Shrnutí zápasu 29. 1. 2022

Prohra na Kladně v tie-breaku posunula Jihostroj do čela tabulky

17. kolo bylo plné překvapení. Jihostroj na Kladně prohrával 0:2 na sety, ve třetím a čtvrtém setu se však dokázal vrátit do zápasu. A to i přesto, že se zranil dobře hrající Michal Kriško. Ve vypjatém tie-breaku zvítězili domácí, ale vzhledem k prohře Karlovarska v Praze stačil Jihostroji paradoxně i jediný bod, aby se posunul do čela tabulky!
17. kolo, so 29. 1. 2022, 18:00
Kladno volejbal cz
3:2
25:18,25:19,19:25,23:25, 15:6

Kladno volejbal cz: van Solkema, Kraffer, Špulák, Platačs, Hýský, Kyjanica, libero Kunc. Střídal: Lohr

VK Jihostroj České Budějovice: de Amo, Schouten, Mach, Sedláček, Michálek, Licek, libero Kryštof. Střídali: Polák, Kriško, Piskáček, Stoilovič

Nejvíce bodů: Kraffer a Hýský oba 18, Platačs 16 – Licek 20, Schouten 10, Sedláček a Michálek oba 8

Útoky: 56:46

Esa: 11:6

Bloky: 13:4

Chyby soupeře: 27:37

Rozhodčí: Velinov a Dušek

Diváci: 635

Souboj druhého se třetím začali lépe Jihočeši. Schouten si dokázal poradit s bloky před sebou a díky nadzvednutým balónům od domácích připisoval body. Když navíc Kraffer a Hýský poslali útoky do zámezí, vedli hosté už o tři body. Následně začal souboj obran a zejména Kladenští toho v poli hodně vychytali. V polovině dějství krásná výměna, ve které hned třikrát odvrátili hrozbu Jihostroje a sami slavili. Vzápětí se dostali do trháku a kouč Dvořák si musel vzít time-out. Oddechový čas se Českým Budějovicím vyplatil a podařilo se jim smazat manko. Vzápětí si však Fortuníkovi svěřenci vzali náskok zpět. Útoky Jihostroje začali končit v zámezí a Špulák s van Solkemou navíc postavili nad sítí zeď. Trenér Dvořák začal míchat sestavou, rozjeté Kladno si však závěr úvodního dějství pohlídalo.

Kladno pokračovalo v laufu i zkraje druhého setu. V dresu Jihostroje sice zlobil Schouten, avšak Orli si díky útoku Hýského a esu Špuláka odskočili do dvoubodového vedení. Vzápětí však o něj přišli. Zpoza koncové lajny se o srovnání zasloužil Licek. Následně začala přetahovaná až do poloviny setu, kdy se domácí začali pomalu vzdalovat soupeři. Trenér Dvořák musel opět reagovat dvěma oddechovými časy v krátkém sledu. Nizozemec van Solkema vytvořil svému týmu až pětibodový náskok. Za hosty navíc chyboval i Schouten na kůlu a Středočeši mířili za ziskem druhého setu. Tečku udělal Platačs.

Trenér Dvořák nasadil od začátku třetího setu Kriška a tento tah se mu začal postupně vyplácet. Kladno navíc začalo chybovat na servisu, naopak Jihočeši se na něm postupně zlepšovali a třetí set byl plně v jejich režii. Postupně si vybudovali luxusní sedmibodový polštář. Hýský v útoku a Špulák ještě odložili konec třetího dějství, nicméně Schouten zařídil prodloužení zápasu.

Ziskem třetí sady povzbuzení Jihočeši vstoupili lépe i do čtvrtého dějství. Kladenští se ale hodně rychle oklepali a odskočili hostům na rozdíl dvou bodů. V polovině setu ale začali Orli chybovat. Jejich útoky začaly létat mimo a rázem během chvilky měly navrch České Budějovice. Šlágr kola se začal proměňovat ve spektakulární drama. Za stavu 18:17 pro Kladno přišel ošklivý moment, kdy Kriško špatně dopadl a celá hala během setiny vteřiny ztichla. Výměna se opakovala a Schouten díky nadraženým blokům srovnal. V tu chvíli začala přetahovaná. Zatímco Špulák poslal servis do zámezí, tak Licek vybral chytře Hýského a přímým bodem zařídil Jihostroji setboly. První van Solkema blokem odvrátil, druhý už ale Michálek proměnil a vynutil si tie-break.

Pátou sadu zahájili lépe Orli, hned zkraje utekli Českým Budějovicím o dva body. Piskáček navíc zkazil nahrávku a Kladno šlo do trháku. Kouč Dvořák vzápětí zkoušel reklamovat a odnesl pokárání od rozhodčích. Po další výměně, kterou hosté zakončili do autu, ruply nervy kapitánu Machovi a Kladno získalo body zdarma. Jihočeši v krátkém sledu obdrželi za protesty dvě červené karty. Hýského úspěšný útok poslal modrobílým luxusní sedmibodový náskok. Zbytek utkání už dominovali. Špulák zpoza koncové čáry poslal na druhou stranu eso. Středočeši pátý set vyhráli jednoznačně 15:6.

Autor: Ondřej Jícha

Záznam utkání najdete ZDE!

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): V týdnu jsme byli na pokraji kolapsu kvůli zraněním a střevní infekci, která postihla tým. V podstatě jednou jedinkrát jsme trénovali ve větším počtu hráčů. Z toho pohledu jsou dva body a vítězství zlaté.

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): Extrémně cenná výhra. Pro mě obzvlášť. Je to poprvé, co jsem Budějovice porazil od chvíle, co jsem tam odtud odešel. Jsem za to rád. Vlastně mě ani nemrzí, že jsme nevyhráli za tři body, protože atmosféra, která se v tie-breaku vytvořila, byla neskutečná. Třeba nám bude bod chybět, ale za tu kulisu to stálo a fanoušci byli neuvěřitelní.

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): První dva sety jsme vlastními chybami a špatnou hrou umožnili Kladnu se rozjet. Spoustu věcí jsme hráli nesmyslně do bloků. Náš útok byl špatný. Pak jsme trošku prostřídali sestavu, rozehráli další hráče. Bojovností a vůlí jsme vyrovnali na 2:2. Pátý set nebudu hodnotit. Samozřejmě gratuluji Kladnu k výhře.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Kladno výborně servírovalo a to ho dovedlo k vítězství.