Shrnutí zápasu 28. 2. 2022

Jihostroj prohrál v tie-breaku a opouští první místo

Ve Sportovní hale oba kluby nejprve daly najevo svoji podporu válkou sužované Ukrajině. Samotný zápas odstartoval lépe Jihostroj, který vyhrál první set. Následně se však projevila únava z Českého poháru a Lvi zápas otočili. Ve čtvrtém setu Jihostroj vybojoval tie-break, v něm ale byla opět úspěšnější Praha. Českobudějovičtí se kvůli prohře posouvají na druhé místo tabulky za Karlovarsko.
20. kolo, po 28. 2. 2022, 17:00
VK Jihostroj České Budějovice
VK Lvi Praha
2:3
25:19,21:25,23:25,25:19, 12:15

VK Jihostroj České Budějovice: Schouten, Michálek, Sedláček, de Amo, Stoilovič, Mach, libero Kryštof. Střídali: Piskáček, Polák, Juračka, Licek

VK Lvi Praha: Janouch, T. Kriško, Todua, van Dijk, Smith, Nedeljkovič, libero Moník. Střídali: Čech, McCarthy, Vodička, Pliasecký, Mihajlovič

Nejvíce bodů: Stoilovič a Schouten oba 15, Michálek 14 – van Dijk 23, Čech 15, T. Kriško 10

Útoky: 61:64

Esa: 9:2

Bloky: 6:9

Chyby soupeře: 30:28

Rozhodčí: Možnár a Dušek

Diváci: 840

Televizní utkání mezi Českými Budějovice a Prahou se neslo v ukrajinských barvách. Oba kluby se rozhodly podpořit Ukrajince ve válce s Ruskem a během zápasu probíhala ve Sportovní hale také sbírka na pomoc tomuto státu. Do vedení šli od začátku domácí, kteří hráli utkání přesně týden od svého triumfu v Českém poháru. Hrozbou pro Lvy byl zejména Schouten, který opět kraloval na servisu. Jihostroj kromě servisu přidal i bloky a skvělý příjem. Praha v první sadě nestačila na České Budějovice, které vyhrály 25:19.

Ve druhém setu jakoby domácí trochu polevili a Lvi se dostali do tempa. Praze se začalo dařit na servisu a hostům se odešel útok. I tak se však Jihostroj držel nadostřel. Lvi vedli 14:10 a rozehrál se jim univerzál zkušený univerzál van Dijk. Ke konci sady si hosté vytvořili dostatečný náskok, když vedli už 23:19. Jihostroj se snažil na soupeře dotáhnout, ale Lvi už si zkušeně vedení vítězství v setu pohlídali – 25:21.

Ve třetím setu byla hra vyrovnaná. Lvům se dařil servis a také domácí se vrátili do hry. Jihostroj vystřídal nahrávače a Piskáček pozvedl jeho hru. Praze se dařil příjem a stále si držel i dobrou úspěšnost na útoku. Celý druhý set byl naprosto vyrovnaný. V koncovce se ujali Lvi slibného vedení zásluhou Toduy, který zvyšoval na 23:21 pro hosty. Následně snížili za domácí univerzál Schouten a blokař Polák. Jenže Lvi si stejně došli pro vítězství 25:23 a otočili průběh utkání.

Jihostroj prohrou ve třetím setu ztratil bod a k udržení prvního místa v tabulce musel utkání otočit. Ve čtvrtém setu začal skvěle. Svěřenci Reného Dvořáka si od začátku zápasu drželi náskok. Výborně přijímal i útočil Michálek, který byl opět velkou zbraní Jihostroje. Domácí vedli už 17:10 a tento náskok byl k udržení příznivého skóre pro jejich tým dostatečný. Praha sice v závěru setu ještě domácí překvapila, ale nakonec si České Budějovice uhlídaly vítězství v setu 25:19 a vyrovnání skóre setů na 2:2.

Stejně jako před týdnem ve finále Final Four i nyní šlo utkání Jihostroje do tie-breaku. Pátý set byl podle očekávání velmi vyrovnaný, ale mírně navrch měli Lvi. Na konci tie-breaku vedli hosté už 14:11 a domácí už tento náskok odvrátit nedokázali. Praha ovládla tie-break 15:12 a zápas vyhrála 3:2 na sety. Nejlepším hráčem zápasu byl zvolen ukrajinský blokař Valerij Todua.

Ohlasy

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): Byli jsme u všeho o krok později, roli hrála určitě i únava z Českého poháru. Sice jsme si na spoustu balonů sáhli, nicméně jsme to nebyli schopni přetavit v úspěšnou nahrávku. První půlku zápasu jsme dobře bránili v poli, ale neuhráli jsme si to.

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Byl to klasický zápas po Českým poháru. Byli jsme trochu unavení a u všeho o půlkrok později. I tak jsme hráli tie-break. Bohužel nám chyběli jeden dva bodíky z dobrého servisu. Praha ale hrála výborně. My jsme mohli mít dva body, máme jeden – nedá se nic dělat.

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): Máme radost, vyhrát tady v Budějovicích se pokaždé počítá. Myslím si, že jsme si za naši bojovnost i vítězství zasloužili. V prvním setu jsme byli trochu zabrždění, což mě mrzí, ale pak jsme ukázali srdíčko. Byla to vybojovaná výhra.

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): Budějovice byly psychicky nahoře po výhře v poháru, což ukázaly v prvním setu. My jsme se ale po prvním setu nesložily, naopak jsme začali bojovat. Přestože máme trochu výpadky, tak je to pro nás obrovsky cenné vítězství takhle před play-off.