Shrnutí zápasu 1. 12. 2021

Jihostroj hrál s Kemerovem vyrovnaně. Ruský gigant zvítězil až v tie-breaku

Jihostroj v prvním dvojzápase šestnáctifinále Poháru CEV proti Kemerovu prohrál první set. V následujících dvou sadách byl ale lepší než ruský soupeř a otočil utkání. Silný ruský tým si však vynutil tie-break a v jeho velmi napínavé koncovce byl nakonec šťastnější. Českobudějovičtí tak musí v odvetě 9. prosince na palubovce Kuzbassu zvítězit.
Pohár CEV – 1, st 1. 12. 2021, 17:00
Kuzbass Kemerovo
2:3
23:25, 25:19,25:21,22:25,20:22

VK Jihostroj České Budějovice: Michálek, Mach, Schouten, Stoilovič, Sedláček, de Amo, libero Kryštof. Střídali: Licek, Kriško, Polák

Kuzbass Kemerovo: Krsmanovič, Krečetov, Markin, Ščerbakov, Papazov, Karpuchov, libero Moiseev. Střídali: Butko, Sivoželez, Pakšin, Sieemščikov

Nejvíce bodů: Schouten 22, Stoilovič 13, Michálek 12 – Markin 22, Papazov 20, Sivoželez a Ščerbakov oba 11

Útoky: 53:66

Esa: 4:2

Bloky: 13:17

Chyby soupeře: 41:24

Rozhodčí: Niewiarowska a Milič

Diváci: 960

Domácí hráči zpočátku drželi se soupeřem krok, ale mladý ruský nahrávač Krečetov postupně rozehrával všechny útočníky a stav se vyšplhal až na hrozivých 16:12. Po oddechovém čase Jihostroj zabral, snížil na dvoubodový rozdíl 22:24, de Amo pak přidal eso 23:24, ale Markin při dalším setbolu vytloukl budějovické bloky.

Nebojácně začaly Budějovice druhý set, svého soupeře trápily skvělým blokem, a to byl pokyn pro trenéra ruského týmu, který do hry poslal hvězdného nahrávače Butka. Jihostroj ale dál výborně útočil a chytal míče v poli, odměnou byl hned první proměněný setbol a srovnání 1:1 na sety.

Ve třetí sadě dostal na straně hostů příležitost na nahrávce znovu Krečetov, sestava domácího týmu zůstala beze změn. Jihočeši se statečně rvali se sibiřskými medvědy, po Michálkově útoku ze zadní zóny vedli 19:16 a nadšení diváci hnali domácí do koncovky. Poslední úder zasadil soupeři Schouten z rychlého útoku za hlavou nahrávače de Ama.

Utkání se trochu protahovalo, protože trenéři často využívali videochallenge. Kuzbass znovu vyměnil dirigenta, nahrávač vítězů z londýnské olympiády Butko dovedl svůj tým k vítězství ve čtvrtém setu.

Volejbalisté Českých Budějovic nechtěli přijít o letošní domácí neporazitelnost, znovu přitvrdili na servisu a útočili ze všech pozic. Strany se měnily za stavu 8:5 pro domácí. Při podání Krsmanoviče šli hosté do vedení. Důležité dva body uhrál z velké výšky Schouten (14:13). Drama pokračovalo, druhý mečbol získali domácí blokem, Schouten ale vzápětí mířil do autu. Jihostroj neproměnil ani třetí mečbol, naopak ruský tým dokázal v poslední chvíli zastavit útok domácích a vyhrál v pátém setu.

Záznam utkání sledujte ZDE!

René Dvořák (hlavní trenér VK Jihostroj České Budějovice): Zápas vypadal nadějně. Možná jsme podali náš vůbec nejlepší výkon. V pátém setu jsme vedli 11:6, to už by se prohrávat nemělo, ale dokud nespadne poslední balon, tak to není hotové. Jsme trochu zklamaní, mohlo to dopadnout lépe, ale hráče budu chválit. Síla soupeře a jeho styl hry jsou úplně jiné, než na co jsme zvyklí z naší extraligy. Kemerovo hrálo hodně pestře a než jsme se dostali do herní pohody, tak nám to set trvalo. Jejich nahrávač Butko pak dal hře myšlenku. My jsme se s tím už nedokázali vyrovnat.

Petr Michálek (smečař VK Jihostroj České Budějovice): Já myslím, že jsme podali dobrý výkon. Na začátku jsme byli trochu nervózní, přece jenom proti nám stál tým z ruské Superligy. Kemerovo má perfektní blok i obranu, hrálo rychle. První set jsme se hledali, ale pak jsme Kuzbass zatlačili servisem a zjistili jsme, že se s ním dá hrát. Možná na konci chybělo trochu štěstí. Casey (Schouten) měl mečbol na ruce, ale bohužel... Je to sport a musíme jít dál.

Igor Juričič (hlavní trenér Kuzbass Kemerovo): Na začátku zápasu se nám nedařilo podání. Dlouho jsme s tím bojovali, protože bez kvalitního servisu v dnešním volejbale nemůžete uspět. Budějovice hrály výborný zápas, dobře blokovaly a bránily. Na rozdíl od nás podávaly téměř bez chyby a byly namotivované. Snažili jsme se najít naši hru. Věděli jsme, že soupeř hraje dobře, ale stále jsme si věřili, že se dostaneme zpátky do zápasu. Gratuluji Budějovicím ke skvělému zápasu, uvidíme se v odvetě příští týden.