dařit. Univerzál Křesťan zaznamenal šest bodů a například nahrávač Kovalčuk pomohl Liberci dvěma bloky. Dukla bojovala a bylo znát, že by ráda utkání na českobudějovické palubovce zdramatizovala. Jihočeši za podpory svých skvělých fanoušků také dělali, co mohli, ale v koncovce úspěšní nebyli. Liberec si zaslouženě došel pro vyhraný třetí set, který ukořistil výsledkem 25:22.

Ve čtvrtém setu už šlo Jihostroji o body, a tak od začátku na soupeře vlétl. Kanaďan Schouten se znovu dostal do parádní formy a obrana Liberce si s ním nevěděla rady. Českobudějovičtí se nakonec v setu dostali do vedení 19:14 a závěr utkání měl být jasnou záležitostí. Jenomže Liberec začal skóre postupně stahoval. Hostující Křesťan několikrát úspěšně zaútočil a Liberec koncovku velmi zdramatizoval. Nakonec byl zápas dramatický až do poslední chvíle a ukončil ho až Michálek bodem ze servisu na 26:24. Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen univerzál Jihostroje Schouten, který zaznamenal celkem 26 bodů.

Ohlasy

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Myslím si, že po celý zápas na nás bylo znát dlouhé cestování z Ruska. Liberec odehrál dobrý zápas, kvalitně servíroval a hrál odvážně. Nahrávač Kovalčuk, který do Liberce přišel, zklidnil jeho hru a pro nás to byl těžký zápas.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Byl to těžký zápas. Bylo vidět, že se na nás podepsalo dlouhé cestování z Ruska. O to je důležitější, že jsme zvládli doma uchránit všechny tři body.

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): Jihostroj šel do zápasu jako favorit, my jsme se chtěli bránit a odvézt si nějaké body. To se nám málem podařilo, ale udělali jsme chybičky uprostřed setů. Já ale týmu nemůžu nic vyčíst, protože jsme bojovali. Zvedáme se po psychické stránce, snažíme se dělat co nejméně chyb, a to je hlavní. Když na tom budeme pracovat dál, tak věřím, že se zvedneme.

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): Budějovice nám ukázaly, jak se hrají koncovky. Gratuluju jim k vítězství. Neodpustím si okomentovat výkon rozhodčích. Když si Budějovice během hry určují, ze kterého balonu si vezmou challenge, tak to považuju za faul na sport.

Fotogalerie

tabulka UNIQA extraliga 2021/2022

# TÝM Z BODY
1. Jihostroj 16 42
2. Karlovarsko 15 39
3. Kladno 16 32
4. Příbram 16 30
5. Lvi Praha 15 27
6. Odolena Voda 15 24
7. Ústí nad Labem 15 23
8. Brno 15 22
9. Ostrava 16 15
10. Liberec 16 13
11. Beskydy 16 10
12. Zlín 15 2
kompletní tabulka

Další články

Ohlasy 24. 01. 2022

VIDEO: Hráli jsme dobře v obraně, chválí Stoilovič v prvním rozhovoru v češtině

Fotogalerie 24. 01. 2022

FOTO: Jihostroj potvrdil dlouhodobě skvělou bilanci proti Příbrami